1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Sal Oca 14, 2014 1:29 pm
gönderen burakcilo
HERKESE İYİ GÜNLER ,

BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİR KONU VAR BENDE DESTE ŞEKLİNDE CUMHURİYET DÖNEMİ KAĞIT PARALARI VAR BU PARALARIN NASIL SAKLAMALIYIM?
YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Cum Oca 17, 2014 11:40 pm
gönderen burakcilo
mükemmel bir forum !! yardımlarınız için teşekkür ederim

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 18, 2014 2:08 pm
gönderen Gilaay
Saman kağıdına sarın (yani kağıt, klor içermemeli, eski tip saman / teksir kağıtları klor içermez), düzgün bir ortamda, rutubetten, ışıktan, aşırı soğuk-sıcaktan uzakta saklayın destenizi.
Gerekirse, hafif bir ağırlık koyun.

Burası bir forum olduğu, chatvari veya facebookvari bir ortam olmadığından, kimi zaman yanıtlarınızı yıllar sonra alabilirsiniz, kimi zaman da alamazsınız. Üslup ve nezaket, "netiquette", forum adabına uyum gibi şeyler, bağırmak anlamına gelen, sürekli büyük harfle yazmamak gibi şeyler, başlıkları doğru forum bölümünde açmak vs., sorularınızın yanıtlanmasını hızlandırabilir.

Ben bir banknot koleksiyoneri değilim. Onlardan birisi, daha aydınlatıcı ve derin bilgi verebilir sorunuzla ilgili olarak.

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 18, 2014 4:41 pm
gönderen Firavun
Merhaba sn.burakcilo benim orta ölçekli bir banknot koleksiyonum var ve benim size yegane tavsiyem kağıt paraları deste olarak saklamayınız çünkü kağıt paralar deste olarak saklandığı halde paraların hava ile olan teması sonucu paralar çok daha çabuk nem kavrarlar bunun başlıca sebebi de paraların deste halinde duruyorken hava ile temas alanlarının daha büyük olmasıdır o yüzden paraları tek tek ve banknot defterlerinin içinde saklarsanız paralarınızı çok iyi bir şekilde muhafaza etmiş olursunuz.

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 18, 2014 5:32 pm
gönderen Gilaay
Sn.Firavun'un yazdıklarına katılmıyorum. O bir banknot koleksiyoneri olabilir fakat acemiliğinden olsa gerek yanlış bilgiler vermekte...
Ortalama bir deste koleksiyonerinin elinde 25-50 hatta 100 küsür deste olabilir veya zamanla olacaktır. 200 küsür destesi olan koleksiyoner tanıdıklarım var. Muhakkak elinde daha fazlası olan da vardır. Deste'nin sözlük anlamı "on" adet parçanın bir araya getirilmiş hali olmakla beraber, her bir banknot destesinde, istinalar hariç, 100 adet para olduğunu düşünürsek, ki öyledir, 25 destesi olan, 25x100 = 2500, 100 destesi olansa, 100x100=10000 adet parayı banknot defterlerinin (tabir benim değil, banknot koleksiyonerleri için üretilen ve "klor içermeyen plastik" sayfalı özel klasörler kastediliyor olmalı) içine koymak durumunda kalır ki, pratik olarak oldukça külfetli olur! Keza, "deste" paraların özelliği, deste olarak saklanmasıdır. Tek tek değil! Hele hele 200 TL'nin destesinin 1000'lik vakumda olduğunu düşünürsek işin içinden çıkamayız!!! "Nem kavramak" tabiri de enteresan. Nem tutmak, rutubek çekmek demek olsa gerek.
Yukarıda yazdığım gibi, klasik saman / teksir kağıdı içinde muhafazalanarak korunmuş desteleriniz için, neme, rutubete karşı ek bir önlem almak istiyorsanız, "nem çekme"i "nem tutma" özelliği yüksek olan, "pilavlık pirinç" bezden, hava geçirgen bir torbaya, keseye konularak, her yıl yenilenerek tutulabilir destelerinizin civarında!

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 18, 2014 5:45 pm
gönderen Gilaay
EK:
Velhasıl-ı kelam, forumda, kağıt paraların, banknotların saklanması için gereken nem ile ilgili önlemler aranırsa bulunur. Deste koleksiyonculuğunun özelliği, destelerin, deste olarak saklanmasıdır. Ayırmak, destelerin, deste olma özelliğini yitirtir! Forumda, bulunacak bilgiler ile, az evvel yazdıklarım pekiştirilerek kendinize uygun çözümler yaratabilirsiniz. Yahut, en iyisi, konusunda ciddi bir koleksiyonerin önerilerini almak adına, buraya yazmasını beklemeniz olacaktır.
Kaan Bey'e not: Forum ileti editlenme süresini iki katına çıkarmanız önerilir.

Re: DESTE KAĞIT PARA NASIL SAKLANIR?

MesajGönderilme zamanı: Pzr Oca 19, 2014 1:17 pm
gönderen Firavun
Sn.Gilaay hocam ben bir ara paraları deste olarak saklamayı denedim ve kötü sonuçlarla karşılaştım ondan dolayı defter tavsiyesinde bulundum sizin koleksiyonculuk bilginiz elbetteki benden daha fazladır yanlış bilgi verdiysem özür dilerim saygılarımla.