HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Tutmak

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

Madeni Para Tutmak

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Mar 29, 2014 1:13 am

Satın aldığım bir çok parada ne yazık ki parmak izi oluyor. Tanıdığım çoğu koleksiyoner de bu konuda pek hassas değil. :think:
Eklentiler
zz doğru tutuş.jpg
a1
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Madeni Para Tutmak

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 30, 2014 8:20 pm

Abdülmecid - Kostantiniye darbı bakır paraların en nadiridir sene 19. Ve çiçeğinin detayları göz alan böyle bir spesimen bulmak epey zordur. Ama görüyorsunuz, hoyratça ellenmiş ne yazık ki... :think:
Eklentiler
z1.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 30, 2014 11:17 pm

DÜZELTME: Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı "20 paralarının" (bence) en nadiridir sene 19 - 20 para.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen candemirkes » Pzt Mar 31, 2014 4:00 pm

üstadımız sayyenizde güzel bilgilerr öğreneyıorum.soldaki paranın kenarda .çürümüşlük var
ALLAH (C.C:) tuttuğunzu ALTIN eder inş arkim
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Ağu 30, 2015 8:57 pm

Ben bu başlığı açalı 1 yıldan fazla olmuş. Zaman çok hızlı geçiyor ve umarım her birimiz zamanı iyi değerlendiriyor, sürekli yeni bilgiler ediniyoruz. Konuya tekrar geri dönüş yapmak zorunda hissettim kendimi. Malumunuz facebook'ta bir sürü para alım satımı yapan grup türedi. Ne bekliyorduk ki? Bilgi alış verişi yapan parmakla sayılacak kadar az piyasada :think: Tamam, olabilir, demek ki ihtiyaç var, dolayısıyla o güvensiz ortamda alım satım da yapılabilir ancak paraları fotoğraflarken öyle tutuyor ki bu esnaf arkadaşlar! Bu konuda bilgi sahibi olup da sessiz kalmak istemedim. Eklediğim fotoğrafta gördüğünüz bakır madeni parayı siz de bu şekilde parmağınızla tutarsanız paraya kalıcı olarak hasar verirsiniz. Çünkü elimizde ter gözenekleri vardır ve bu gözeneklerden ter: su, yağ ve tuz çıkar. Dolayısıyla böyle güzel kondisyonlu bir bakır para üzerine yağ, su ve tuz bırakmış olursunuz. Tahminen 3 - 6 ay içerisinde para üzerinde parmak iziniz kalıcı hale gelir.
Eklentiler
zzz9999.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzt Ağu 31, 2015 10:11 pm

Ben şahsen sirkülasyonda olan bir para değilse eldivenle tutuyorum. Bence en iyisi eldiven herkese tavsiye ederim.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Ara 10, 2015 2:30 pm

Bugün enteresan bir haber vardı televizyon ve gazetelerde. İzmir'in Tire ilçesindeki tarihi hanın restorasyonu sırasında bin 16 altın ve gümüş sikke bulunup Tire Müzesi'nde korumaya alındığı bildiriliyordu. Ama görsellere baktığınızda sikkelerin çıplak elle gelişigüzel tutularak sergilendiği, aslında korunmadıkları ve parmak izi içerisinde bırakıldıkları dikkat çekiyordu. Hadi siz ben bilgisiz, amatör koleksiyonerler olarak bu hatayı yapabilir tarihi sikkeleri çıplak elle tutarak onlara zarar verebiliriz. Peki ya devletin müzesindeki resmi görevlilerin bilgisiz olması ve tarihi eserlere kalıcı olarak zarar vermesi kabul edilebilir bir durum mu? :think:
Eklentiler
z8.gif
profesyonel yöntem (!)
z8.gif (37.8 KiB) 3316 kere görüntülendi
zzzfff.jpg
bulunan sikkeler ve onları çıplak elle tutan şahıs!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Ara 11, 2015 11:05 pm

serdarozdemir yazdı:Bugün enteresan bir haber vardı televizyon ve gazetelerde. İzmir'in Tire ilçesindeki tarihi hanın restorasyonu sırasında bin 16 altın ve gümüş sikke bulunup Tire Müzesi'nde korumaya alındığı bildiriliyordu. Ama görsellere baktığınızda sikkelerin çıplak elle gelişigüzel tutularak sergilendiği, aslında korunmadıkları ve parmak izi içerisinde bırakıldıkları dikkat çekiyordu. Hadi siz ben bilgisiz, amatör koleksiyonerler olarak bu hatayı yapabilir tarihi sikkeleri çıplak elle tutarak onlara zarar verebiliriz. Peki ya devletin müzesindeki resmi görevlilerin bilgisiz olması ve tarihi eserlere kalıcı olarak zarar vermesi kabul edilebilir bir durum mu? :think:

Serdarozdemir hocam Türkiye'de tarih bilinci bulunmuyorki. Sadece parada değil söz konusu olan. Geçen okula giderken bir su kemeri kısmı gördüm üstte kanal açık duruyor ama kemeri öyle özensiz bir şekilde girişe kapamışlar kı sanırsınız ki alışveriş merkezinde tuvalet kapatıyor. Hantal mı hantal demir bir bariyer ve üzerine bir de yasak yazısı. Ee o ağırlık ne olucak peki o hantal engel o esere zarar vermiycek mi? Kimin umrundaki 2000 yıllıkmış bilmem neymiş. "Allah'ın taşı" diyerek Efes Kütüphanesi'ni Avrupalılara satanların zihniyetinde hep bunlar. O yüzden yormayın kendinizi çünkü adam edemiycez biz bu zihniyeti :D.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Tem 25, 2016 11:20 am

Bu başlığı ilk açtığımda kağıt paralar hakkında da yazmak aklıma gelmemişti. Biliyorsunuz kağıt para koleksiyoncusu değilim. Ancak piyasada zamanla oluşan tecrübeye binaen konuşuyorum. Maalesef kağıt paralarımızda da durum aynı. Çıplak elle parmaklanıp duruyorlar. Ellerdeki ter, yağ, tuz, kir her tutuşta kağıt paralara hasar veriyor! Bunca yıllık koleksiyonculuğumda kağıt parayı eldiven ile tutan görmedim. Gören var mı? :think:
Eklentiler
z1.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Eyl 27, 2016 9:36 pm

Üzerinde tam patina olusmamis, orjinal hale yakin olan paralar, terde olan tuzlara karsi daha duyarli oluyorlar. Üzerinde koyu bir tabaka olan yada toprak altindan cikmis paralar pek sorun yaratmiyor.

Elimden binlerce para gecti, itiraf edeyim; Eldiven almayi düsündüm ama almadim. Daha dogrusu gerek görmedim. Gerekmez demiyorum.Yanlis anlasilmasin.

Paraya ne kadar itinayla dokunmak, paradan paraya degisir.
Hatira paralarini koruyucu kapsüllerinden cikarmamaya calistim. Cikarip, elle tutmak isteseydim, mutlaka eldiven alirdim.

Üzeri oksilenmemis, duyarli paralari yüzeyden degil, kenardan tutmaya calisirim. Basta Bakir, arkasindan gümüs paralarda cirkin parmak izleri olusabiliyor. Tedavüle yeni cikmis güncel paralarda bile, terli temastan sonra parmak izleri olusuyor.

Son 6 öncesi Osmanli madeniler daha sorunsuz oluyor. Simdiye kadar, bunlarda en ufak sorun görmedim.

Lafin kisasi; Her para degisik muamele istiyor. Duyarlilari, en fazla kenardan tutacaksin. Eller terli ise hic tutmayacaksin.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir