HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

Mesajgönderen burakcilo » Sal Oca 14, 2014 1:29 pm

HERKESE İYİ GÜNLER ,

BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİR KONU VAR BENDE DESTE ŞEKLİNDE CUMHURİYET DÖNEMİ KAĞIT PARALARI VAR BU PARALARIN NASIL SAKLAMALIYIM?
YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.
burakcilo

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

Mesajgönderen burakcilo » Cum Oca 17, 2014 11:40 pm

mükemmel bir forum !! yardımlarınız için teşekkür ederim
burakcilo

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Oca 18, 2014 2:08 pm

Saman kağıdına sarın (yani kağıt, klor içermemeli, eski tip saman / teksir kağıtları klor içermez), düzgün bir ortamda, rutubetten, ışıktan, aşırı soğuk-sıcaktan uzakta saklayın destenizi.
Gerekirse, hafif bir ağırlık koyun.

Burası bir forum olduğu, chatvari veya facebookvari bir ortam olmadığından, kimi zaman yanıtlarınızı yıllar sonra alabilirsiniz, kimi zaman da alamazsınız. Üslup ve nezaket, "netiquette", forum adabına uyum gibi şeyler, bağırmak anlamına gelen, sürekli büyük harfle yazmamak gibi şeyler, başlıkları doğru forum bölümünde açmak vs., sorularınızın yanıtlanmasını hızlandırabilir.

Ben bir banknot koleksiyoneri değilim. Onlardan birisi, daha aydınlatıcı ve derin bilgi verebilir sorunuzla ilgili olarak.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Oca 18, 2014 4:41 pm

Merhaba sn.burakcilo benim orta ölçekli bir banknot koleksiyonum var ve benim size yegane tavsiyem kağıt paraları deste olarak saklamayınız çünkü kağıt paralar deste olarak saklandığı halde paraların hava ile olan teması sonucu paralar çok daha çabuk nem kavrarlar bunun başlıca sebebi de paraların deste halinde duruyorken hava ile temas alanlarının daha büyük olmasıdır o yüzden paraları tek tek ve banknot defterlerinin içinde saklarsanız paralarınızı çok iyi bir şekilde muhafaza etmiş olursunuz.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Oca 18, 2014 5:32 pm

Sn.Firavun'un yazdıklarına katılmıyorum. O bir banknot koleksiyoneri olabilir fakat acemiliğinden olsa gerek yanlış bilgiler vermekte...
Ortalama bir deste koleksiyonerinin elinde 25-50 hatta 100 küsür deste olabilir veya zamanla olacaktır. 200 küsür destesi olan koleksiyoner tanıdıklarım var. Muhakkak elinde daha fazlası olan da vardır. Deste'nin sözlük anlamı "on" adet parçanın bir araya getirilmiş hali olmakla beraber, her bir banknot destesinde, istinalar hariç, 100 adet para olduğunu düşünürsek, ki öyledir, 25 destesi olan, 25x100 = 2500, 100 destesi olansa, 100x100=10000 adet parayı banknot defterlerinin (tabir benim değil, banknot koleksiyonerleri için üretilen ve "klor içermeyen plastik" sayfalı özel klasörler kastediliyor olmalı) içine koymak durumunda kalır ki, pratik olarak oldukça külfetli olur! Keza, "deste" paraların özelliği, deste olarak saklanmasıdır. Tek tek değil! Hele hele 200 TL'nin destesinin 1000'lik vakumda olduğunu düşünürsek işin içinden çıkamayız!!! "Nem kavramak" tabiri de enteresan. Nem tutmak, rutubek çekmek demek olsa gerek.
Yukarıda yazdığım gibi, klasik saman / teksir kağıdı içinde muhafazalanarak korunmuş desteleriniz için, neme, rutubete karşı ek bir önlem almak istiyorsanız, "nem çekme"i "nem tutma" özelliği yüksek olan, "pilavlık pirinç" bezden, hava geçirgen bir torbaya, keseye konularak, her yıl yenilenerek tutulabilir destelerinizin civarında!
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Oca 18, 2014 5:45 pm

EK:
Velhasıl-ı kelam, forumda, kağıt paraların, banknotların saklanması için gereken nem ile ilgili önlemler aranırsa bulunur. Deste koleksiyonculuğunun özelliği, destelerin, deste olarak saklanmasıdır. Ayırmak, destelerin, deste olma özelliğini yitirtir! Forumda, bulunacak bilgiler ile, az evvel yazdıklarım pekiştirilerek kendinize uygun çözümler yaratabilirsiniz. Yahut, en iyisi, konusunda ciddi bir koleksiyonerin önerilerini almak adına, buraya yazmasını beklemeniz olacaktır.
Kaan Bey'e not: Forum ileti editlenme süresini iki katına çıkarmanız önerilir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Oca 19, 2014 1:17 pm

Sn.Gilaay hocam ben bir ara paraları deste olarak saklamayı denedim ve kötü sonuçlarla karşılaştım ondan dolayı defter tavsiyesinde bulundum sizin koleksiyonculuk bilginiz elbetteki benden daha fazladır yanlış bilgi verdiysem özür dilerim saygılarımla.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir