HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bir koleksiyoner başvurusunun sonuçları !!!

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

Bir koleksiyoner başvurusunun sonuçları !!!

Mesajgönderen vethakan » Pzt Ağu 17, 2009 3:16 pm

maalesef turkıyede kanunlar cok cok agır hatta sırf bu yuzden hayatımda en sevdıgım sey olan sıkke kolleksıyonculugundan sogudum en basıtınden sıze bır ornek vereyım ben 5 mart 2009 tarıhınde elımdekı sıkkelerle muzeye gıdıp kolleksıyoner belgesı almak ıcın basvurdum bunların büyük bır kısmınıda yurtdısındakı ebay ve benzerı sıtelerden satın alma yoluyla toplamıstım velhasıl müze benuım evime bakmak ıcın nisan ayının sonlareında geldı fakat bende kendılerıne hazıranda tasınacagımı soyledım bu evemi yoksa yenı tasınacagım evemı yaptırayım belgemı dıye sordugumda aynı prosedurun yenı evede uygulanacagını belırterek ıkı iş olmasındansa en saglıklısının tasınacagım eve bu belgenın verılmesı oldugunu soyledıler ve bende tasınacagım ıcın eskı oturdugum eve belgeyı almadım.hazıranın basında evıme tasınacaktım fakat 27 mayısta elımdekı eserler bır ıhbar sonucu bulundu hos elımde muzeye beyan etmedıgım hıc bır baska bısey olmamasına ragmen (malum basvurumda elımdekı sıkkelerıde muzeye beyan etmıstım tek tek) yınede ızınsız tarıhı eser bulundurmaktan mahkemeye cıkacam gulermısın aglarmısın adamlara muzeye basvurdum böle böle oldu bu eserlerın zaten muze benım elımde oldugunu bılıyor basvurumda bunları tek tek bıldırdım dememe ragmen sıkkelere el koyuldu ustune ustluk su anda mahkemeyede cıkacam ve sırf bu olaydan dolayı numismatıkten nefret ettım hatta öleki yurtdısındakı bazı ulkeler turkıyeye aldıgımız paraları gondermıyor buna sebeb olarakta bızım kargo sıstemımızde guvenlık sorunu veya ona benzer bır problem oldugunu soyluyorlarbende bu sebeble ıspanyadakı arkadasımın adresıni vererekten satın aldım ve ona belgemı alınca bana yollamasını soylemıstım ama bu olaydan sonra kendısını aradım ve aldıgım tum sıkkelerı asite atıp erıtmesını söledım cünkü bu ülke kendı ülkesinin kultur varlıklarını yurtdısından getırenlere ve onu belgeletmek ısteyenlere bunu yapıyorsa bence varsın ülkemin tüm külktür varlıkları yurtdısına kacırılsın ınanın artık umurumda degil hatta su an kacakcı birisini görsem emin olun adamı tebrık bıle ederim.cünkü hayattaki en en büyük zevkimin içine ettiler
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Konya'da nüminmatik dükkanlari?

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Ağu 17, 2009 7:59 pm

Hakan bey,

Bulundugunuz durum pek ic acici olmasada, caresizlige kapilmayin.
Ben yurt disinda yasadigimdan böyle bir sorunum olmasada, bu sacma kanunlardan kaynaklanan durumu cok iyi anliyorum.
Siz mahkeme ve diger prosüdürleri halledin, belli bir zaman gectikten sonra tekrar koleksiyonculuga davam edersiniz.

Sizi pek tanimasamda; gercek nümismatin paralarini aside atmasi, problemin cözümü degildir.
Madem bu kanunlar var, sacmada olsa, öyle yada böyle bunlarla yasamak zorundayiz. ( Ya bu deveyi güdersin, yada bu diyardan gidersin hesabi )
Benden size söylemesi: Siz deveyi gütmeye bakin.

Saygilarimla
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Sal Ağu 18, 2009 9:36 am

elımde muzeye basvurdugum dılekceler ve ıbraz ettıgım paraların lıstesı var bu dılekceler ve lıste sadece bende degıl muzede ve aynı zaman ıl kultur mudurlugundede mevcut yanı yasal olmayan hıc bırsey yok yasal olmayan tek sey belgemın tarafıma hazırlanıp verılememıs olması normalde coktan belgem tarafıma verılmelıydı ama dedıgım gıbı tasınacagım ıcın yenı evıme bu belgelerın duzenlenıp verılmesının mantıklı olacagını yetkılıler soyledı dıye bende yenı evıme tasınmayı bekledım yoksa dedıgım gıbı 5 mart tarıhınde muzeye bızzat gıdıp basvurumu yaptım eserlerımıde tek tek bıldırdım hos bu basvurumla ılgılı belgelerı ve eserlerımı bıldırdıgıme daır ılgılı lısteyı savcı bey e de ıbraz ettım onada muzeye basvurum un mevcut oldugunu ve eserlerı muzeye bıldırdıgımı soyledım ama ne dıyım bızler yurtdısına kacan kultur varlıklarımızı yurt ıcıne getırelım dıye caba sarfedıp odul almamız lazımken devlet sana ne bırader sanamı dustu benım ulkemden kacan kultur varlıklarını getırmek dıyor ve sıze ceza kesıyor. bakalım sımdı beklıyorum sonuc ne olacak onemlı olan 6 ay ve ustu ceza almamam eger alırsam 6 ay ve ustu bır ceza memurluktan men oluyorum .Ne dıyebılırımkı hayatımda en en sevdıgım sey olan numizmatık bılımınden benı nefret ettırdıler ya bravo bu devlete
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertug » Sal Ağu 18, 2009 1:40 pm

Selam yoldaşlar, Sanki birileri '' siz tütünü ekmediğiniz, gübreyi imal etmediğiniz gibi'' para kolleksiyonu yapmayın demek istiyor gibi geliyor bana !!!
Cünki Avrupada daha doğrusu Dünyada bu işi yapanları Türk kolleksiyonerler geçerlerse bu tabiat kanununa aykırı olacak herhalde diye düşünüyorum. İşte bu nedenle birileri bu işide zora koşuyor. Padişahlarının parasını toplayacaksında ne olacak ? Sen Baltacı Mehmet'in Katherina ile geçirdiği güzel haftayı düşün yeter(gerçi böyle bir beraberliğin olmadığıda Sayın Murat Bardakçı ve arkadaşları tarafındanda açıklığa kuvuşturuldu), dercesine bir düşünceye sahip yöneticilerimiz var. Ama günün birinde bir cemaata katılırsanız belki bu sorunumuza care aramaya niyetlenenler olacaktır diye düşünüyorum. Hoşça kalın ama siz siz olun paralarımızı toplamağa devam edin. Bu arada benimde başımdan benzeri olay geçti. Şimdi sabırsızla Bilirkişi raporuna göre 1293 tarihli (buraya dikkat edin) Aziz tuğralı paralarımı İstanbul Savcılığı emanetinden alacağım günü bekliyorum. İster gülün, ister ağlayın........!!!!
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Sal Ağu 18, 2009 3:47 pm

arkadasım öle bişeyki muzeye beyan ettıgımın dısında elımde eser bulunmamasına ragmen sımdı bılırkısı raporunu beklıyorum yahu onuda gectım benım paraların hepsı degerlı eee sımdı bılırkısı bunlara evet bu paralar ızınsız toplanması yasak ve nadır paralardır dıyecek ama bu noktada benım muzeye basvurum ve eserlerı tek tek beyan ettıgım ortaya cıkacak hal böle olunca tarafıma ızın belgesı duzenlenmemıs daha dogrusu duzenlenıyorken ve ben bu eserlerı muzeyede bırbır ıbraz etmısken sırf belgem tarafıma yetıstırılemedı dıye ceza alırmıyım almazmıyım ınanın avukat tutacam onda bıle kararsızım kımısı basvuru yapıp eserlerı bıldırmıssınız ve bu ısten herhangı bır maddı kazanc saglamamıssınız bu yuzden ceza almanız mumkun degıl dıyor kımısı ıse her sey savcıda bıter ceza alabılırsınız dıyor gelde cıldırma EN KÖTÜ SONUÇ BELİRSİZLİKTEN İYİDİR bunu simdi cok cok daha ıyı anlıyorum ama ınanın tıksındım bu kolleksıyonculuktan emın olun cok yoruldum yahu resmen tarıhı eser kacakcılarıyla bır kefede yargılanıyorsunuz onlar eser kacırmaktan yargılanıyor sızse eserlerınıze sahıp cıkmaktan igrenc bır durum ama naparsın bu salak ülkenın kanunlarını degıstırmek maalesef bızım elımızde degıl
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertug » Sal Ağu 18, 2009 4:52 pm

Siz yinede bir avukata danışın, hatta bir avukat tutun derim. Bazen mahkemelerde konuşturulmazsınız ve sinirli olduğunuz için bir anda yargıçı kızdırabilirsiniz, buda size pahalıya maal olur dostum.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Müze başvurusu ve sonuçları

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Ağu 19, 2009 8:50 am

Ben de avukat tutmanızı tavsiye ederim. Büyük bir ihtimalle bir ceza almazsınız ancak gene de işi usulüne uygun yürütmekte fayda var.
Ayrıca her dava sonucunun bir içtihat kararı olduğunu da unutmayın. Belki diğer koleksiyonerlere yarar bir karar da çıkabilir.

NOT : Başlı başına bir örnekolduğundan başlığı bölüp ayrı bir yere taşıyorum.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: Bir koleksiyoner başvurusunun sonuçları !!!

Mesajgönderen vethakan » Prş Ağu 20, 2009 1:57 am

sayın kaan avukatla gorustum fakat avukat benımle ılgılı mahkemeye gelecek bılırkısı rapoırunu gormesı gerektıgını ondan sonra yorum yapabılecegını soyledı yanı once muzenın benım paralarla ılgılı bır yazı yollaması lazımkı avukat bu yazıya bakıpta yorum yapabılsın ınanın cok cok moralım bozuk emegıme mı yanayım kacakcılarla bır kefede yargılanacagımamı yoksa bu salak kanunların bızım gıbı duyarlı kendı kulturune sahıp cıkan kısılere yaptıgına mı yanayım ınanın bılmıyorum ama olayların gelısımıyle ılgılı sızlerı bılgılendırecegımden emın olabılırsınız
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Ağu 20, 2009 11:46 pm

Öncelikle geçmiş olsun , bu konuda baş suçlular bürokrasi , müzeye belge almaya gittiğinizde , neden bu paraları nereden aldığınızı sorup savcılığa anında bildirmiyorlar? müze görevini kötüye kullanmıştır . koleksiyoner belgesi sahibi arkadaşlar , bu belgeleri nasıl aldılar , tıpkı sizin yaptığınız gibi , ellerine paraları alıp gittiler , kütüğe işlettiler :!: eğer müzeden pürüz çıkarsa izleyeceğiniz yol bu olmalı , görevi suistimal savunmanızın temelini oluşturacak asıl konu bu , yapılan işlemin yasal olduğu , osmanlı devletinin geniş bir coğrafyada hüküm sürdüğü , devletin mirasçısı olan Türkiye cumhuriyetine varisi olduğumuz değerleri , terketmiş olduğumuz topraklardan ülkemize getirmek isteğinizi savunmanızda veva dilekçenizde yazılı olarak verin , yasaların bu duruma engel teşkil ettiğini belirtin :!: tekrar geçmiş olsun.

Allahtan , yalnız cumhuriyet koleksiyonu yapıyorum , bürokrasiyle uğraşmaktan , uzaya gitmek daha kolaydır .
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Prş Ağu 20, 2009 11:56 pm

Patron cevap başlıklarında gariplik var. Konya'da nümismatik dükkanları ? diye gözüküyor :!:
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı

Mesajgönderen ffkafka » Prş Nis 29, 2010 4:10 pm

bu basligi ayri ber yere tasimiz galiba.. ama ben bulamiyorum :think:

sonuc ne oldu acaba???
ffkafka
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Prş Nis 29, 2010 5:52 pm

Bu başlık Konyadaki nümizmatik dükkanları başlığı altına yazılan o konuyla ilgisiz olan bir konunun patron tarafından bir koleksiyon başvurusunun sonuçları adı altında ayrı bir yere taşınmasıyla oluşmuştur. Dikkat ederseniz sadece patron'un başlığı konuyla ilgili olup diğer başlıklar orijinal halindedir. Son durum ile ilgili olarak Vethakan arkadaşımız bir yazı yazmamıştır. O yeniden yazana kadar sonucu öğrenme şansımız yoktur.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Sal May 11, 2010 11:15 pm

arkadaşlar yakında 1 yıl olacak ama hala ne bır mahkeme ne de ortada bılırkışı raporu var adlıyeye devamlı gidip durumumu soruyorum saolsun yazıcı arkadaşlar paniklememem gerektiğini çünkü benim durumumda herşeyin yasalara uygun gözüktüğünü söyledıler bende hala beklıyorum bu arada kültür varlıklarını koruma kanunundaki bir madde dıkkatımı çekti madde başvuru esnasında elimizdeki eserleri müzeye bildirme durumu ben zaten bunu yapmıştım bu yüzden korkum biraz daha azaldı çünkü geriye beni suçlayacakları hiçbir şey kalmıyor sonuçta ben bu işin ticaretini yapmadım bu işten para vb herhangi bişey kazanmadım. yani beni suçlayabilecekleri tek şey belgesiz eser bulundurmak eee onuda zaten müze ye başvurumda eserlerimi müzeye bildirmiştim yani kısacası bekleyip görecez bu arada müze müdürüne davayı sordum o da herhangi bir expertizlik için adliyeden daha hala yazı gelmedıgını söyledi :D
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen ertug » Çrş May 12, 2010 12:24 am

Kafanızı karıştırmak istemem ama ne ceza alacağınız belli olmaz. Ben bir 1203 zer-i mahbub için beş sefer Bakırköy Adliyesine gittim, sonuç olarak 575 TL. para cezası ödedim ve beş sene deneme vakti konuldu. İnşaallah siz daha ucuza atlatırsınız.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen vethakan » Çrş Mar 09, 2011 3:47 pm

evet nihayet 7 nisan 2011 tarihine gün verdiler neredeyse 2 yıl oldu savcılıkta ifadem alınıp gün verilecek ama anlamadıgım madde 5 ve 24 e muhalefetten madde 70 ıle yargılanması diyor fakat yaptıgım incelemelerde madde 5 ve 24 e herhangi bir muhalefetim yok cünkü başvuru esnasında elinizdeki eserleri müzeye bildirin diyor ben zaten bunu yaptıgım halde savcı nasıl olurda benim hakkımdada iddianame hazırlar anlamış değilim büyük ihtimal konuya hakim olmayan bir savcıya düştüm çünkü konuya hakim olsa kültür varlıklarını koruma kanunun 5ve 24 nolu maddelerine muhalefet etmediğimi görmesi lazım ne diyelim mahkemede görecez herşeyi zaten iddianamede kazı yapmaksızın izinsiz tarihi eser niteliği taşıyan eserleri elde etmek ve bunları elinde bulundurmak diyor. behey kardeşim ben zaten izin almak için eserlerimi müzeye başvuru sırasında bildirdim eeee nasıl oluyorda izinsiz eserler bulundurmuş oluyorum sonuçta bendeki paralardan müzenin yazılı olarak haberi var anlamadım gitti
vethakan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Sonraki

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir