HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Son 6 Padişah Sahte Paraları

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

Son 6 Padişah Sahte Paraları

Mesajgönderen yigit2004 » Cmt Mar 11, 2006 6:38 pm

Herkese Merhaba..
Koleksiyoncularda sahte Osmanlı paraları gördüğümde çok şaşırmıştım. O dönemde sahteciliğin olduğunu düşünmüyordum. Ben de osmanlı sahte paraları toplamaya başladım, yaptığım koleksiyona ek olarak. İlginçtir sahte paralardan da çok zevk alıyorum :lol:
Bende ki sahtelerin resmini koyuyorum..Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Ayrıca siz değerli koleksiyoner büyüklerimden sahte osmanlı parası bulanlar olursa memnuniyetle ilgilenirim :idea:

Reşad Sahte 100 Kuruş 1327/4
Resim
Reşad Sahte 40 Para
Resim
Abdülaziz 20 Para 1277/4
Resim
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen yigit2004 » Cmt Mar 11, 2006 6:42 pm

Abdülmecid 5 para
Resim
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen yigit2004 » Cmt Mar 11, 2006 6:49 pm

Ve birkaç tane de Cumhuriyet döneminden...

10 kuruş
Resim
250.000 Lira 2004
[URL=http://imageshack.us]Resim

Yaklaşık 30 farklı çeşit de Sahte 1 Ytl koydum koleksiyona.. Ama onların resimlerini koyamıyorum. Gerçekten çok ilginç sahteler var ve çok miktardalar..Piyasadaki 1 ytllerin yaklaşık 10 da 1 i sahte...
Ben sahte toplamaya yeni başladım. Umarım bu parçalara yenilerini ekliyeceğim. Sizlerle paylaşmak istedim. :lol:
Herkese iyi koleksiyonlar..
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen yigit2004 » Cmt Mar 11, 2006 6:51 pm

kusura bakmayın yanlışlıkla iki kere yolladım aynı mesajı... :oops:
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

önemi mi var...

Mesajgönderen erva » Pzr Mar 12, 2006 2:20 pm

:D canın saolsun bende yanlışlıkla iki kere okudum....bende de bi iki sahte var ama bu kadar geniş çaplı degil özellikle toprak altından çok sahtem var bi zamanlar... :?
sevgiler saygılar
erva
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Pzr Mar 12, 2006 2:51 pm

Resim
Resim

bunlar da bendeki sahte 250 binlikler.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen knunty » Cum Eyl 01, 2006 12:59 am

Zamanında basılmış olan sahte paralar gerçekten de güzel bir koleksiyon konusu, tabii ki günümüzde üretilen ya da üzerinde oynanmış olan paraları katmamak şartıyla. Yakında bu konuda yeni ve daha geniş çaplı bir makale yayınlamayı düşünüyoruz. Elinizde olan bu tür paraların yüksek çözünürlüklü resimlerini ve paraların çap, ağırlık gibi detaylarını yollamanız çok makbule geçer.
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen yigit2004 » Cum Eyl 01, 2006 8:32 am

yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çap ve ağırlıklarını hazırlayıp mail atabilirim tabi ki.. mail adresinizi özel mesajla atarsanız çok sevinirim. saygılarımla..
yigit2004
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen knunty » Cum Eyl 01, 2006 10:25 am

Resimleri yavuzdm@yahoo.com adresine gönderirseniz sevinirim. Paraların gramajlarını da belirtmeniz çok önemli. Selamlarımla...
knunty
Moderatör
Moderatör

Re: Son 6 Padişah Sahte Paraları

Mesajgönderen hakan_kaan » Pzr Ağu 12, 2012 10:07 am

[quote="yigit2004"]Herkese Merhaba..
Koleksiyoncularda sahte Osmanlı paraları gördüğümde çok şaşırmıştım. O dönemde sahteciliğin olduğunu düşünmüyordum. Ben de osmanlı sahte paraları toplamaya başladım, yaptığım koleksiyona ek olarak. İlginçtir sahte paralardan da çok zevk alıyorum :lol:
Bende ki sahtelerin resmini koyuyorum..Yorumlarınızı merakla bekliyorum. Ayrıca siz değerli koleksiyoner büyüklerimden sahte osmanlı parası bulanlar olursa memnuniyetle ilgilenirim :idea:

Reşad Sahte 100 Kuruş 1327/4
Resim

bundan bende birtane var
hakan_kaan

Mesajgönderen karabina » Prş Ağu 23, 2012 11:57 am

Anladığım kadarıyla yukarıda resmini paylaştığınız sizdeki sahte olan değil, yigit2004'ün 11 Mar 2006 tarihindeki paylaşımını kopyalamışsınız. zaten alttada belirtmişsiniz bundan bende bir tane var diye..
Sizdekinin fotoğrafınıda yüklerseniz iyi olur.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mehmetdincerkoksal » Sal Ara 25, 2012 11:26 pm

sahte olanı aslından ayırmak icin uzman olmak gerek tabii de. Elimizde terazi dolasamayacagımıza gore, sandıklardan karıstırmayalaım risk daha yuksek olur mu denmek isteniyor, bilmedigin yerden alma gibi mi ya da. Osmanlının sahtesi bile guzel. kucuk ayrıntılarda gizli ise sahte olma olayı (centik, nokta, cizgi vb) bwelki buyutecle anlasılır ama asıl olan agırlık ve çap mıdır. Yoksa bir numismatik paranın sahte oldugunu hisseder mi.? 20-30% hissetmek huylanmak da işin içine girer mi.
mehmetdincerkoksal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen berkeley » Çrş Ara 26, 2012 10:28 am

Çok para görmeniz ölçmeniz biçmeniz gerekiyor ben tamam artık oldum deyip, bilimden, ölçüm metodlarından uzaklaşırsanız sahte parayı hemen sokuştururlar, güvenilir yerden almak hem kontrol mekanizması satıcıya ait olduğu hem de parayı iade edebileceğiniz için iyidir, aç gözlü olmamak, bilmediğini düşündüğünüz kişilerin elinden ucuza mal kapatmamaya çalışmak, sürekli kendini geliştirmeye çalışmak riskleri azaltır.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir