HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Anadolu Nümismatik Bülteni 23.Sayı

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

Anadolu Nümismatik Bülteni 23.Sayı

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Mar 10, 2016 10:28 pm

Sevgili dostlar, Türk nümismatiğinin duayen isimlerinden çok değerli Abim Kaan Uslu'nun desteği ile yazdığım makalem ANB Anadolu Nümismatik Bülteni sayı 23'te yayınlandı. İnanın çok mutluyum. Siz değerli dostlarımla paylaşmak istedim. Makale diyorum ama öyle 1 - 2 sayfa değil tamı tamına 13 sayfalık bir çalışma. Konusu: "Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır Paralarında Hata Çeşitleri". 42 adet görselle süsledim. Darphanenin madeni para üretim usullerini ve bu üretim süreçlerinde hangi hatanın ne şekilde meydana geldiğini fotoğraflarla da göstererek anlattım. Koleksiyonumda yer alan çok özel, çok nadir 24 hatalı parayı sergiledim. Örnek vermek gerekirse; darp edilmemiş "1 para pulu" fotoğrafı dahi var çalışmada. 12 yıllık koleksiyonerlik hayatımda son 6 padişah paralarında ilk defa rastladığım (beni çok şaşırtan) "kalıp kapağı" fotoğrafı var. Bunun dışında kayık baskı, ters görüntü (brockage), eksik pul, geniş baskı, zayıf baskı paralar var. Her satırın bilgi, sergilenen her görselin sizlere keyif vereceğine inanıyorum. Türk Nümismatiğine az da olsa bir katkım olduysa ne mutlu bana. Ve umarım sizler de birer makale ile bültene katkıda bulunur, Türk Nümismatiğini taçlandırırsınız... İnanıyorum ki bu güzel hobiyi hep birlikte el ele verip yükselteceğiz!

Bir de sadece 50 adet basıldığını (ülkemizdeki okur miktarı malum) ve merak edip almak, okumak isteyenlerin ellerini çabuk tutması gerektiğini belirtmek istiyorum. Umarım ilk 50 adet çok çabuk tükenir ve tekrar basılır. Saygılar.
Eklentiler
zzz1.jpg
bülten 23
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Anadolu Nümismatik Bülteni 23.Sayı

Mesajgönderen hsyn44 » Prş Mar 10, 2016 11:32 pm

Ellerine saglik Serdar abi.
Yılların emeğini referans kaynak niteliği taşıyacak bir şekle sokup bize sunduğunuz için çok şanslıyız. Bazı şeyler bir kenara yazılmadığı için defalarca tekrar tekrar farklı kişiler tarafından bulunmak zorunda kaldı. Ne zamanki bulunanlar bilinenler yazıldı daha yenileri araştırılmaya bulunmaya başlandı.
Bu makale Mecid bakır paraları için bence bir mihenk taşlarından biri olacak. Bundan sonra kimse 'aaa' bunun yaprağı eksik demeyecek. Okuyup öğreneceğiz, daha başka şeylerin peşine düşeceğiz bu sefer.

Bu sayı 50 adet basılmış diye duydum. Bence yetersiz kalacak. Umarım tekrar baskıya girer. Farklılıkların güzel güzel zengin görsellerle anlatılması konuya olan ilgiyi de arttıracağını düşünüyorum.

Tekrardan elinize sağlık...
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum Mar 11, 2016 10:36 pm

Desteğin ve dostluğun için teşekkürler Hüseyin. Ben de senden çok şeyler bekliyorum. Yaş olarak benden çok daha önce dahil oldun koleksiyonerliğe ve epey yol aldın. Yapacağın çalışmalarla cumhuriyet ilk dönem madenilerde bizleri aydınlatacağına inanıyorum. Elini çabuk tut da seneye bu zamanlar senin yazını konuşuyor olalım. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Mar 12, 2016 7:32 am

Hayırlı olsun. Bülteni henüz okumadım ama konusunda doyurucu bir çalışma olduğu tanıtılan içerikten belli.
İlgilenmediğim nümismatik alanlardaki her çalışmayı da okumaya çalışıyorum.

Ülkemizdeki kaynak ve yeni bilgi üretim eksikliği malum. Yeni bilgiyi bırakın, bilgi sahibi olup da bu dünyadan göçüp giden ama bilgisini kendinden sonra gelenlere aktaramamış koleksiyonerler yüzünden, eski bilgiler bile kaybolabiliyor; ondan sonra elektriği yeniden keşfetmek zorunda kalıyoruz!

Böylesi çalışmalar, geleceğe hem bir hoş seda bırakıyor hem de genç koleksiyonerlere yol gösterici oluyor; bizlere de fikir veriyor. Daha çok yazılmalı, daha çok bilgi paylaşılmalı.

Sözüm meclisten dışarı, sayısı giderek azalan duayenler ile tanışın; bilgilerinden istifade edin ve sizler de genç koleksiyonerlere aktarın bu bilgileri...

Forum bir okul. Az yazılıp çizilse de şu aralar, bilgiler duruyor. Bu yazıyı okuyan ve forumu yeni keşfetmiş konuya hevesli birileri, en eski tarihlerden başlayıp forumu okusa, nice nümismatik kaynaktan ulaşamayacağı bilgiler dahil, çok sayıda bilgiye ulaşabilir.

ANB'ye gelince, o da nümismatik bir komprime bilgi hapı! Yutun! :D

Kutlarım. :clapping:
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Mar 12, 2016 9:49 pm

Geçen günlerde Aydın Abi: "forumu bırakamam. Çünkü forumdan çok öğrendim. Burada bir çok arkadaşlarla tanıştım. En önemlisi, bir koleksiyonerin gideceği doğru yolu öğrendim. Kendimi foruma karşı borçlu hissettiğimden, sorulara cevap vererek, aldığım yardımın karşılığını vermeye çalışıyorum." demişti.

Sanırım ben de bize çok şey öğreten foruma, ustalara, üstatlara borcumu ödemeye çalışıyorum.

Umarım beğenirsiniz çalışmayı...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Cmt Mar 19, 2016 10:45 pm

Sevgili Serdar kardeşim, Her ne kadar bülten elime geçmemiş de olsa, Güzel bir çalışmanın meyvelerinden faydalanacağımızı düşünüyorum. Yakında İstanbul'a gideceğim ve Kaan üstad'dan bir adet bülten alacağım, Okuduktan sonra tekrar güzel makalen üzerine bol bol konuşuruz. Şimdiden ellerine sağlık ve teşekkürler.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 20, 2016 5:04 pm

Ümit Abi çok sağ ol. Seninle makalenin hazırlık döneminde epey konuşmuştuk. Hatta daha önce söylemediğim, ufak bir de sürpriz var sana. Eleştirilerini de bekliyorum abi.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen hsyn44 » Pzt Mar 21, 2016 3:53 pm

Bu arada, ufak ufak numismatik terimlerimizin oturmasina da yardimci olacagini dusunuyorum.. Derdimi anlatmam icin cogu zaman istemeye istemeye ingilizcesini soyledigim hatalarin guzel ceviri karsiliklari var. Brockage cok guzel bir ornek bence, 'Ters Goruntu' demeye calisacagim bundan sonra.. Diger ceviri onerilerini de basarili buluyorum.
Tekrar eline saglik Serdar abi.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Mar 24, 2016 10:40 pm

Hüseyin, aldım ve birkaç defa okudum dediğinde çok mutlu olmuştum. Aslında bu makale kendimi yetiştirme sistemimdi. Hatalı paraları araştırırken aldığım küçük notlarla başladı her şey. Her okuduğum (yabancı) kaynakta eksiklikler fark etmeye başladım öğrendikçe. Onlarca kaynak bir araya geldiğinde bütünleşti, anlamlı oldu konular. Biliyorsun; bizde Tunç Buyurgan'ın Aykırı Paralar 'ı dışında hatalı paralara yönelik bir çalışma yok. O kitapta da açıklamalı, oluşum sürecini veren bilgiler yok. (O kitabın amacı sebebiyle) İşte o zaman iş başa düştü dedim. :) Açıkçası Osmanlı ve TC madeni para piyasasında ses getireceğini düşünmüştüm. :think: Ses falan gelmedi... :lol: Yakın arkadaşlar dahi alıp okumamış daha... Yine de, dediğin gibi nümismatik literatürümüze sunulan birkaç yeni isim var çalışmada. Oturur, yerleşir ve kullanılmaya başlanırlarsa keyif alacağım...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Mar 24, 2016 11:16 pm

Hüseyin, ne dersin, akşam akşam bültende olan bir görseli ekleyerek biraz bilgi sunayım mı? :lol:

Aşağıda iki harika 1 para fotoğrafı var. Sanırım birini herkes çok iyi biliyor; 1 paraların ne nadiri, 4R (RRRR) sene 21 - 1 para! Bu kondisyonda ise herhalde 5R!

Ya diğeri? Ecnebilerin deyimiyle brockage, benim deyişimle ters görüntü 1 para sene 19 (İşin güzel tarafı 19 tersten 21 gibi görünüyor!)

Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere! Hangisi daha nadir? :think: Hadi bir iki kişi ters görüntü 1 para daha nadir desin. Diyebilir. Peki hangisine daha çok, hangisine daha az para ödersiniz? Veya şöyle sorayım. Sene 21 e kaç para verirsiniz? Tahminen 3000 - 6000 tl arası bir fiyat. Ters görüntü 1 paraya kaç para verirsiniz? İddiaya varım en çok veren 500 - 1000 tl verir. Bir daha sorayım; hangisi daha nadir? :think:

İşte makaleyi tam da bu sebeple yazdım... :lol:

(NOT: Paralar satılık değil amaç sadece fiyat, değer, eder, nadiriyet mukayesesi yapmak.)
Eklentiler
zzzss.jpg
iki çok nadir 1 para!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Cum Mar 25, 2016 3:51 am

Yazdiklarimla fikir birligi olmayabiliriz ama malum forumda yazan az oldugundan, düsüncelerimi aciklamak isterim.
Bu gibi nadirlik kiyaslamalari saglikli ve mantiki sonuc vermez.
Nedeni ise; her iki para Abdülmecid 1 para olsada, ayni entereselerin paralari degil.
Buna benzer kiyaslamalara örnek, Osmanlinin bir cok döneminde mevcuttur. (istek olursa örnek verebilirim)

Gelelim mevzudaki 1255 1 paralara;
1. para, kataloglarda numarasi olan düzenli bir paradir. Kendi serisinin 2 nadir parasindan (sene 17 ve 21) biri ve Osmanli madeni yapan koleksiyonerlerin, mutlaka sahip olmak istedikleri bir para. Dolayisla, talep sayisi cok yüksek, ancak cok nadir bir para.
2. para ise, cogu Osmanli koleksiyonerlerin mutlaka istedigi bir para degil. Zor bulunur. Belki sene 21 dende nadirdir. Koleksiyona mutlaka renk katar ama olmazsa olmaz bir para degil. Sene 21 e göre, talep cok daha düsük.

Yukarda belirtilen fiyatlar, bana göre biraz yüksek gibi görünsede, gercege yakin.

Sene 21 gibi paralarin, az cok nadirligi bilinir. Daha cok dildedirler. Ilgi odagidir. Göründügünde not alinir vs.
Erör paralarin bilinmeyen yönleri daha fazladir. Kayitlari azdir. Baski sayisi bilinmez. Biraz daha sis icindedirler.

Nadirlikleri disinda her iki parada harika. ( bilhassa sene 21 i kiskandim) Tebrikler Serdar kardesim.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum Mar 25, 2016 11:38 pm

Aydın Abi, yazdıklarının tamamına katılıyorum. Aslında amacım bu iki paranın mukayesesinden biraz daha ileri. Bir beyin fırtınası çıkartabilir miyiz acaba bu iki para ile diye düşündüm. :think: En azından hoş bir sohbet çıksın...

Elbette bir seriyi toplayanlar için amaç en nadiri gerekirse çok yüksek bir ücret de ödeyerek almak. Ama ilginç bir şey var. O seriyi toplamayan da gidip alıyor serinin en nadirini... Hatta adam gidiyor tüm son 6 padişah paralarını toplamaya çalışıyor! Tüm Cumhuriyet madenilerini toplamaya çalışıyor! Yok mu benden başka şaşıran bu duruma? :think:

Hatalı paraların en ilginç yanı tek örnek olmaları. Tamam aynı tip hatalar var ama özünde her hata bir defada ve tek olarak meydana geliyor. Ters görüntü paralarda aynı hata tekrarlanıyor gibi görünse de kalıp yerine para pulu darp ettiğinden ve şekli her darpta hafifçe değiştiğinden onda da bu durum geçerli. Kalıp farkı ile hata arasındaki esas ayrım da burada zaten. Nadir kalıp farkı diyoruz çıkıyor 500 tane. Oysa hata hep bir defada ve tek.

Hatalı paraların bir de bana çok çekici gelen yanı var. Para basım sürecini öğretmeleri. Ben bu paralara 'bir diyeceği, bir hikayesi olan para' diyorum. Konuşuyor hatalı paralar benimle. Ben para üretim sürecindeki şu hata sebebiyle şu şekilde meydana geldim diyor. Ayrı bir keyif...

Yabancı ülkelerde de sonradan ilgi görür olmuş hatalı örnekler. Şimdi bazı çok özel örnekler rekor fiyatlara alıcı buluyorlar. Biz gelemedik daha oralara. 8)

Gelelim nadiriyet konusuna. Abi biz nasıl bir ülkeyiz? Tutturmuşuz 5 nadir de 5 nadir diye :think: Osmanlı'da da 5 nadir, Cumhuriyet madenilerde de. Pes! Q.David Bowers 'in The Experts Guide kitabı sayfa 97'yi açıyorum; Sheldon Nadiriyet Skalası: 1R' den 8R'ye uzanıyor.

Başka bir çalışma olan USR (Universal Rarity Scale) Evrensel Nadiriyet Skalası 1'den 26'ya uzanıyor. (Biraz açayım: Tepe 1: ünik tek örnek, 2: bilinen 2 örnek, 3: 3-4 örnek, 4: 5-8 örnek, 5: 9-16 örnek, 6: 17-32 örnek ....... 13: 2000-3999 örnek ... böyle gidiyor.) Tam profesyonel işi! Demek ki gerek yok nadiri 5 ile sınırlamaya... Tabi koleksiyoner nadir olursa bir ülkede, o ülke 100 sene kalır 5 nadirde!

Başa dönersek; seriyi toplayan adam o serinin hata çeşitlerini toplamaz veya aynı tutku ile toplamaz dedin gibi anladım. Vallahi doğru. Ama neden toplamaz? Çünkü aslında o seri ile durmayacak tüm serilere yol alacaktır. Mantıkla yola çıkıp geldik tuhaf bir yere... Bunun yerine seriyi ve hata çeşitlerini toplasa nasıl olur? Bunu önermiyorum, sadece düşünüyorum.

Sene 21'i anarken sene 17'de dedin. Yapma Abi yok işte sene 17. Gördüysen duyuralım buradan. İnan bütün konuştuklarımızı gölgede bırakır.

Fiyatları yüksek verdim; malum piyasa 'bu kaça' adamları ile dolu, belki gözlerine sokarız dedim. :lol: Aslında bugün, doların son yükselişini hesaba katmadan eski fiyatlardan alım satım yapıyoruz gibi geliyor bana. Yurtdışı piyasalardan bir şey almaya kalkan bilir. Alınamıyor. :think:

Ve tatlıyı da sona sakladım. Abi sene 21 - 1 para mı daha nadir yoksa sene 23 - 40 para mı? İkisi de tedavül etmemiş olarak karşında olsa ve aynı fiyattan satılsalar, paran birine yetse hangisini alırsın? Benim gördüğüm herkesin gözü sene 23 - 40 parada. Nedense büyük para cezbediyor! Halbuki sene 21 - 1 para daha nadir sene 23 - 40 paradan! Hatta daha da ileri gideyim! Sene 23 - 40 para nadir mi? Nadir mi derken; ne kadar nadir? Senin paran ile birlikte bugüne kadar 12 örnek biliyorum. Sene 21 - 1 parada ise sadece 7 örnek biliyorum.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Mar 27, 2016 1:23 am

Serdar, koleksiyonerlik, tarifi zor bir heves.
Bagimlilik, takinti, tutku, düskünlük, ne dersen yanlis degil. Bence hastalik. Güzel bir hastalik.
Evet kimi son 6 nin tamamini yapar. Hatta 36 nin tamaminida. Bunlar tamamlanacak koleksiyonlar degil ama düsünce tarzi degisik oldugundan, oldugu gibi kabul etmek lazim.
Sade nadirleri toplayan ve digerlerine ilgi göstermeyenide gördüm. Hatta birebir ayni tip nadirden birden fazla toplayanda var.
Sade Sultani altinlarini toplayan bir kac kiside taniyorum.
Sen Abdülmecid bakirlarla ilgileniyorsun. Bana göre dar bir Osmanli bölümü. Ama sen sectigin alani uzmanliga kadar götürmüssün. Ben ise akce agirlikli gümüslerle ilgileniyorum. Bakir ve mangirlara karsida kayitsiz kalamiyorum. Altinlarla baslangic bile yapmadim.( Benim tarzimda, baskalarina göre acaip geliyordur.)
Tercihlerime ragmen, bilgi olarak her firsatta tüm Osmanli üzerinde kendimi gelistirmeye calisiyorum.
Yukarda yazdigim koleksiyon tercihleri bir birinden apayri. Biri digerine göre garip gelsede, tercihlere tolerans gösterip, oldugu gibi kabul etmek lazim.

Nadir skalasina gelince; 5 nadirlik derecesini bile elimize yüzümüze bulastiriyoruz. Adam, 10-15 defa satildigini gördügüm paraya 5R diyor. (anlamini bilmediginden yada satacak ya ondan)
Sen 1 den 26 ya kadar olan skaladan bahsediyorsun. Aman. Bu biz bunlara hazir degiliz. Kullanamayiz.

Sene 17 yi gördüm diyen var ama ben görmedim. Elde tutulacak bilgi olmadigindan bir seyde idaa etmem. Hem, bu senin uzmanlik alanin.

40 para sene 23 ile 1 para sene 21 sorusu cok kolay. 1 saniye bile tereddüt etmeden 1 parayi alirdim. Bende paranin boyutlari etki yapmaz. Kücük yada büyük, her sikkenin ayri bir cazibesi var.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Nis 10, 2016 12:25 pm

Nihayet işlerimin yoğunluğundan uzun bir süredir uğrayamadığım Kaan Bey'e geçtiğimiz Salı uğrayabildim.
Bülteni edindim ve Kadıköy'den dönerken vapurda okuyuverdim.

ANB bültenlerini özenle saklarım. Tamamı mevcut. Diğer nümismatik neşriyatın yanında daha özgün ve bağımsız ruhlu olduğu için, ANB'nin nezdimdeki yeri çok özeldir.
Bu sayı da diğerleri gibi arşivlik.

Tek bir eleştirim olacak Kaan Bey'e, o da ince teknik bir ayrıntı...
Şöyle ki:
Sayı 23'e gelene dek, önceki 22 sayının kenar zımbalarında klasöre girecek şekilde iki delik vardı. Bu şekilde kolayca klasörlerde saklanabiliyordu. Oysa 23. sayıda bu yapılmamış.
Şeffaf ince bir klasöre koyup, öyle ekledim ANB'leri sakladığım klasöre. :-P

Belki bir eleştiri daha yapsam, o da şu olabilir: Kaan Bey'in de yoğunlukları var, biliyorum ama bu kadar uzun aralar vermek yerine, en azından ANB yılda iki sayı çıkabilse, daha iyi olur.
Elinde yeterince yazı var Kaan Bey'in ama işte hep şu vakitsizlik, hepimizin dert yandığı vakitsizlik! Kendim için konuşmam gerekirse, bende de aynı dert fazlasıyla mevcut. İki senedir
kendi makalelerimdeki 5-10 dakikalık sürede halledilebilecek düzeltmeleri, toparlamaları yapmadım. Biraz da isteksizlikten olabilir elbette bazı nedenlerle.

Tematik, özel sayılar konsepti de hoş. Böyle 2-3 ANB daha var. Serdar Bey'in 23. sayısı da hoş olmuş. :clapping:
Devamının gelmesi dileğiyle.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Nis 10, 2016 10:54 pm

Necdet Bey, güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Sizin gibi ben de ANB'nin yılda iki sayısının çıkmasını istiyor ve diliyorum. Türk Nümismatiği için yeri doldurulmaz bir kaynak.

Diğer taraftan yazmak kadar yayım öncesi hataları düzeltme sürecinin de vakit aldığını bizzat tecrübe ettim. Hatta bülten basılmadan kısa bir süre önce alıp okuduğum bir kitaptaki çok özel ve değerli bilgi sebebiyle son anda dahi düzeltmem oldu. Kaan Abiye emeği ve sabrı için bir kere daha teşekkür ederim.

Sizin de belirttiğiniz gibi bu bülten tek bir makale dolayısıyla tek bir konu üzerine. Kısa bir kitap gibi. Bu hususun okura keyif verdiğini umuyorum.

Bu konu ile bağlantılı olarak; yine aynı para grubunun kalıp farklarını da hazırlamaya başladım. Elbette bu en az iki yıl sürecek bir çalışma demek. Asıl endişem sayfa adedinin çok olması idi ancak Kaan Abi: "Sen hazırla!" dediği için çok mutluyum. Şevkle hazırlıyorum. Hayırlısı...

Umarım ileriki bültenlerde sizin ve buradaki diğer değerli dostların da çalışmalarını okuma şansımız olur. Elinizde çok özel, nadir ve değerli objeler olduğunu forumda sergilediklerinizden biliyorum. Elbette bu özel objelerle birlikte edindiğiniz değerli bilgiler de olmuştur. Dolayısıyla yazacaklarınızın çok önem arz edeceğinden ve Türk Nümismatiğine renk katacağından eminim.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir