HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Türk Nümismatik Piyasası

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

Türk Nümismatik Piyasası

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Ağu 25, 2015 11:10 pm

Uzun zamandır Amerikan nümismatik dünyasını inceliyorum. Keyif veren bir deneyim. Büyük, sağlam bir nümismatik piyasası. Kitaplar, dergiler, internet siteleri, müzayedeler, nümismatik kulüpleri, para fuarları... Kulağa güzel geliyor, değil mi? Peki bizim piyasa nasıl? Amerikan piyasası bir denizse eğer bizimkisi herhalde küçük bir göl olarak nitelendirilebilir. Tanıdığım, bildiğim kadarıyla ülkemde nümismatik anlamda en faal kişi kesinlikle Kaan Abi. Neler yapıyor? Nümismatik sitesi, forumu, her ay müzayede, katalog kitaplar, bülten, kaliteli koleksiyon malzemesi satışı... daha yazayım mı? Demem o ki bu piyasada 2 - 3 kişi daha olsa Kaan Abi gibi herhalde Amerikan nümismatik dünyasına yetişir hatta belki de geçerdik. Peki biz ne ölçüde destek oluyor, katkı sağlıyoruz piyasaya? Basılan kitabı, bülteni alıyor muyuz? Müzayededen alım yapıyor, fazlalarımızı müzayedede satıyor muyuz? Neden cesurca soruyorum? Ben payıma düşeni yapıyorum da o sebeple. Kitap mı çıkmış, mesela jeton kitabı mı? Jeton biriktirmesem de alıyorum. Müzayedeyi dört gözle bekliyor, alım da yapıyor, müzayedeye satışa mal da veriyorum. Bülten çıksa da okusam diye heyecanla bekliyor hatta bildiğim şeyleri yazıp paylaşayım diyorum. Fakat açık konuşayım beklediğim ölçüde katılım yok piyasamızda. Katılın arkadaşlar bu piyasaya. Piyasayı birlikte büyütelim, geliştirelim. Ne dersiniz? Fikirlerinizi duymak, okumak isterim. :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Türk Nümismatik Piyasası

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ağu 29, 2015 1:51 pm

Benim bir fikrim vardı ama maalesef hayata geçiremedim. Okulumda bir Nümismatik Kulübü kurmaya kalktım ama önüme dünya kadar engel çıkardılar bende bu kulübü kuramadım doğal olarak. Aldığım tepkilerden de biri şu oldu "bu kulübe kimse gelmez ki boşuna uğraşma". Bence liselerde ve üniversitelerde nümismatik kulüpleri kurulmalı ve ilgilenen arkadaşların dikkati bu yöne çekilmeli. Üniversitelerde böyle kulüpler yok ve kurmaya çalışanlara (örnek ben) allah bilir ne engeller çıkarıyorlar. Bu hobiye merak salmış insanlar organize olmalı ve çeşitli etkinlikler yapılmalı. Bu dediklerimi yapamadığım için şu an ortaokula giden kardeşimi koleksiyoner olarak yetiştirmeye çalışıyorum.Koleksiyonuma her yeni eklediğim parçayı alıyoruz beraber inceliyoruz ve üzerine tartışıyoruz. Bazen merak ettiği şeyler oluyor o soruyor ben cevaplıyorum. Arada ilgisini körüklemek için bazı parçalar hediye ediyorum ona. Benim kardeşime yaptığım şey böyle bir organizasyon şeklinde yayılırsa bence nümismatik piyasasında ciddi bir atılım yapmış oluruz. Sn.serdarozdemiz bu başlığı açtığınız içinde ayrıca teşekkür ediyorum sizlere.Saygılarımla iyi çalışmalar :).
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Ağu 29, 2015 9:03 pm

Azizim yazdıklarına katılıyorum. Okullarımızda nümismatik klüpleri olsa çok keyifli olurdu. Bu düşünceye paralel bir konudan bahsedeyim. Ayrancı Antika Pazarında gezerken madeni para koleksiyoneri denizci subaylara rastlıyordum sık sık. Karacı veya havacı değil sadece denizci subaylar. Dikkatimi çekmişti bu husus ve bir emekli deniz subayına bu konuyu sormuştum. Bana Deniz Harp Okulu'nda "Para Koleksiyonerliği" dersi olduğunu söylemişti. Olağanüstü değil mi? Keşke tüm okullarımızda ilkokullardan üniversitelerimize hobi dersleri olsa. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzt Ağu 31, 2015 10:02 pm

Harp okulları Türkiye'nin en kaliteli eğitim kurumları zaten şaşırmadım o yüzden.Almanya'da seçmeli hobi dersleri olduğunu biliyorum ama koleksiyonerliğe dair bir ders var mıdır bilemiyorum, ki büyük ihtimalle de vardır.Keşke bizde de olsa ama bahsettiğimiz ülke Türkiye. Eğitim temel gereklilikleri bile karşılanmamış bir ülkede hobi dersleri ve seçmeli derslerin yerleşmiş olması beklenemez ki. Öncelikle eğitim sistemi kökleştirilecek ve bir sisteme oturtulacak ki daha sonra hobi dersleri ve seçmeli derslerle öğrencilerin rahatlaması ve kafa dağıtması sağlanacak. Bırakın dersi kulübüne bile tahammülleri yok. Dediğim gibi ben kendi üniversitemde bunu yapmaya kalktım ve önüme milyon tane engel çıkardılar. Biz artık kendi yakın çevremizi bilinçlendirerek bir yerlere varmaya çalışıcaz. Aslında bu anlamda şu da yapılabilir mesela Amerika'da koleksiyoner derneklerinin her yaş grubu insanlara uygun eğitim programları oluyor siz daha iyi bilirsiniz tabii ki de. Mesela bizde ki nümismatik derneklerinin neden böyle etkinlikleri yok? Bizdeki nümismatik derneklerinin ne iş yaptıkları hakkında hala bir fikrim yok. Ah ah bıraksalar sabaha kadar yazarım her halde. :D
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Sal Eyl 01, 2015 1:28 pm

Az biraz emek harciyan koleksiyonerlerin bir cogu serzenislerime katilacaktir. Serdar abinin dedigi gibi bizim numismatikte Kaan abi gibi
lokomotif insanlar cok yok. Bilen birileri varsa da bilmeyenlerin onlara ulasmasini saglayacak pek platform yok. Hadi diyelim es kaza facebooktan arkadas
arkadas oldunuz ya da ayni sehirdesiniz 2-3 ayda bir denk gelip karsilasiyorsunuz oyle insanlarla ama ulkenin geri kalanindaki koleksiyonerlerin sansi olmuyor.
Oyle insanlari gordukce koleksiyona bakisiniz profesyonellesiyor yoksa koleksiyonunuz ilk zamanlardaki gibi bilmem ne kutusunda birbiri ustune yigili halde
paralardan ibaret olarak kaliyor. Sizin de hevesiniz bir sure sonra kaciyor.

Diyelim koleksiyon hevesiniz biraz palazlanmis vaziyette, ciddisiniz bu konuda. Bu sefer ilk bakindiginiz seylerden biri yazili ya da online kaynaklar.
Bir Kaan Uslu'ya ya da Yavuz Buyuktuncay'a her an ulasamasak da yazdiklari birseye gecenin bir yarisi bakmak okumak hatirlamak buyuk kolaylik. Sonucta ciddi ciddi koleksiyon yapmaya calisan birinin ogrenecek cok seyi oluyor. Ayrica, bilenlerin bildiklerini ulasabilecek bir yerlere koymasi, dondurma kutusu koleksiyonerlerini bir sonraki asamaya gecme konusunda da heveslendirebilir.

Diyelim az biraz koleksiyonunuz var. Sizi karsilayan en buyuk problemlerden biri de koleksiyona girebilecek urunleri goremiyor olmaniz. Ayda 1 Kaan abinin muzayedesini bekleyeceksiniz ya da esnaf tanidiklarinizi siklikla ziyaret edip yeni birseyler gelip gelmedigini kontrol edeceksiniz. Bu noktada da yine Serdar abinin tespite katiliyorum: Stokculuk. Aylarca yeni para goremedigim oldu. Gelen yeni paralar bir sekilde benim gibi ufak captaki koleksiyonerler hic gormeden bir karadelige gidiveriyordu. Soylemek istedigim canim ne zaman isterse istedigime ulasayim degil. Bakarsiniz kondisyonu, fiyati begenmezsiniz almazsiniz cok normaldir. Gercekten hic bir sey gorememekten bahsediyorum. Ornegin, benim koleksiyon konusundaki motivasyonumu 2 kat arttiran Fatih Beyazittan kendi tabiriyle soyleyeyim `alev alev yaniyor` diye tabir ettigi 1926 10 kurustu. Iste muzayedelerde ve esnaflarda etkileyici paralarin bulunmasi bu yuzden onemli, gelen comez bir koleksiyonerin motivasyonunu arttirabiliyor o paralar. Elimizdeki guzel fazlaliklari ozellikle herkesin ulasip gorebilecegi muzayedelere koymak cok onemli. Muzayedede en fazla gucunuzun yetmedigi birseyi alamazsiniz ama herkesin gorme sansi olur.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Eyl 06, 2015 12:22 am

Hüseyin dostum güzel yazmış. Ben de devam edeyim. Çevremdeki eş dost madeni para koleksiyoneri olduğumu öğrendiklerinde hep aynı soruları sorarlar. İlk soru hiç şaşmaz: "Koleksiyonunda kaç tane para var?" İkincisi genelde: "En değerli paran kaç lira ediyor?" 'dur. Ve sorular böyle devam eder... Üstünkörü ve gereksiz sorulardır bunlar. Soranın tek öğrenmek istediği: "Bu adam bu işe ne kadar para harcamış?" 'ın cevabını bulmaktır. Ama bir gün bu soruları kendinize sorduğunuzda durum değişir. (Daha sormadıysanız vah vah!) Koleksiyonumda kaç adet para var? Bunları kimlerden, nerelerden hangi fiyatlara aldım? Kazık mı yedim yoksa fiyatları makul muydu? Hatta elinizdeki bazı paraların fazla olduğunu düşünüp satmaya karar verdiğinizde de bir soru sorarsınız: "Ben bunları nerede, kaça satayım?" Alıp esnaf bir dosta götürürsünüz aldığınızın yarısını teklif eder. Sat bunları karı kırışalım derseniz, satar, size aylar sonra paranızı verir veya vermez... Piyasa tabiri ile "ÇİL" denilerek size satılan paranın aslında "ÇOK TEMİZ" olduğunu satarken öğreniverirsiniz. Ve o zaman anlarsınız size bir piyasanın lazım olduğunu. Piyasadan da öte, size sağlam bir piyasa lazımdır! Hali hazırda öğrenmiş olabilirsiniz veya ileride öğreneceksiniz. Ben yıllar sonra öğrendim. Baktım fazlalıklarım var. Satayım da yeni alacaklarıma fon olsun dedim. Hem diğer koleksiyonerler de sebeplensin dite düşündüm. Sattıklarım da güzel paralardı doğrusu. Yukarıda yazdıklarımı tecrübe ettim. Sonunda elimdeki fazlalıkları satabileceğim tek güvenli yerin Kaan Abinin müzayedesi olduğunu anladım. Bana: "Yüzde veriyorsun müzayede'de" diyenler oldu. Bu da laf mı yani?Sevabına mı yapsın Kaan Uslu müzayedeyi? Jeton kataloğu çıktığında da benzer sözleri duymuştum. "Nadiriyetler doğru değil!" demişti bir zatı muhterem. "Sen de hazırla bir kitap, doğrusunu yaz o zaman" demiştim. Nasıl yazacak iki lafı bir araya getiremiyor lavuk! Demem o ki; bu piyasa'da öylesi de var böylesi de. Piyasanın içine edenler de bunlar zaten. Adam size bir sürü ahkam keser antika pazarında, sonra elinizdeki kataloğu ister ver bir bakayım" der. O yılın kataloğunu dahi almamıştır aslında. Kataloğu bırakın yanında büyüteç dahi yoktur. Utanmaz, onu da sizden ister. İşte piyasa da piyasadaki koleksiyoner profilimiz de budur! :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 09, 2015 12:40 pm

Türk nümismatik piyasası, yazıktır ki yok. Keşke olabilseydi. Rahmetli Fatih Beyazıt ile sadece bu konuyu belki toplamda 40-50 saat konuşmuşluğumuz vardır. Kaan Bey'in çabaları şüphesiz tartışılmaz ama bir tek insan ne yapabilir? Elinden geleni yapıyor zaten. Yavuz Büyüktuncay Bey de kendine göre bu piyasanın duayenlerinden elbette.

Hatıra Paralar gibi daha kesin verilerle hareket edilen bir alanda bile gerçek bir piyasa yok. Katalog fiyatları malumunuz bir gösterge. Altına da iner, üstüne de çıkar ama oluşmuş bir piyasa yok çünkü arzı karşılayacak talep yok. Bunun da en büyük nedenlerinden biri, ciddi ve bilinçli koleksiyoner sayısının azlığı. Yeni başlayanlar da, maddi güçleri sınırlı olunca, biraz öğrenene dek kazıkları yiyor ve cayıp kaçıyor bu alemden çoğu. Maddi güçleri olanlar bile, enayi yerine konulduklarını anladıklarında, doğal olarak soğuyor para koleksiyonculuğundan. Bunun da nedeni, tahmin edilebileceği gibi dürüst olmayan satıcılar! Bindikleri dalı kesen satıcılar! Baştan 3-5 kez kazıklayıp, sonrasında müşterisini yitirince, yeni müşteri bekleyen, kazıklayacak enayi bekleyen ve çarklarını böyle döndüren satıcılar... İşlemli, hileli, belirttiği kondisyonda olmayan paraları fahiş fiyata satan satıcılar... Sözüm, dürüst olanlardan, meclisten dışarıdır; onlar üzerlerine alınmasınlar. Satıcılar bir piyasa oluşmasını istemiyorlar gibi geliyor bana artık. Tutturabildiklerine kazığı basamayacaklar bir piyasa olsa çünkü. Bazı katalogların bile hileli hurdalı hazırlandığını bilince, diyecek laflarım tıkanıyor!!!

Nümismatik dernek ve diğer kimi oluşumların da piyasaya katkısı 0'a yakın hatta bazı durumlarda 0'ın altında, negatif!

Sn.Kaan Uslu'nun kıymetini bilsin bu işlere gönül koyan, koyacak herkes.

Sert yazdım ama gerçekleri dile getirmem gerekiyordu.

Başka da diyecek bir şey yok.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 09, 2015 12:59 pm

EK: Koleksiyonerler arası dayanışma, olmayan bu piyasada çok ama çok önemli. Tecrübeli bir koleksiyonerin acemiye aktaracakları yanında, bazen iki tecrübeli koleksiyoner bile dayanışma içine girdiklerinde, tek başlarına farkına varamadıkları ayrıntıları yakalayabiliyorler. Örneğin geçenlerde çok yüksek meblağlı bir jeton teklifi yapıldı ilk önce bana, bir süre geçti, başka biri aynı teklifi yaptı. Bir başka önemli koleksiyonere de aynısı yapılmıştı. Oturup uzun uzun konuştuk, ürünü değerlendirdik ve ortak olarak bir şeyler saptadık. Neticede biz almadık. Alabilecek bazı şahısları da uyardık ama ne gam... Demek istediğim, kulüplerimiz yok ABD'deki gibi, derneklerimiz yetersiz ve asli vazifelerini pek yapmıyorlar, bir tek şu forumumuz var ciddi olarak. Sosyal medya üzerindeki bazı oluşumları ciddiye almadığımı yıllardır herkes biliyor... İşte bu yüzden, diğer ülkelerdekinden çok daha fazla koleksiyonerler arası dayanışmaya ihtiyaç var. Yeri geldiğinde müzayedelerde rekabet ettiğim, saygı duyduğum asil ruhlu 3-5 arkadaşım olmasa acemilik döneminde yediğim kazıkları hala yiyor olurdum. Dolayısıyla, birbirimizin de kıymetini bilmemiz şart.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş Eki 21, 2015 3:20 pm

Geçen hafta elimdeki Amerikan nümismatik kitaplarını elden geçirdim. Ne durumdalar diye baktım. Ardından da altını çizdiğim yerleri birer defa daha okumaya başladım. Malum 300 sayfa okuyoruz, aklımızda kalıyor 5 - 10 satırı. Kitapları bu sebeple not defterine dönüştürüyor, önemli yerlerin altını çiziyor, yan taraflarına düşündüklerimi yazıyorum. İşte bu elden geçirme esnasında favori kitaplarımdan birinde çok hoşuma giden bir olayı bir defa daha okudum. Sonra aklıma burada yazdıklarımız geldi. Bu konuyu kısaca oraya yazayım dedim. Bazılarımızın aklından benzer düşünceler geçmiş olabilir diye düşünüyorum. Yazının aslı İngilizce, bire bir değil, ülkemize, bizlere hafifçe uygun hale getirerek çevirdim. Anekdot Q.David Bowers'in The Experts Guide kitabından ve şöyle: "Bir kaç yıl önce OrtaBatı'dan zengin bir adam koleksiyonerliğe başladı ve kataloglarımıza abone oldu. Telefon edip; başlangıç olarak proof 20$ altın paraların 1858'den 1915'e uzanan serisinin koleksiyonunu yapmak istediğini söyleyerek stoklarımızda ne olduğunu sordu. Ona elimizde hiç bulunmadığını, bu seriyi toplamanın 10 ila 20 yıl arasında zaman alacağını söyledim. En azından büyük, meşhur koleksiyonerler Herry W. Bass Jr. ve Ed Trompeter için bu kadar sürmüştü. Adam envanterimizin yetersizliğinden mutsuz oldu ve bizim tamamlayamadığımız seti tamamlayabilecek başka esnaflar olduğunu söyledi. Bir ay sonra serinin en pahalı örneklerinden hoş bir 1884 double eagle (çift kartal) aldık ve onunla bağlantıya geçtik. "Ben artık madeni para toplamıyorum." dedi. "Kimsede istediğim, aradığım yok." :think: Ve yazar devam ediyor: Bir an için durum ve düşünün. Mesela golf oynarken, daha ilk oyunda mükemmel skoru yapsaydınız, en zor bulmacaları bile 10 dakikada çözseydiniz, her kağıt oyununda elinizde 4 as birden olsaydı bu durum size zevk verir miydi? Hayır, bırakır giderdiniz... Ve ekliyor: Yavaş başlayın, acele etmeyin, hırs yapmayın, bu uğraşıyı hayat boyu bir zevk olarak sürdürün! diyor... Sevgili dostlar benim piyasa denince aklıma nedense hep bu hikaye geliyor... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Kas 02, 2015 4:58 pm

Amerikan nümismatik piyasasını son dönemde canlandıran, hobiye yüzbinlerde yeni, genç koleksiyoner katılmasına sebep olan "Eyalet Çeyreklikleri" projesi... Ülkemizde bu tür bir proje işe yarar mı acaba diye düşünmeden edemiyorum... Malum yeni, genç koleksiyonerler demek piyasanın; eğer yoksa var olmasını; eğer varsa genişlemesini sağlayabilir... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Kas 02, 2015 8:27 pm

Neden olmasin? Bizde eyalet olmadigina göre, sehirler üzerine, bir para serisi yapilabilirdi.
Cok seneler önce, eski pul koleksiyoneri olarak, 5 ve 20 kurus olmak üzere sehirler serisini animsiyorum.O dönemde, 2 seri olmak üzere 67 sehir icin, isvicrenin courvoisier firmasinin ürettigi, güzel ve koleksiyonerlige davet edici türden pullardi. Degerli degil ama koleksiyon yapmaya özendiren ve benimde baslamama neden olmustur.
Iste bu sekilde bir takim cazip paralar üretilebilir.Tabiki tedavüldeki paralardan en az bir basamak daha kaliteli olmak sarti ile.
Gecmiste, okullarda para setleri satilmis ama anladigim kadariyla pek basarili olunamamis.
Bence ögrencilerin grup yada set olarak degil, paralari tek tek satin almalari, kücük bütcelerine daha uygun olur.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Sal Kas 03, 2015 12:01 am

Bence öncelikle okullarda öğrencilere koleksiyonerlik bilinci aşılanmalı. Seçmeli ders olarak " Para Koleksiyonerliği " dersi konulması iyi bir seçenek gibi geliyor bana. (Gel gelelim biz Atatürk'ü bile anlatamayan bir eğitim sistemine sahibiz ne kalmış koleksiyonerliğe (!) ) Şehir paraları yerine bence burda darphaneye çok iş düşüyor. Düşük bütçeli ve genç koleksiyonerlerin ilgisini çekecek paralar üretilmeli ve bu Türkiye'nin her köşesine yayılmalı. Darphaneni Türkiye'de mağazası yok denecek kadar az. Halbuki her şehirde bir darphane mağazası olsa inanınki bu piyasa silkinir bir kendine gelir. Darphanenin pasif bir ruh halinde olması bence en büyük zararlardan biri. Darphane bir şekilde hamle yaparsa Türk nümismatik piyasının toplanması beklenebilir.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Kas 03, 2015 3:35 am

Aydin35 yazdı:Neden olmasin? Bizde eyalet olmadigina göre, sehirler üzerine, bir para serisi yapilabilirdi.

Size katılıyorum.
Ayrıca, bizde eyalet yok (ve umarım olmaz!) ama yedi bölgemiz var. Bu yedi bölge üzerinden şehir paraları çıkarılabilirdi. Hayvan serili çift metal (bimetal) hatıra paralarımız var; keza şehir serisi de var gümüş paralarda ama ucuz olması ve koleksiyonerliğin yaygınlaşması adına bimetal veya normal paralar, fazla maliyeti olmadan basılıp genç koleksiyonerlerin, koleksiyoncu adaylarının ilgisini çekebilir ve belki de okul harçlıklarıyla her ay düzenli bir şekilde çıkarılacak bu paralardan edinip geleceğin nümismatı olma yolunda yelken açabilirlerdi... Benim çocukluğumda bir pul koleksiyonerliği furyası vardı (70'ler
80'ler)... O furyaya yakalanmış belki 50.000 çocuktan bugün 20'si, 40'ı veya en iyi ihtimalle 100'ü pul koleksiyonerliğine devam ediyor olabilir; bunların az da olsa bir kısmı ciddi koleksiyoner olarak nitelendirelebilir... Neden aynı şey para koleksiyonculuğu için de olmasın?
Darphane cicili bicili poşetler ve bu poşetlerin üzerinde güzel sloganlar yaptı/yapıyor. Ama tanıtımı zaten koleksiyoner olan kişilere yani kendi kendimize kendimizi övüyor pozisyonundayız. Daha etkili tanıtım metodlarıyla ve genç koleksiyonerlerin sınırlı alım gücüne hitap edebilecek ürünler çıkararak darphane, koleksiyoner ağacını besler, büyütür, meyve vermesini sağlar... Umarım yetkili birileri de benim gibi düşünür. Ben konuşmaya başladığımda nedense yetkili birileri suskunluğa bürünüyor o cephede; yazıktır ki, dernek veya olmayan, olması gereken nümismatik kulüplerimiz de gerekeni yapamıyor/yapmıyor... Zaten hiç yoktular ki!!!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Ara 06, 2015 11:35 pm

Uzun zamandır bu başlığa yazamamıştım. Güzel bir havadis vermek iyi olacak. Kaan Abiden sonra bir delimiz daha oldu! İlhan da kolları sıvadı ve müzayede düzenlemeye karar verdi. Müzayedelerin nümismatik piyasasının oluşumuna çok büyük katkısı olduğunu düşündüğüm için burada paylaşmak, sizleri bilgilendirmek istedim. İstanbul'da ikamet eden arkadaşlar, İlhan Bakar'ın düzenlediği "İ KARE KOLEKSİYON 1. MEZATI" nı kaçırmayın. Detaylı bilgiye facebook'ta "İ KARE KOLEKSİYON" yazarak ulaşabilirsiniz... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 12, 2015 2:02 pm

Serdarozdemir hocam paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Koleksiyon piyasamızı geliştirmeye çalışmak amacıyla yapılan bu etkinliğide çok takdir ettim. Yapanların emekleri boşa çıkmaz umarım :).
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir