HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

SAHTE MADALYALAR

Sahte, oynanmış veya çalınmış her türlü koleksiyon ürünü ile ilgili uyarılarınızı buraya gönderin.

SAHTE MADALYALAR

Mesajgönderen msozer » Pzt Eyl 11, 2006 12:04 pm

GEÇENLERDE İSMİNİ VERMEYECEĞİM BİR KOLEKSİYONCU İLE YAZIŞMAM OLMUŞTU.G.G'DEN BİR ADET NİŞAN ALMIŞTI VE NİŞANIN SAHTE OLDUĞU HER HALİNDEN BELLİYDİ.YİNEDE NİŞANI ELİME ALIP GÖRMEMİŞTİM,SADECE RESİMLERİNDEN BU TEŞHİSTE BULUNMUŞTUM.

NİŞAN-İ OSMANİLERDE ARKADA TRAMPET TAKIMI VARDIR VE MİNE RENGİ YEŞİLDİR.SATIŞTAKİ NİŞANIN MİNE RENGİ KIRMIZIYDI VE YENİ MİNELENMİŞ OLDUĞU RESİMDEKİ IŞIK DALGALANMALARINDAN ANLAŞILIYORDU.ORJİNAL MİNE IŞIĞA TUTUNCA TEK PARÇA OLARAK YANSIMA YAPIYOR,SONRADAN MİNELENMİŞLERDE IŞIK DALGALANMALARI OLUYOR.

YOLLADIĞIM MESAJLARIMDA BU DETAYLARDAN BAHSETMİŞ VE ÜRÜNÜN SAHTE VEYA İŞLEMLİ ÇIKABİLECEĞİ KONUSUNDA UYARMIŞTIM.400 YTL KARŞILIĞI ALINMIŞ BİR NİŞANDI VE BOŞA HARCANMIŞ BİR PARA OLARAK BİR ÇOĞUMUZU RAHATSIZ EDECEK BİR RAKAMDI.

ARKADAŞIN BANA YOLLADIĞI MESAJDA İSE YURTDIŞINDA OLDUĞUNU,İNTERNETTEN ALDIKLARINI BİR AKRABASININ ONUN ADINA BİRİKTİRDİĞİNİ VE ÜRÜNLERİ İNCELEMEDEN KARGO GELDİ HABERİNDEN SONRA ONAYLADIĞINI SÖYLEDİ.KIRMIZI MİNELİ OSMANİ NİŞANINA METİN ERÜRETEN'İN MADALYA VE NİŞANLAR KİTABINDA RASTLADIĞINI;FAKAT ÇOK NADİR OLDUKLARINI OKUDUĞUNU SÖYLEDİ.

ALDIĞININ BÜYÜK İHTİMALLE SAHTE OLDUĞUNU TAHMİN ETTİĞİNİ FAKAT ORJİNAL İSE KÖŞEYİDE DÖNMÜŞ OLABİLİRİM DEDİ.EĞER SAHTE İSE ORJİNALİ İLE KARŞILAŞTIĞINDA KARŞILAŞTIRARAK HATA YAPMAMIŞ OLACAĞINI VE DAHA BÜYÜK ZARARA UĞRAMAMIŞ OLACAĞINI SÖYLEDİ.

ŞİMDİ BÖYLE YORUMDA BULUNAN BİR KİŞİYE TABİKİ NE SÖYLEYEBİLİRİMKİ?BİR ÇOĞUMUZUN RAHATSIZ OLABİLECEĞİ BU RAKAMDAN RAHATSIZ OLABİLECEKLERE SÖZLERİM.EN AZINDAN BEN KENDİM DURDUK YERDE VE GÖZ GÖRE GÖRE NİYE 400 YTL ZARAR EDEYİMKİ?

SON DÖNEMLERDE ÇOK SIKÇA PİYASAYA SAHTE MADALYA ÇIKTIĞINI GÖRMEKTEYİM.BU BENİ OLDUĞU KADAR BİRÇOK KİŞİYİDE RAHATSIZ EDİYORDUR ŞÜPHESİZ.HATTA BU ÇIKAN PATATES BASKI ÜRÜNLER DOLAYISI İLE ZARAR EDENLER VE YAŞANABİLECEK GÜVEN KAYBI DOLAYISI İLE TİCARETİNİ VE KOLEKSİYONUNU YAPANLAR ŞÜPHESİZ Kİ ZARARA UĞRUYORLAR.TİCARETİNİ YAPANLAR ÜRÜNLERİNİ HAKETTİĞİ DEĞERE SATAMAMAKTA,KOLEKSİYONUNU VEYE YATIRIMINI BU ÜRÜNLERE YAPANLAR ZARARA UĞRAMAKTADIR.

KOLEKSİYONCU OLAN KİMSE BEN O ÜRÜNÜN KOLEKSİYONUNU YAPMIYORUM BENİ İLGİLENDİRMEZ DİYEMEZ,DEMEMELİDİR.ÇÜNKÜ HER ŞEYİN SAHTESİNİ YAPABİLİRLER.

BU ARADA SAHTE MALIN SATIŞINA KARŞI DEĞİLİM FAKAT SAHTE OLDUĞU BELİRTİLEREK YAPILAN SATIŞLARA.YOKSA MALIN SAHTE OLDUĞUNU BİLDİRMEDEN VATANDAŞ YERSE DİYE YAPILAN SATIŞLAR TAMAMEN ÜÇKAĞITÇILIK VE NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTIR.BU İŞİN ÜÇKAĞITÇILIĞINI YAPANLAR DOLAYISI İLE İŞİN SUYU ÇIKTI.

BEYEFENDİLER YENİ YENİ KULLANICI İSİMLERİ İLE PİYASAYA ÇIKMAKTALAR.BİRDE DİYORLARKİ BEYENMİYORSANIZ GERİ YOLLAYABİLİRSİNİZ.YAHU HEM ÜRÜNÜN SAHTE OLDUĞUNU SAKLAYACAKSIN HEMDE BEĞENMEZSEN GERİ YOLLA DİYECEKSİN!!NEYİ BEĞENMEZSEK SAHTE İYİMİ OLMUŞ KÖTÜMÜ OLMUŞ ONUMU?HER KESİN ELİNDE SAHTEYİ KARŞILAŞTIRACAĞI BİR ORJİNAL NUMUNESİ OLMADIĞI GİBİ,EKSPERTİZİNİ YAPTIRACAĞI BİR BİLENİDE YOK.HER YER İSTANBUL'MU YOKSA ANKARA'MI HERKESİN TANIDIĞI VE GÜVENDİĞİ BİR BİLEN OLSUN YANINDA.

BİDE İŞİ PİŞKİNLİĞE VARDIRARAK MALLARINI FAHİŞ FİYATA SATMAK İSTEYENLER ÇEKEMEDİKLERİ İÇİN KENDİLERİNİ KARALIYORLARMIŞ.SAHTENİN SAHTE OLDUĞUNU SÖYLEME AMA SAHTE OLDUĞUNU SÖYLEYENE ÇAMUR AT.İYİ NE ALA MEMLEKET.SEN MİLLETİ DOLANDIRACAKSIN,ÜÇKAĞITÇILIK YAPACAKSIN SONRADA SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIKMIŞ GİBİ KENDİNİ AKLAMAYA ÇALIŞACAKSIN.BUNUDA YAPARKEN DÜRÜST ÇALIŞANLARA MALINI HAHİŞ FİYATA SATMAYA ÇALIŞANLARIN ÖNÜNÜ KESTİĞİNDEN VE VATANDAŞA HİZMET ETTİĞİNDEN BAHSEDECEKSİN

BU KİŞİLER UNUTMASIN Kİ İSLAM'DA KISAS VARDIR.BU DÜNYADA DOLANDIRDIKLARININ PARASINI TATLI TATLI YİYENLER ÖBÜR DÜNYADA BEDELLERİNİ ACI ACI ÖDERLER.O YÜZDEN KISASI VE HESABI ÖBÜR DÜNYAYA BIRAKMAYIN VE İNSANLARI DOLANDIRMAKTAN VAZGEÇİN.TABİ ALLAH KORKUNUZ VARSA!!!!!!!!!!!!!

BİZLEREDE DÜŞEN MANTAR GİBİ ÇIKAN İSİMLERDEN DEĞİL DE TANINMIŞ KİŞİLERDEN VE GÜVENİLİR KİŞİLERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAK.BİR ÜRÜNÜN ORTALAMA BİR DEĞERİ VARDIR.ÇOK FAHİŞ BİR FİYATTAN ALMADIĞINIZ SÜRECE ÇOK KISA BİR ZAMAN SONRA SATMAK İSTEDİĞİNİZDE BELKİ %10-20 ZARARINA SATILIR FAKAT SAHTEYİ YÜKSEK FİYATA ALDIĞINIZDA HEMENDE SATSANIZ YILLARCADA BEKLETSENİZ ELİNİZDE PATLAYABİLİR.UNUTMAYINIZKİ SAHTE BİR ÜRÜN ORJİNALİNİN %10-15'İNDEN PAHALI DEĞİLDİR.

BEN HER ŞEYİ BİLİYORUM DEMEDEN YANLIŞIM VAR İSE VE EKSİK BİR ŞEY VAR İSE YORUMLARINIZ İLE KATKI SAĞLAYABİLİRSİNİZ.
msozer

Mesajgönderen msozer » Çrş Eki 25, 2006 10:59 pm

gittigidiyorda satışa çıkartılan sahte madalyalar hakkında ve ismi deşifre oldukça başka başka isimlerle mantar gibi çıkıp satışa ürün koyanlarla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.katkıda bulunmak isteyen çıkarmı?

ilginç bir not daha şahıslar farklı farklı isimlerle sahte mal satışa sunuyorlar fakat bir çoğu resimlerinde dikkatimi çekti bir sürü sahte satıcı ürünü aynı arka fonu kullanarak resimliyorlar.herkeste aynı fonmu var nedir.anlayın işte.
msozer

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Eki 25, 2006 11:30 pm

Ne zaman ki birisi, bizim Osmanlı madeni paraları için yaptığımızı yapar, o zaman bu sahteciliğin önü kesilir. İnternet saışlarında, tarihi ile oynanmış paraların ne kadar az çıktığının farkındasınızdır herhalde. Yüzde yüz biter demiyorum ama, azaldığı da kesin.

Danışılacak yer yok, basılı eser az, kime güvenileceği belli değil. Bu forumun direk konusu olmadığı halde, insanlar başka bir yer bulamadıklarından, burada çözüm arıyorlar.

Bu kadar koleksiyon işinin içinde olan ben bile, sahte madalya nedir, nasıl ayırt edilir, bilmiyorum.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen msozer » Prş Eki 26, 2006 12:28 am

şimdi ben diyeceğim ki sahte madalyayı ilk bakışta fark etmek için koleksiyoncunun elinden çok madalya gelmiş geçmiş olması diyeceğim tam bir ukalalık olacak.her kesin elinden çok madalya geşme imkanı yok tabiki.ne yapılacak deneme yanılmadan başka?

peki denedik ve hadi diyelim aldık.ya orjinalmi diye soracak birini bulamıyorsak işimiz zor.eskiden koleksiyon yapmadan önce eski birşey bulunca mahallenin bakkalına sorardık.bakkalda anlamazdı ama en azından para ödemediğimiz birşey olurdu o yüzden zararda edilmezdi.zaten iyi birşeyde denk gelmezdi ya.

ama şimdi daha profesyonelce alım yapıyorsak daha dikkatli olmak gerekiyor.gerçi profesyonellik almak ve satmaktan geçsede ben aktif para harcamaktan bahsettim.pasif koleksiyoncularda vardır sadece bedavaya bulduğunun koleksiyonunu yapan.veya aktif olupta çeşitli nedenlerle pasif olanlarda mevcuttur.dolandırılan veya para bulamayan gibi.bunların haricinde alıp satarak koleksiyon yapanlar olduğu gibi sadece alarak koleksiyon yapanda var.

ben bir nebze alıp satarak koleksiyon yaptığımdan dolayıdırki sırf alıp koleksiyon yapan veya pasif olanlardan daha iyi durumdayım bilgi olarak fakat bilgi olarak benden çok iyilerde var tabiki.ben alıp satarak koleksiyon yaptığım için ayrıca orjinal olmasına dikkat ediyorumki elimde patlamasın.ben peşinen hemen zarar etmekten korkarken alıpta kazıklandığını yıllar sonra anlayacak olanlarda varki çok kötü bir durum.

fakat ilginç olanda varki her kes kendini biliyor ve kelepir ürün aldığını zannederken hiçbirşey bilmediğini ve dolandırıldığını ya anlamamakta veya zamanla anlamakta.fakat alırken satıcıya güvendiği kadar uyarmaya çalıştığımda bana güvenmemekte.elimizden gelen yardımı yapmaya ve insanların dolandırılmaması için uyarmaya çalışıyorum ki ne göreyim.benim mesaj sahte mal satıcıya gitmiş ve sahte mal satıcı diyorki ürünlerini pahalıya satmak istemeyenlerin çekememesi yüzünden almaktan vaz geçirilmeye çalışırsanız itibar etmeyin yazılı satışlarında.

bu durumda ne oluyor bütün iyi niyetiniz boşa gittiği gibi birde ucuza gerçekleşecek ve alıcıya voleyi!!!!vurdurtacak ticareti biz kıskandığımız için bozguncu olmuşuz.bu durumda benim samimiyetime güvenmeyene benim ne faydam olabilirki.insanların sahteler ve sahtekarlar konusunda yanılmamasını sağlamak ve bir nevi expertiz yapmaya çalışarak iyi niyetimizi belirmeye çalışırken bir anda bozguncu olup çıkmaktayız.

ne diyelim tecrübe nedir hayat boyu yenen kazıkların sonucunda kazıklanmaz hale gelmektir fakat bu kadarda kazıklanmaya müsait olanada enayi denir.üstelik yardımcı olmak isteyenlerede itibar etmez ve burnunun dikine giden bir enayi olursunuz bu durumda.

tabiki osmanliparalari.com madalyalar için profesyonelce hazırlanmış bir site değil fakat diğer koleksiyonlar başlığı ile açılmış bir bölüm olduğu için buraya yazıyorum.yazıyorum ki bir kaç kişi gelir konuyu tartışırız,bilgileri paylaşırız,sorular sorulur,biliyorsam cevap veririm bilmiyorsam araştırırım.fakat ben böyle düşünüyorum ve yazılarımda neyin ne olduğunu anlatıyorum,tehlikelere karşı uyarıyorum fakat ne konuya pek katılan var nede soru soran.
msozer

Mesajgönderen ankh » Pzt Kas 06, 2006 9:36 pm

bu garip şey gerçekten madalya mı?

http://urun.gittigidiyor.com/1-ytl-1811 ... dZZ2916591
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen germiyan » Sal Kas 07, 2006 12:03 am

Selamlar,
"bu garip şey gerçekten madalya mı? "

Elbette değil. Önde bir tuğra karikatürü var, sene 1, Sultan Reşad havasında. Arka yüzünde ise berbat bir hatla ve istif halinde besmele-i şerif ile tarih yazıyor, 1327 gibi. Mavi bir katır boncuğu ve çengelli iğne ile nazarlık takımına yakışır. Hürmetlerimle...
germiyan
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen knunty » Pzr Kas 12, 2006 12:40 am

Ne yazık ki son dönemde Osmanlı madalya ve nişanlarının talep görmesi, dolayısıyla prim yapması sahtekarların iştahını kabarttı her zamanki gibi. Son altı aylık periyotta GG'de inanılmaz sayıda sahte madalya ve nişan satıldığına şahit olduk. Hatta öyle ki aslında var olmayan madalya ve plaketler bile satılmaya başladı. Deneyimli esnafların bile hayatları boyunca 8-10 tane gördüğü görmediği Abdülaziz'in Londra sayahati madalyası sanıyorum 20'den fazla adette satışa sunuldu son aylarda. Ne yazık ki site yönetimi yaptığımız uyarıları hiç dikkate almadı ve %10 komisyonunu almaya baktı amiyane tabirle. Bu durum orjinal, dolayısıyla pahalı ürün satan esnafları zarara uğrattığı kadar koleksiyonerlere de zarar verdi. Mal bulmuş mağribi gibi bu sahte madalyaların üstüne atlayan koleksiyonerler yedikleri kazığın farkına vardıkları zaman iş işten geçmiş olacak fakat sahtekarlar da servetlerini katlayacaklar. Bu durumda yapılacak şeyler yine biz koleksiyonerlere düşüyor, bildiğim kadarıyla sitemizin 350'den fazla üyesi var. Bu üyelerden yarısı GG üyesi olsa(ki daha fazla olduğunu sanıyorum) ve bu üyeler sitede satışa sunulan her sahte madalya için satıcıya/siteye/alıcıya bu durumu belirten mesajlar yollasa önünü keseriz diye düşünüyorum. Lütfen üşenmeyelim, bana dokunmayan yılan bin yaşasın zihniyetinden kurtulalım ve harekete geçelim. Yoksa bize dokunmadığını sandığımız yılan yarın öbür gün sahte Osmanlı paraları da üretmeye başlayacak ve bizi de sokacaktır.

Bu yazıyı forumun başka bir bölümüne yazmıştım fakat önemli olduğunu düşündüğüm için buraya da kopyalamayı uygun gördüm. Lütfen elbirliğiyle bu sahtekarlara karşı koyalım, gerekirse yel değirmenlerine karşı dövüşen Don Quixote durumuna düşmeyi göze alalım. Yakın dönemde GGde bu durumu ele alan eğitici satışlar düzenlemeyi de düşünüyorum, desteğiniz çok makbule geçecektir.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen msozer » Pzr Kas 12, 2006 2:16 am

sayın Yavuz bey'de çok iyi biliyordur;ki ben bildiğini çok iyi biliyorum,osmanlı gümüştede bir çok sahtekarlıklar dönüyor.hatta bu paralar ya satanı interneti kullanmadığı için yada deşifre olmaması için açık pazar gg ye çıkmamakta.sahte madalyayı imal edende,yeni yapım kurdeleyi yapanda,paraları işlemleyip satanda bu işin esnafları ve ticaretini yapanları tarafından bilinmekte.bilinmeyipte,deşifre olmayıp satanlarda sahte veya işlemli malzemeyi ister bilerek,ister bilmeyerek alıp daha sonra elinden çıkartmak için uğraşanlar.

ben elime sahte 1 ytl geçtiğinde eğer anlayamamışsam anladıktan sonra müşterime vermeyip kenara atıyorum.bu şekilde davranan beyefendi koleksiyoncuların ve esnaflarında var olduğunu biliyorum.bu güne kadar işlemli ve sahte sattığım oldu ama mutlaka ve mutlaka sahte olduğunu veya işlemli olduğunu söyledim.amacım adam sahteyi alıp orjinal diye satsın değil.tamamiyle ben sahteleri toplamıyorum ama sahte koleksiyonunu yapanlar için.şu ana kadar iki adet sahte madalyayı sahte olduğunu belirterek sattım.bir tane işlemli gümüş parayıda tepki çektiği için satmaktan vaz geçtim.gözümden kaçanlarıda alıcı bildirdiğinde kargo paralarıda dahil ödemek koşuluyla geri çektim.

ama şu varki insan hataya düşebiliyor ve benimde hatalarım olabilir.özellikle osmanlı madalyalarında sahteler konusuna çok değindim.sahtelerin koleksiyoncuyu uzaklaştıracağını ve orjinal ürünlerin alım satımını yapanlarında bundan etkilenebileceğini özellikle belirttim.ama sayın Kaan Uslu bey madalyalarda bu şekilde osmanlı paraları gibi bir çalışma olursa sahtecilerin engelleneceğini söyledi.

sonuçta bir gün tuzun kokacağı bellidir.önlem alınmazsa tabiki.tabi bu konu sayın Aziz Doğan beyin kitabı çıktıktan sonra gündeme geldi.nedeni ise sayın Necati Doğan bey bu konuyu çıkarttığı katoloğa yazdı.halbuki ben defalarca kereler ağır yazılarla ifade etmiştim.ama önemli değil ben veya bir başkasının sözlerine değer verilmesi.önemli olan bu konuya eğilinmesi ve ciddiyetinin farkına varılması.

koleksiyonculara sahte veya işlemli ürüne teklif verdiklerinde uyarı mesajları yollamaktayım.sağolsunlar koleksiyoncularda bu mesajları sahtekarlara yolluyorlar ve senin hakkında böyle söylüyorlar ne diyorsun diye soruyorlar.adamlar tabiki sahte satıyorum ve seni dolandırıyorum diyecek halleri yok ya.satışlarınada bu karalamanın pahalı mal satmak isteyenler tarafından çıkarıldığını,aslında kendilerinin koleksiyoncuya hizmet için ucuz sattıklarını belirtiyorlar.

benim temiz kalpli yurdumun koleksiyoneride gidip bu adama inanıyorlar ve beni tu kaka ilan ediyorlar.işin ilgincide adam 400 ytl para ödeyecek sahte nişana uyarıyorum.aldığım cevap şu:sahtesi elinde olursa orjinali ile karşılaştığında emsal olacağı için kandırılmayacakmış.ismi önemli değil çilaltı kanada 10 lirasına 250 ytl ödeyen adama mesaj attıktan sonra aldığım cevap:aynı malı daha önce 250 ytlye almışta kondüsyonu daha iyi diye alıyormuş.

öyle örnekler varki anlattığım zaman şaşırırsınız.işte bu tip hadiseler üşenmek değilde yılgınlığı getiriyor.

Yavuz bey gibi bende buraya kopyaladım yazımı ve çok önemli bir konu olduğu için yapılacak çalışmalara bende elimden geldiğince katılacağım.
msozer

Mesajgönderen msozer » Pzt Ara 04, 2006 1:05 pm

(gariban,btunga,approximately)

bu arkadaşlarımız bile bile sahte nişan ve madalya satıyorlar.

ürünlerin sahte olduğunu bilmeyen osmanlı madalya koleksiyoncusu arkadaşlarımızda malesef paralarını sokağa atıyorlar.

Bunların yanı sıra (rekabet1,ben dejavu,dilekpa,) nicli arkadaşlarda bu işin içindeler.

Bunların hepsi ya bir kaç kişi yada farklı kişiler ama bir birlerini tanıyorlar.

Bunlara gaz verende (husomen ve pedolog)

Bunların aldıklarına ve sattıklarına dikkat edin hepsi bir birlerine fiyat veriyorlar araya birisini sıkıştırıp malı işi bilmeyene kakalıyorlar(bu laf için üzgünüm) ama bazende mal kendilerinde kalıyor.
Bu durumda bazen ödeme yapıp birbirlerine güzel kelimelerle puanlar veriyorlar
bazende ödeme yapmamalarına rağmen birbirlerine kötü puan vermiyorlar nasıl olsa kontrol eden yok diye
işi geçiştiriyorlar

Sn.Mehmet Nurcan Deniz bey ile görüşmelerimde,Nurcan Bey bunların tüm yaptığı işleri araya nasıl adam kıstırdıklarını teker teker tespit ettiğini
yakın bir zaman içinde bunu ifşa edeceğini belirtti.

Şüphesiz orjinal madalya işleri ile ilgilenen ben ve birçok Osmanlı aşığı koleksiyoncu ve esnaf bu işlerden ziyadesi ile rahatsızız.maddi olarak değil belki çünkü işten anlayan ve bilenler zaten orjinal madalyayı tercih ediyor zaten.ama bilmeyenler ucuza aldıkları sahte madalyaları ve nişanları referans göstererek fiyat teklif ediyorlar.tek tek kişileri mesajlarım ile yılmadan ve usanmadan ellerindeki madalyaları bir bileni bulup expertiz ettirmelerini ve ucuz alacağım diye sahteleri toplamamalarını söylüyorum.fakat benmi inandırıcı değilim yoksa sahte satıcılarımı daha inandırıcı onu bilemiyorum.

önemle diyorumki.orjinal madalya satan ben ve benim gibi kişiler yüksek karlar etmek için fiyatları yüksek tutmakta değiliz.sadece asıl neden sahte mal satanların sattığı fiyatın çok çok altında ürünü tedarik etmeleri dolayısı ile alanların çok ucuza mal ettiğini düşündüğü anda çok fahiş kar elde etmekteler.sahteyi satın alan ise gerçeği anladığında ya malı kaptıracak birilerini arayacağım diyerek sahtekarlığa bulaşmakta ve kul hakkını ihlal etmekte yada zararı sineye çekip ya koleksiyondan nefret etmekte yada yaptığı koleksiyondan zarar etmiş halde koleksiyona devam etmekte.

işte ben burada istiyorumki baştan ve peşinen uyarayım ve en azından bana itibar edenlere yol göstermeye çalışayım.bana itibar etmeyen arkadaşlarda itibar ettiği kişilerle bunun müzakeresini ve tartışmasını yapsın ve koleksiyoncu kardeşlerimiz veya büyüklerimiz koleksiyon sevgileri dolayısı ile zarar etmesinler.bu kandırılma hadisesinde ise sen ve ben diye bir kavram tanımıyorum.çünkü koleksiyon camiasında kandırılmış ve dolandırılmış her koleksiyon gönüllüsü benim ayıbımdır,bizim ayıbımızdır.

ben elimden geldiği kadarıyla insanlara uyarı mesajı göndermeye gayret ediyorum ve bu sitede forumlarda düşüncelerimi paylaşıyorum.fakat başkaca yeterli katılım göremiyorum ve üzülüyorum.taman bu site branşı ''osmanlı paraları'' fakat osmanlıya ait paraların sahteleri,oynanmışları hemen sitede paylaşıma açılırken diğer konularda biraz yavaşız diye düşünüyorum.tabiki herkes osmanlı madalyadan anlamayabilir fakat anlayanların biraz daha gayretkar olmalarını rica ediyorum.
msozer

Mesajgönderen ankh » Pzt Ara 04, 2006 10:27 pm

sayın Msözer
özellikle İstiklal Madalyalarının gerçeğini sahtesinden ayırmak için dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen ozangoren » Cum Ara 08, 2006 2:36 pm

birde yabancı madalyaların sahtesi ile uğraşırlarmı?bazı nazi madalyaları oluyodu GGda.normalde 400 dolar olan madalya 50-60ytl oluyodu.tamam belki onun için uğraşırlarda ama 15-20ytllik sovyet madalyaları falan için uğraşırlarmı
ozangoren
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen erva » Pzr Ara 31, 2006 6:40 pm

kötüsüde iyi bir fiyata aldım diye sevinirken birde bakıyorsun sahte çıkıyor...aldığın ürün :(
sevgiler saygılar
erva
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

erken uyari

Mesajgönderen ottomanmedal » Pzt Oca 01, 2007 1:17 am

Sevgili Sozer, inanin sizi cok takdir ettim.Butun arkadaslara sesleniyorum lutfen ama lutfen sahte madalya veya para satan herkesin isminin burada aciklanmasi koleksiyonculugun gelecegi acisindan cok onemli.Herkes hangi sitede olursa olsun gg-ebay vs.. bildigi, sahte sattigindan emin oldugu butun isimleri burada aciklasin yoksa hepimiz bu sahtecilikten su veya bu sekilde zarar gorecegiz.Lutfen susmayalim ancak bu sekilde bu guzelim degerlerimizi koruyabiliriz.Herkesin Bayramini kutlar mutlu yillar dilerim.
ottomanmedal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen zaftolga » Çrş Oca 03, 2007 7:23 pm

iyi akşamlar;
bence bu madalya sahte gerçi büyüklerimizin fikrinide sormak lazım, http://urun.gittigidiyor.com/KURDALELI- ... dZZ3393549

buda sahte gibi duruyor, http://urun.gittigidiyor.com/GIRIT-MADA ... dZZ3375987

ve buda sahte gibi duruyor; http://urun.gittigidiyor.com/1500-ORJIN ... dZZ3365843

bunlar benim fikirlerim umarım büyüklerimiz ve tecrübeli arkadaşlarımız da bunlara bir göz atar.
saygılar
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

sahte

Mesajgönderen zaftolga » Çrş Oca 24, 2007 5:39 pm

Bence bu madalya sahte ;http://urun.gittigidiyor.com/AZIZI-OSMANI-3-DERECE-NISANI-CILLLL_W0QQidZZ3563986
zaftolga
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Sonraki

Dön !!! < Erken Uyarı > !!!

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir