HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1277 tarihli abdülaziz madalyonmu paramıdır

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

1277 tarihli abdülaziz madalyonmu paramıdır

Mesajgönderen mustafa » Pzt May 16, 2011 7:02 pm

1277 tarihli 17,52 gr bu bir para mıdır? Madalyon mudur? Altın degildir sahte olabilir mi? Vereceginiz bilgi icin şimdiden teşekkür ederim, degeri var mıdır?
Resim 018.jpg
Resim 019.jpg
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: 1277 tarihli abdülaziz madalyonmu paramıdır

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 7:39 pm

1277 / 8 - Meskuk Altın 250 Kuruş (Kost.) ağırlığı 17,9 gramdır (Kaynak basılı katalog).
Kulp takımı sırasında veya üretim kaynaklı olarak, bir miktar gramajı eksik olabilir.
Altın olup olmadığından iyice emin olun. Altın değilse, adı geçen altının sahtesidir.
Sahtenin gramajının, orijinaline bu kadar yakın olması düşük bir olasılık.
Normal standart 250 Kuruş ağırlığı 18 gramdır (7.2 gr. 100'lük => (7.2 / 100) x 25 = 18)
Kesinlikle paradır, madalya değildir.
-----------
Başlığınızı "Madalyalar" bölümünden "Son 6 Padişah (Madeni Paralar)" bölümüne aktarıyorum.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt May 16, 2011 7:55 pm

Gilaay yazdı:Kesinlikle paradır, madalya değildir.

Ben sn.gilaay'a katılmıyor ve kesinlikle sahte diyorum...
Bir tarafta çok amatörce bir tuğra ve yanında aynı amatörlükte Reşad..Dahada ilginç olanı :x1: :x2: :x7: :x7:
Reşad nerdee :x1: :x2: :x7: :x7: nerde?
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Pzt May 16, 2011 7:57 pm

Verdiginiz bilgi icin cok teşekkür ederim, gözle bakıldıgında kesinlikle altın dersiniz, yalnız altın suyu ile bakıldıgında ise altın degildir ayarı düşük olabilir gibime geliyor, bir de hassas terazide tartılmıştır gramajı dogrudur yalnız ne var ki orjinale benziyor o kadar dikkatli inceledim, yalnız baya bir kafa karıştırıyor, bunu bana getiren bir bayan buralı nenesinden kalma imiş baya bir kafa karıştırıcı.
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 7:59 pm

E.KUŞCU yazdı:
Gilaay yazdı:Kesinlikle paradır, madalya değildir.

Ben sn.gilaay'a katılmıyor ve kesinlikle sahte diyorum...
Bir tarafta çok amatörce bir tuğra ve yanında aynı amatörlükte Reşad..Dahada ilginç olanı :x1: :x2: :x7: :x7:
Reşad nerdee :x1: :x2: :x7: :x7: nerde?

Olabilir. Tuğra vs.'e bakmamıştım. Cülusa ve gramaja göre cevap verdim. Gene de uzman birinin görmesi gerek.
Gramajın orijinale bu kadar yakın oluşu enteresan.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 8:02 pm

Kesinlikle bir uzmanın reel olarak görmesi gerek. Cülus vb. yanlış yazılıp, başka padişahın tuğrasıyla çıkan, önü ve arkası farklı garip ve hatalı (!) Osmanlı paraları vardır. Çap bilgisini verin Sn.mustafa. Çapı (ve kalınlığı) 250 Kuruş ile tutuyorsa, başka bir madenle aynı gramajı veremezsiniz.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafa » Pzt May 16, 2011 8:04 pm

Bunun incelenmesi icin bir uzman arkadaşa gönderme ihtimali varsa gönderebilirim, ben bilgilerin paylaşarak daha güzel şeylerin ortaya cıkmasını seven birisiyim.
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen mustafa » Pzt May 16, 2011 8:05 pm

Çap dediginiz paranın kalınlıgı mıdır?
mustafa
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 8:07 pm

mustafa yazdı:bunun incelenmesi icin bir uzman arkadaşa gönderme ihtimali varsa göndere bilirim ben bilgilerin paylaşarak daha güzel şeylerin ortaya cıkmasını seven birisiyim

Kapalıçarşı'da Sn.knunty'ye gösterin (Yavuz Büyüktuncay). Beyazıt Sahaflar tarafından, Hacı Hüsnü Kapısı'ndan girince sağdan 2. veya 3. dükkan.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt May 16, 2011 8:09 pm

Beyler paranın üzerinde zaten 500 yazıyor ve ağırlığından dolayı sahte diyebiliriz.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 16, 2011 8:12 pm

mustafa yazdı:cap dediginiz paranın kalınlıgımıdır

Paranın çapı. Çap nedir bilmiyor musunuz? "R"! Kalınlık başka.
Bakınız, kusura bakmayın ama madem bu paralarla haşır neşirsiniz bir şekilde, 15 TL'ya dijital kumpas alabilirsiniz. Dijital tartınız varmış zaten (hassas terazinizin dijital olduğunu düşünüyorum)... Bir dairenin çapını gerçekten bilmiyor musunuz? Paranın orta noktasından, doğrusal olarak en ucuna giden hat yarıçaptır. 2 yarıçapın toplamı çaptır! r+r=R
berkeley yazdı:Beyler paranın üzerinde zaten 500 yazıyor ve ağırlığından dolayı zaten sahte diyebiliriz.

Ağırlığı 250 Kuruş'a denk sayılır. Çap ve kalınlık bilgileri tutuyorsa iyice incelenmeli. Paranın üstünde Tuğra olsun cülus olsun birim olsun tutarlı yer yok zaten.
500 yazması, Reşad ve 1277 tutarsızlığına bir tane daha ekler sadece. Böyle garip paralar vardır. Önü başka, arkası başka padişah vb. Sahte olduğunu göstermez bu durum ama büyük olasılıkla sahte.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt May 16, 2011 8:34 pm

Kesinlikle sahte..
Dönemin sahteside olabilir cokta önemli degil, sonucta sahte..

saygılar
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt May 16, 2011 8:37 pm

Sevgili kardeşim,
Bu objenin üzerinde fazla düşünmeyin.Hatalı vs olma gibi bir olasılık yok.Çünkü her iki tarafında kalıpları sahte.İllaki ağırlığı bir şeylere yakın olacaktır.Şayet her iki yüzünde kalıpları orjinal olsaydı tarihe yada tuğraya bakmayabilirdik.O zaman rastlanılan benzerleri gibi incelemeye değerdi.Ama bu durumda boş yere kafanızı yormayın.

Bu;SAHTEKAR İŞİ BİR OBJE...
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen 16nicea » Pzt May 16, 2011 9:32 pm

Zamanın sahtesi böyle paralar 50 sene evel çok revaçtaymış, delikanlılar genç kızları kandırmakta kullanıyorlarmış.
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen 16nicea » Pzt May 16, 2011 9:36 pm

Bu tür paraları bir kuyumcuya gösteriniz altından sarraf anlar.
16nicea
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Sonraki

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir