HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

ACİL YARDIM LÜTFEN 3 FARKLI PARA.

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

ACİL YARDIM LÜTFEN 3 FARKLI PARA.

Mesajgönderen Heallish » Pzr Oca 18, 2015 2:08 pm

konu hakkıında bilgisi olan lütfen yardım edebilirmi.
Eklentiler
3.jpg
2.jpg
1.jpg
Heallish

Re: ACİL YARDIM LÜTFEN 3 FARKLI PARA.

Mesajgönderen Firavun » Pzr Oca 18, 2015 10:39 pm

1.para:Uydurma bir parça II.Abdülhamid döneminin altın 50 kuruşuna benzetilmeye çalışılmış.Gerçek değildir maddi bir değeri olacağını sanmıyorum.
2.para:Penez denen parçalardandır kadın fesine takılmak amacıyla kullanılan maddi değeri olmayan parçalardır.
3.para:Cumhuriyet döneminin arap alfabesi ile basılan paralarından 1926 senesi 100 kuruş.Yazı yüzü iyi durumda ama tura yüzü oldukça aşınmış durumda.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 19, 2015 2:59 pm

Firavun yazdı:1.para:Uydurma bir parça II.Abdülhamid döneminin altın 50 kuruşuna benzetilmeye çalışılmış.Gerçek değildir maddi bir değeri olacağını sanmıyorum.
2.para:Penez denen parçalardandır kadın fesine takılmak amacıyla kullanılan maddi değeri olmayan parçalardır.
3.para:Cumhuriyet döneminin arap alfabesi ile basılan paralarından 1926 senesi 100 kuruş.Yazı yüzü iyi durumda ama tura yüzü oldukça aşınmış durumda.

100 Kuruş değil, 100 Para yani 40 Para = 1 Kuruş'tan gidersek, 100 Para = 2.5 Kuruş eder. Bilindiği gibi 100 Kuruş olan T.C. madeni parası sadece 1934 yılında basılandır. Resim üzerinden görüldüğü kadarıyla kondisyonu kötü olan 1926 100 Para, tahminen 2-4 US$ yani 5-10 TL'den fazla etmez, ki koleksiyona konulabilecek bir parça sayılmaz bu haliyle.

Ayrıca penez ve sahte, imitasyon paraların da meraklısı vardır. Ama 1 Lira, ama 3 Lira bir ederleri vardır talep görmesi halinde. Maddi değeri yok derken, yüksek bir değeri olmadığı kastediliyor sanırım.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Sal Oca 20, 2015 1:03 am

100 para konusunda özür dilerim yanlış yazmışım.Maddi değeri yok derken yüksek bir satış fiyatına ulaşamayacağını belirtmek istemiştim, elbetteki sahte parçaların ve penezlerinde meraklıları vardır ama ne kadar değere satılabileceğide ayrı bir tartışma konusu olur.
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Heallish » Cum Oca 23, 2015 12:00 am

Verilen bilgiler için teşekkür ederim.
Heallish

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir