1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Koç Üniversitesi "AKMED" (Antik Nümismatik konulu) Yaz Okulu

MesajGönderilme zamanı: Prş Mar 30, 2017 11:47 am
gönderen Gilaay
Antik nümismatik ile ilgilenen gençler için güzel düşünülmüş bir proje. Antik nümismatik ilgi alanım değil; yine de bilgi edinir, kaynakları okurum. Genç olsam ve ilgi alanımda olsaydı bu konu, kesinlikle katılırdım bahsi geçen yaz okuluna. Elbette belirli bir rakam ödenmesi gerekiyor ama çalışkan öğrenciler için burslu alternatifler de mevcut...

C6zNTI1WsAA8Na8-1.jpg


iki haftalık yoğun kursta, Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne (MÖ c. 650– MS 1453) para tarihi ve numismatik konusu geniş bir kronolojik çerçevede ele alınacaktır. Dersler, Prof. Dr. Oğuz Tekin (Koç Üniversitesi, İstanbul) ve Dr. Peter van Alfen (American Numismatic Society, New York) tarafından verilecektir. Numismatiğe yeni başlayanları hedefleyen kurs, eski Yunan, Roma ve Bizans numismatiğine giriş niteliğinde olup katılımcılara bir yandan temel numismatik bilgisini vermeyi öte yandan arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarındaki çalışmalarında numismatiğin bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

Koç Üniversitesi ile Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından ortaklaşa düzenlenen Yaz Okulu, 3-14 Temmuz 2017 tarihleri arasında AKMED’te (Antalya) yapılacaktır. Türkiye’deki bazı özel ve kamu müzelerinin zengin koleksiyonlarıyla çevredeki bazı ören yerleri ziyareti de kurs kapsamında gerçekleştirilecektir. Derslerin İngilizce yapılacağı kursa, lisans ve lisansüstü düzeyde Koç Üniversitesi öğrencilerinin yanı sıra Türkiye’deki ve yurt dışındaki üniversitelerden öğrenciler de başvurabilir. Öğrenci olmayanlardan da sınırlı sayıda başvuru kabul edilebilecektir. Nitelikli öğrencilerden bir kısmına tam veya yarım burs verilebilecektir.


Numismatiğe ilgi duyan öğrenciler ve meraklılarına müjde! Koç Üniversitesi Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) ilgililer için oldukça geniş kapsamlı bir yaz okulu programı hazırladı. Gelin programın içeriğine ve ayrıntılara yakından bakalım !

Derslerin Prof. Dr. Oğuz Tekin ve Dr. Peter van Alfen tarafından verilecek olduğu kursta; para tarihi ve numismatik konuları Arkaik Çağ’dan Bizans Dönemi’ne olmak üzere oldukça geniş bir kapsamda anlatılacak. Kurs numismatiğe yeni başlayanlar için oldukça ideal. Temel numismatik bilgisinin yanısıra numismatiğin arkeoloji, tarih ve sanat tarihi alanlarında yapılan çalışmalarda bir araç olarak nasıl kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.


kaynaklar: https://akmed.ku.edu.tr/yaz-okul-hakkinda/ / http://arkeopolis.com/koc-universitesi- ... umismatik/

Re: Koç Üniversitesi "AKMED" (Antik Nümismatik konulu) Yaz O

MesajGönderilme zamanı: Cum Mar 31, 2017 2:55 pm
gönderen Firavun
Bence mükemmel olmuş. Keşke Türk Nümismatik Derneği'de böyle kurslar düzenlesede katılsak bizde. :D