HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Ters Görüntü (Brockage) Para Etüdü

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

Ters Görüntü (Brockage) Para Etüdü

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş Kas 04, 2015 11:10 pm

Bir süredir piyasaya 'sahte' veya 'sonradan imal' ters görüntü (ben bu hata çeşidini ters görüntü olarak adlandırıyorum)(brockage) paralar sürülüyor. Yaklaşık üç ayda bir. İmal eden kişiyi bilmiyorum. Bu tip paralar topluyor olmama rağmen beni kazıklamasına da imkan yok. Hiç kimsenin kazık yemesini istemediğimden bu tür bir bilgilendirme yapmak istedim. Aşağıya görselini eklediğim örnek bir Amerikan Lincoln 1 cent. NGC firması tarafından derecelendirilmiş, orijinal ters görüntü (brockage) hatalı para. Bu parayı etüt etmemizin faydalı olacağını düşündüm. Ters görüntü paralar; darp esnasında, darp haznesine giren boş para pulunun hazneden dışarı atılamaması, kalıplardan birine takılı kalması ile oluşan kalıp kapağı para tarafından, ardından hazneye girip darp olan paradır. Yani kalıba takılı kalan paranın ardından hazneye giren boş pulun bir yüzüne kalıp darp eder, diğer yüzüne de kalıba takılan para darp eder. Kalıba takılan para kalıbı bütünüyle de sarabilir, örtebilir veya kalıbın kenarına kayık şekilde yapışıp kalıbı kısmen de sarabilir. Görsel örneğimizde durum bu. Kalıp kapağı para, kalıbı kısmen sarmış. Ardından darp haznesine giren para pulunu da böyle darp etmiş. Sahte ters görüntü para imal eden şahıs da bu tip örnekler imal ediyor. Gelelim bu arkadaşın beceremediği kısma. Yani sahteyi nereden anlayacağınıza. 1. Paranın ters görüntülü kısmının ne kadar çok ezildiğine dikkat edin. Malum darp esnasında kalıplar tarafından tonlarca basınç uygulandığından ezilmenin bu kadar çok olması gerekir. Oysa bu şahsın imal ettiklerinde (muhtemelen basit bir pres kullandığından) ezilme daha az. Ayrıca normal darplı bir parayı yine normal darplı bir para ile preslediğinden hatalı hale getirdiği paranın ezilen yüzünde ilk - esas darphane darbı izlerini göreceksiniz. Oysa görülmemesi lazım. 2. Paranın diğer yüzünde eğer hata orijinalse en ufak bir hata, ezilme olmayan kusursuz bir yüz olmalı. Çünkü orijinal örnekte o yüz kalıp tarafından normal darp ediliyor. Halbuki şahsın imal ettikleri presleme sonucu ile her iki yüzde de şekil kaybı, kayma, ezilme, silinme göstermekte.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. :think:
Eklentiler
zzzz777.jpg
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Ters Görüntü (Brockage) Para Etüdü

Mesajgönderen hsyn44 » Cmt Kas 07, 2015 3:59 am

Güzel paylaşım olmuş Serdar abi. Eline sağlık. Paranın nasıl darp edildiğini bilmeyen birinin anlaması güc sanki.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Kas 07, 2015 9:54 pm

Haklısın Hüseyin. Bu hata çeşidi para darbını, para darbı sürecini bilmeyen için anlaşılması, kavranması zor bir örnek. Para darbı sürecini bilip yine para darbında ters giden durumları da kafanda canlandırabileceksin ki bu hata çeşidini çözebilesin. Ama en azından Kaan Abinin yayınlayacağı gelecek bültenin (Anadolu Nümismatik Bülteni 23) bu konuda (hatalı paraların nasıl meydana geldiği) bizlere epey yardımcı olacağını düşünüyorum. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt May 14, 2016 4:18 pm

Ters görüntü (brockage) paraların da suyu çıktı. Yurt içinden ve yurt dışından sürekli sahteler çıkıyor. Birileri iki üç parayı presleyip buyurun size çok güzel bir hatalı para diye sunuyorlar. :lol: Fotoğraftaki örnekte paranın sonradan üretim olduğu bariz ortada. Örneğin yuvarlak içine aldığım kısımdaki çiçek 20 para çiçeği. Oysa 10 paradaki ters görüntü çiçek de yine 10 para çiçeği olmalıydı... Ve her iki yüzde de ters görüntü var oysa ters görüntü tek bir yüzde olmalıydı... Kalpazan coşmuş da coşmuş anlayacağınız :lol: Ve son olarak çizgi ile belirttiğim para kalıplarının aynı hizada olması hususunu da atlamış kalpazan. :think:
Eklentiler
zzzs44.jpg
sahte
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr May 15, 2016 10:23 pm

Epeyi ugrasmis ama. Hakkini vermek lazim. :)
Ben ciceklerden anlarmiydim bilmiyorum ama tugranin beyze denilen sol bölümünde 20 ile 10 para arasinda bariz büyüklük farki var. Bence buradan anlamak daha kolay. Ön yüzde sahtekar yanlis parayi secmis. :lol:
Ciceklerden fark etmek, Abdülmecid uzmanina kalmis. :clapping:
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş May 18, 2016 4:10 pm

Aydın Abi, emeğe saygı diyorsun yani. :lol: ben yapanı ve zihniyetini çok merak ettim. Bir örnek daha. Hadi bu sefer ben söylemeyeyim sahteliğinin nereden anlaşıldığını... :think:
Eklentiler
zzzz78.jpg
sahte
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş May 18, 2016 6:57 pm

Sahtekarliga saygi olurmu? Okuyanlar yanlis anlamasin. Tabiki saka.
Serdar, sanirim yapanin zihniyeti belli.

10 paraya gelince; ilk dikkatimi ceken, Tugranin altinda, "sene 1" cevresinde, 10 paranin tugrasindan daha genis Tugra izleri var. Sanirim buradada 20 para kullanmis. :wink:
Sen, mutlaka daha ince hatalar görmüssündür. :)
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş May 18, 2016 10:26 pm

Aydın Abi elbette olmaz. Hatta bu sahtekarlığı geçtim, photoshop kullanarak paranın görüntüsü ile oynayıp alelade parayı nadir para haline getiren kişilere bile katlanamıyorum. Mesela Sultan Abdümecid'in bakır sene 21 - 20 parasını sene 22 - 20 paraya çevirenler var... Herhalde: "Bende kimsede olmayan nadirler var!" (çok büyük adamım) demeye çalışıyorlar... :think:

Bu son örnekte de Sultan Abdülaziz'in bakır sene 1 - 10 parasını Sultan Abdülmecid'in bakır 20 parası ile çarpıştırmış kalpazan. Aydın Abi, dikkat edersen tuğranın solunda tersten basılmış çiçek var. :lol:
Eklentiler
z99.jpg
sahte
z99.jpg (49.99 KiB) 2639 kere görüntülendi
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Tem 16, 2016 8:30 pm

Bu başlığı açtığımda aklımda sadece sahte örnekleri sunarak sizleri uyarmak vardı. Bugün baktığımda tecrübelerin artması için gerçek örneklerin de verilmesi gerektiğini fark ediyorum. Ters görüntü paralar çok nadirdir. O sebeple elimde, koleksiyonumda çok az örnek mevcut. Ama yurt içi ve yurt dışı sitelerde satışta gördüğüm paraların fotoğraflarını arşivlemiştim. Umarım bilginizi arttırmada faydalı olurlar. :think:
Eklentiler
zzz333.jpg
Galata Köprü Jetonu
zzz222.jpg
Abdülaziz 10 para
zzz222.jpg (18.82 KiB) 2341 kere görüntülendi
zzz111.jpg
Abdülaziz 20 para
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 12, 2017 3:38 pm

Merhaba, uzun zamandır foruma katkım olmuyordu. Bu başlığı açtığıma göre devamını da getireyim diye düşündüm. Orijinal bir ters görüntü para sunayım da bu konudaki fikrimiz biraz daha artsın.

Koleksiyonumdan çok değerli bir parça: Ters görüntü Sultan Abdülmecid 1 parası! Her ne kadar daha önce yine forumda "Anadolu Nümismatik Bülteni 23.Sayı" başlığı altında sunmuş olsam da aslında bu başlık altında olması gereken bir örnek. :think:
Eklentiler
zzzss[1].jpg
ters görüntü Sultan Abdülmecid 1 parası
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir