HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1876 Bulgar İsyanı Kokartı

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

1876 Bulgar İsyanı Kokartı

Mesajgönderen royalofficer » Cmt Eki 11, 2014 11:18 am

Merhabalar,

Geçenlerde koleksiyonuma eklediğim 1876 Bulgar İsyanı'na ait, yün şapkalarda kullanılmış olan bu pirinç kokart gerçek midir? Yoksa imitasyon ya da replika mıdır?

Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Saygılarımla
Eklentiler
03.jpg
02.jpg
01.JPG
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: 1876 Bulgar İsyanı Kokartı

Mesajgönderen royalofficer » Cmt Eki 11, 2014 11:20 am

Bu da bir başka açıdan.
Eklentiler
04.jpg
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Cmt Eki 11, 2014 5:35 pm

Bana orjinal gibi geldi.Bildiğim kadarıyla bu kokartlar toplu olarak değilde birbirinden bağımsız ayrı ayrı atölyelere döktürülmüş zaten o zamanlarda Bulgaristan gibi bir bölgede nerede bulunacak toplu üretim yapacak bir imalathane.Ayrıca çok değerli bişey olmadığı için sahtesinin olabileceğinide zannetmiyorum.Son bişey nereden buldunuz bu parçayı? Bende koleksiyonuma böyle bir parça eklemek isterim Bulgaristan paraları koleksiyonumun yanında hoş durur herhalde :)
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen royalofficer » Pzr Eki 12, 2014 1:54 pm

Öncelikle cevabiniz icin tesekkur ederim.

Bulgaristan da bir antikacidan aldim. Ancak satıcıda ürünün orjinalligi konusunda emin olamadigini belirtti. Anladigim kadariyla bu kokartlar, bizim 2.meşrutiyet gayri resmi madalyalari gibiler. Kataloglarda yer almiyorlar ve dediginiz birbirinden bagimsiz atolyelerde üretilmişler. Nadirligi konusunda emin olamiyorum. Şu ana kadar internette hic rastlamadim ve emsal olusturabilecek baska bir kokart fotoğrafı ise sadece 1 tane bulabildim.
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen royalofficer » Pzr Eki 12, 2014 4:32 pm

Bu da diger kokart:
Eklentiler
Screenshot_2014-10-11-10-47-41.jpg
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen royalofficer » Pzr Eki 12, 2014 5:24 pm

İkisini karsilastirinca ne dusunuyorsunuz. Ve yazi tipi. 1876 yılına uygun mu?
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Pzr Eki 12, 2014 7:07 pm

Yani bunlarda şöyle bir sıkıntı var para gibi değil çapına ağırlığına bakalım diyemiyoruz.İkinciside orjinal gibi duruyor.Orjinal olmaması gibi bi durum ancak şöyle olur toplu yapım dışı kendi kendine üreten varsa bu başka bir versiyon olur gene sahte olmaz.Yani bunun birçok versiyonunu bulmak mümkün belkide binlerce farklı versiyonu vardır varolan.Burada dikkat edilecek konu şu ordata bir aslan var pençeleri sivri ve bacağının dibinde bir bayrak var.Bunun dışında değişik yazı stillerine sahip değişik figürler eklenmiş kokartlarda elbette vardır.İkinci kokarttada yazı stilinin el yapımı bir malzemeye uygun olduğunu görüyoruz.Bulgaristan'da nereden aldınız? Ben Şumnuluyum ve Şumnuda antika namına hiçbir yer yok çok kötü :(
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Eki 12, 2014 7:09 pm

Doğru düzgğn dükkan yokki antikacı olsun bendeki de laf işte :D
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen royalofficer » Pzr Eki 12, 2014 8:01 pm

:D Hemşehrimle karşılaşmak güzel bir tesadüf. Ben Kırcaali'liyim ancak Kırcaali'de de antikacı yok. Kokartı Plovdiv'den aldım. Orası Bulgaristan'ın 2. büyük şehri ve geniş imkanlara sahip.
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen royalofficer » Pzr Eki 12, 2014 8:03 pm

Firavun yazdı:Bana orjinal gibi geldi.Bildiğim kadarıyla bu kokartlar toplu olarak değilde birbirinden bağımsız ayrı ayrı atölyelere döktürülmüş zaten o zamanlarda Bulgaristan gibi bir bölgede nerede bulunacak toplu üretim yapacak bir imalathane.Ayrıca çok değerli bişey olmadığı için sahtesinin olabileceğinide zannetmiyorum.Son bişey nereden buldunuz bu parçayı? Bende koleksiyonuma böyle bir parça eklemek isterim Bulgaristan paraları koleksiyonumun yanında hoş durur herhalde :)

Ben de Bulgaristan paralarını özellikle Prenslik ve Krallık dönemine ait banknotları topluyorum. Ultra nadir olanlar hariç 13 banknot kaldı galiba :D Siz hangi dönemin ve banknot ya da madeni koleksiyonunu yapıyorsunuz?
royalofficer
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Firavun » Pzr Eki 12, 2014 8:37 pm

Banknot koleksiyonu yapmıyorum prenslik ve çarlık dönemi hatta komünist rejim dönemi madenileri topluyorum.Komünist rejim dönemine ait banknotlarımda mevcut ama aktif olarak onu devam ettirmiyorum.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Pzr Eki 12, 2014 8:40 pm

royalofficer yazdı::D Hemşehrimle karşılaşmak güzel bir tesadüf. Ben Kırcaali'liyim ancak Kırcaali'de de antikacı yok. Kokartı Plovdiv'den aldım. Orası Bulgaristan'ın 2. büyük şehri ve geniş imkanlara sahip.

Hemşerilerle karşılaşmak insanı ister istemez sevindiriyor :D Plovdive gitme imkanım hiç olmadı ama gidersem antika namına orayı da talan etmek isterim :D.Sofya'da belki çok daha güzel antika dükkanları vardır ama Sofya'ya da hiç gitmedim :(. Bir dahaki gidişimde ikisinden birine gitmek isterim açıkçası.
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen candemirkes » Pzt Eki 13, 2014 3:03 pm

Tıpıkısı güzel gibi
Bir garip yolcuyum hayat yolunda
Yolunu kaybetmiş perişanım ben
Mecnun misali gurbet ellerde
Ümitsiz sevginin kurbanıyım ben
candemirkes