HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı 1 Paraları

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Nis 28, 2015 11:18 pm

Uzun zamandır topladığım Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı 1 Paraları'nı yakın zamanda tamamladım. En son edindiğim 1 para, tahmin edeceğiniz üzere serinin en nadiri olan sene 21 - 1 para. Şu soruyu duyar gibiyim: "İyi de bu serinin en nadiri sene 17 - 1 para değil mi?" Dostlar, maalesef öyle bir paranın varlığı teyit edilemiyor. Herhangi bir müzayedede satılan bir örneği yok. Bildiğimiz herhangi özel bir koleksiyonda da yok. Bütün bu bilgilere ek olarak tanıdık, bildik duayenler de hiç rastlamadıklarını, görmediklerini, alıp satmadıklarını söylüyorlar. Konuyu biraz derinlemesine bilenler çok değerli rahmetli büyüğümüz Cüneyt Ölçer'in "Sultan Abdülmecid Devri Osmanlı Madeni Paraları" kitabında sene 17 - 1 parayı listelemiş, hatta ağırlığını dahi vermiş olduğunu hatırlayacaktır. Daha da ilginci tek R olduğunu belirtmiş. Hep şöyle diyorum: Keşke kitabında fotoğrafıyla vermiş olsaydı. Umarım sene 17 - 1 para bir gün bir yerlerden çıkar. Şimdilik ben bulduklarımla idare edeceğim. Sizlerle paylaşmak ise daha büyük bir keyif. :think:
Eklentiler
zzzzzzz7.jpg
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı 1 Paraları

Mesajgönderen hsyn44 » Çrş Nis 29, 2015 1:18 pm

Sene 17'den ben de olacakti birkac tane.. :) Muhtesem bir koleksiyon ellerinize saglik Serdar bey.
Bildiklerimiz bize sadece emanet..
hsyn44
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr May 03, 2015 4:47 pm

Cok güzel kondisyonda bakirlar. Tebrikler Serdar bey.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş May 06, 2015 10:56 pm

Teşekkürler arkadaşlar. Tarihin her parçası değerli ancak buradaki yüksek kondisyonlu örneklerin bir artısı var. Bu örneklerin her biri tedavül etmemiş, iyi korunmuş örnekler ve bu halleriyle dönemin birer verisi. Bir süredir koleksiyonumu bu hedefle oluşturuyorum. :think: Ayrıca, çok nadir 21-1 para için Yavuz Büyüktuncay'a çok teşekkür ederim.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cmt May 23, 2015 4:13 pm

Sene 17 bende yok. Olsa da vermedim zaten Sn Serdar Özdemir bey.
;)
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt May 23, 2015 10:00 pm

Koleksiyonerliğe başladığım ilk günden bu yana beraber yürüdüğüm değerli arkadaşım Karabina, sendeki para zaten benim sayılır. :D
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt May 25, 2015 9:38 am

Tabi ki dostum.
40 paran hala ben de.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Sal May 26, 2015 8:45 pm

Karabinada benimde paralar olacakti.... :) Özleniyorsun kardesim.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cmt May 30, 2015 1:20 pm

Sevgili Aydın35 abim,
Sırf herkese böyle borcum olduğu için gözlerden ırağım zaten :P
Selam ve saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Nis 17, 2016 12:50 am

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır 1 paralarını tam seri olarak verdim aylar önce ama koleksiyonerlik burada bitmiyor tabi ki... Kalıp farkları var, hata çeşitleri var. Hatta paranın para olmadan önceki 'pul' hali dahi var...

Sahi daha önce gördünüz mü Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır 1 paralarının pulunu? Ben görmemiştim. Gördüm, hatta şans bu ya sahibi oldum ve sizlerle de paylaşmak istedim. Benim için para üretim sürecinin detaylarına vakıf olabilmek amacıyla mutlaka edinilmesi gereken bir objeydi. Elbette bu orijinal mi (?) diye düşünenler olacak. Öncelikle bu para gurubundaki tecrübem ardından yarı pul - yarı paralardaki (kayık baskı paraları kastediyorum) tecrübem ve konuyla ilgili dünya literatürünü detaylı taramış olmam neticesinde söylüyorum kesinlikle orijinal. Bu 1 para pulu ile ilgili detaylı bilgiyi de 23'üncü ANB Bültenine yazdığımı belirtmek isterim.

Para pulları ile ilgilenenler, orijinal olup olmadığını nasıl anlarım diyenler mutlaka okusun. :think:
Eklentiler
zzz55.jpg
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Altın ay » Pzt Tem 18, 2016 11:20 am

Aynısından 2 adet bende var, bunların maddi herhangi bir değeri varmıdır acaba ?
Altın ay

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Tem 18, 2016 11:05 pm

Hah, bunca bilgi paylaşımının üzerine 'bu kaç para eder?' ci arkadaş da geldi ya dağılabiliriz artık! :lol: Ama çok normal bu durum. Gerçek koleksiyoncu meydanı boş bırakırsa olacak olan budur. :think:

Sayın Altın ay, elinizdeki eğer 1 paraysa muhtemelen en az elli kere de elinizde tuttuysanız, yani bolca parmakladıysanız ederi en fazla 10 tl 'dir. Sizi zengin etmez yani. Ata yadigârı deyip koyun kenara. Benim yukarıda fotoğraflayıp sergilediğim örnekler darp edildikleri günden bu güne hasarsız, neredeyse hiç el değmeden çok iyi saklanmış örneklerdir. Bu duruma rağmen onların ederi dahi en fazla 20 - 30 tl. 'dir.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir