HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Madeni Para Fotoğraflama

Başka hiç bir başlığa uymayan her şey buraya ...

Madeni Para Fotoğraflama

Mesajgönderen Firavun » Prş Oca 12, 2017 10:00 pm

Merhaba arkadaşlar. Madeni para fotoğraflama konusunda taktiklerinize ihtiyacım var. Bazen parayı fotoğraflarken çok zorlanıyorum bazende bi türlü istediğim görüntüyü elde edemiyorum. Özellikle çil ve proof paraları fotoğraflamak bazen bir eziyete dönüşüyor benim için. :D Profesyonel bir fotoğraf makinem yok telefonumun fotoğraf makinesi 16mp. Siz nasıl fotoğraflıyorsunuz paraları? Uyguladığınız özel yöntemler var mı? Profesyonel makine kullanımı şart mı ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Madeni Para Fotoğraflama

Mesajgönderen Aydin35 » Cum Oca 13, 2017 3:51 am

Profesyonel makine ile kastiniz ne anlamadim. Herhalde, asil islevi telefon olmayan, gercek fotograf maninasi anlaminda demek istediniz.

Önceden belirteyim; cep telefonunun cekimi ile fotograf makinesi cekimi ayri dünyalar. Cep telefonu ile, günlük cekimler güzel görünebilir ama makro cekimlerde durum degisiyor.
Burada, megapiksel büyüklügüne aldanmayin. inanin, 23 MP lik bir cep telefonun cektiginden cok daha iyisine, orta kalite 10MPlik fotograf makinesiyle ulasabilirim.

Yeterli düzeyde fotograf cekmek icin pahali bir alete gerek yok.
Tabiki, aynali (DSLR) makine ile daha iyi sonuclar elde edilebilir. Ancak, herkesin bütcesi buna yetmeyeceginden, daha hesapli bir makine secilebilir.
Özellik olarak, makro fonksiyonu olmasi, mümkünse 5 cm yakindan cekim yapabilmesi önemli.
Cekimleri, titretmeden yapabilmek icin bir tripot edinmek bence akilli bir secim olur. Kücük bir tripot hesaplidir ve isinizi görür. Hem para net cikar, hemde iki ayri para yüzü icin cekim mesafesi ayni kalir ve büyüklük farki olmaz.

Gelelim, makro cekimde en önemli unsura. "ışık ayarı". Bu her türlü makro cekim icin kacinilmaz. (Cep telefon cekimleri icinde gecerlidir.)
Cok profosyonel metodlar var. Stüdyo lambalari. isik cadiri v.s. bunlara girmek istemiyorum.

Isik bilhassa parlayan paralarda büyük sorun yaratir. Bunu düzenlemenin bir cok yolu var. Önemli olan sert ve direkt isiktan kacinacaksiniz.
Kuvvetli günes isini altinda, flash ile cekimler olumsuz sonuc verir. Ya isiktan kacacaksiniz yada isigi kiracaksiniz.
Bunu, isik kaynagi ve cekim yapilacak obje arasina isik geciren ama isigi kirabilen bir ürün gelebilir. Bu bir sile bezi, aydinger kagit olabilir. Mühim olan isigin azalmadan kirilmasi.
Yada cekim acinizi degistirerek, parlakligi azaltabilirsiniz. Günes isiginin vurmadigi gölge yerde, yada pencere önünde tül perde arkasinda deneme yapabilirsiniz.
Yapacaginiz ayar yada yöntem her para icin ayni olumlulugu vermiyebilir. Bakir ve gümüs ayri isik kaynagi ister. Deneyerek uygun olanini bulun derim.

Istediginiz sonuclara hemen ulasamayabilirsiniz. Deneyerek, adim adim ilerleyin.
Kac bin tane para fotografi cektim bilmiyorum ama, elimdeki imkanlarla bir cok yöntemi denedim. Mükemmele ulasamadim.
Arkadaslar, cekimlerimi begenselerde, hala daha iyisinin arayisi icindeyim.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cum Oca 13, 2017 7:47 pm

Para fotoğraflama konusu demekki derya denizmiş sayenizde aydınlanmış oldum Aydın Hocam :) . Bu konu hakkında faydalanabilceğim önereceğiniz bir kaynak var mıdır acaba Türkçe veya İngilizce? Birde şunu sorayım; 7mp Samsung bir dijital fotoğraf makinem var, ilk basamakta bununla fotoğraflamam uygun olur mu sizce?
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Cmt Oca 14, 2017 1:24 am

Neden olmasin? Baslangic icin yeterli.

Bilhassa isiklandirma kismini anlamaniz icin, tecrübe edinmeniz lazim. Buda deneme ile oluyor.

Bu konuda faydali kaynak, tabiki vardir. internette yada kitapcilarda mutlaka bulursunuz. Kaynaklarda, fotografcilik yelpazesi genis tutuluyor.
Anladigim kadariyla siz makro cekim yapmak istiyorsunuz. Buda kaynagin ufak bir bölümünü iceriyor. Karar sizin. Hesapli bir kaynak bulabilirsiniz.

Kücük bir tripot almayida tavsiye ederim.

Siz bastan isiklandirma bölümünü kavrayin. Gerisi kolay.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Oca 14, 2017 9:56 pm

Aydın Hocam çok teşekkür ederim anlatımınız ve tavsiyeleriniz için. İyi çalışmalar ... :)
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Diğer Her Şey

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir