HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

ACİL !!

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

ACİL !!

Mesajgönderen HELVACIOĞLU » Prş May 15, 2014 6:24 pm

resimdekıler 2 adet 2 kurus 2 adet 5 kurus bı adet 20 para EDERLERİ NEDİR
Eklentiler
10374145_10152409669589933_426604362_n.jpg
10338913_10152409669594933_1926457080_n.jpg
HELVACIOĞLU
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: ACİL !!

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş May 15, 2014 8:19 pm

Bence size: "Osmanlı Madeni Paraları 1839-1918 GÜNCELLENMİŞ İKİNCİ BASKI" isimli katalog lazım. Bu katalogda son 6 Padişah paralarının fiyat listesini bulacaksınız. Ayrıca daha bir çok değerli bilgi mevcut. Alın elinizin altında her daim bulunsun. http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html fiyatı da çok makul.
Eklentiler
zz1447.jpg
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Prş May 15, 2014 9:17 pm

serdarozdemir yazdı:Bence size: "Osmanlı Madeni Paraları 1839-1918 GÜNCELLENMİŞ İKİNCİ BASKI" isimli katalog lazım. Bu katalogda son 6 Padişah paralarının fiyat listesini bulacaksınız. Ayrıca daha bir çok değerli bilgi mevcut. Alın elinizin altında her daim bulunsun. http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html fiyatı da çok makul.

Kesinlikle katılıyorum elinizin altında bir katalog bulunması sizin için çok daha iyi olur.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen HELVACIOĞLU » Cmt May 17, 2014 6:40 pm

Sızlerın gorusunu almak ıstedım
HELVACIOĞLU
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Pzr May 18, 2014 12:56 am

Şimdi 5 kuruşlar sene 3 ve 4 nadir değil kolaylıkla bulunabilen paralar.2 kuruşların seneler gene yanlış görmediysem sene 3 ve 4 eğer öyle ise bunlarda kolaylıkla bulunabilen paralar.1277 20 para zaten sadece sene 4 vardır kondüsyonuda pek iyi sayılmaz oda kolay bulunabilen cinsten paralardandır.Kısacası paraların hiçbiri nadir değil kolay bulunabilir parçalardan.Gümüş paraların kondüsyonlarını beğendim ama temizlenip temizlenmediklerini anlayamadım büyük ihtimalle temizlenmemişlerdir kondüsyonlar güzel ama çil gibi durmuyor onlarda.Tabi parayı canlı olarak görerek yapılacak yorum daha ayrıntılı ve daha doğru olacaktır orasıda ayrı bir tartışma konusu.İyi çalışmalar.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr May 18, 2014 1:48 pm

Kataloğun, forumun, müzayedenin, ustaların değerini koleksiyoner yıllar geçtikten sonra anlayabiliyor. :think: Amerikalılar "Önce kitabı al" diyor ve ekliyorlar "Sonra ne toplayacağına karar ver". Son 6 padişah madeni paralarına, bilmeyerek, bodoslama dalarsanız ve önünüze ne çıkarsa toplarsanız muhtemelen topladıklarınız bir koleksiyon olmaz. Bir koleksiyona sahip olmanız için konu bütünlüğü lazım. Ve o koleksiyonun da (günün birinde) tamamlanabilir olması gerekir. Mesela sadece Sultan Abdülaziz'in Kostantiniye darbı gümüş 20 paraları toplanabilir. http://www.osmanliparalari.com/GUMUS--- ... els=1051-2 7 adet paradan oluşan ufak bir gruptur ama o grupta bile sene 4 (RRR) gibi zor bir para mevcuttur. (Not: burada zamanında bazı koleksiyonerler şu para nadir mi(?) bende 5 tane birden var demiş olabilir ama kataloğun nadir dediği, o koleksiyonerde 5 tane olsa da nadirdir, esas olan kişilerin değil "piyasa"nın bilgi birikimidir). Sultan Abdülaziz'in 20 paralarının tedavül etmemiş kondisyondaki örneklerini ararsanız ödeyeceğiniz toplam rakam katalog fiyatlarına göre 1635 $'dır. Şansınıza göre bu rakamlar artabilir veya azalabilir. Bu yukarıda fotoğrafını eklediğiniz paraları alıp ne yapacaksınız? Katalog size son 6 padişah paralarındaki tüm para gruplarının bilgilerini verir ve oradan bütünü görerek ben şu grubu toplayayım diyebilirsiniz. Fiyatı da sadece 23 tl. Ben burayı okuyan tüm yeni başlayan arkadaşlara mutlaka tavsiye ederim. Koleksiyonerlik ciddi bir uğraştır bodoslama dalarsanız sadece zaman ve para kaybedersiniz. Forum dedim yukarıda. Bu forumun kıymetini bilmek lazım. Bu forumda her türlü soru sorulabilir, bu kaç para eder sorusu da sorulabilir ama sadece eder sormak için kullanacaksanız inanın çok yazık. Ustalara daha can alıcı, daha derin bilgi gerektiren sorular sormanız için aslında bu forum. Sonra da müzayede dedim. Bakın çok önemli, piyasa fiyatının herkesin gözünün önünde oluştuğu yerdir müzayede. Oradan alış veriş yapın. İnanın kazık yemez ve piyasa fiyatlarını da görmüş, öğrenmiş olursunuz. Ben İstanbul'da yaşıyor olsam Kaan Abi'nin hiçbir müzayedesini kaçırmazdım. http://www.osmanlimezat.com/mezat/32/32--muzayede İstanbul'a gittiğimde de uçaktan iner inmez koşarak gidiyorum. Sonrasında da diğer ustalara uğruyorum. O ustalar size sohbet arasında öyle şeyler söyler ki 10 kitap okusanız edinemezsiniz o bilgileri :think: Neyse çok da uzatmayayım, umarım biraz olsun fikir verebilmişimdir.
Eklentiler
zz5557777777.PNG
z999777.PNG
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir