HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

derecelendirme firmasının gafı

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

derecelendirme firmasının gafı

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum Eyl 11, 2015 11:54 pm

Hadi beşer şaşar da derecelendirme firması da mı şaşar? Hem de iyiler arasında sayılan NGC :think:
Eklentiler
zzzbbb.jpg
sahte
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: derecelendirme firmasının gafı

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr Eyl 13, 2015 2:42 am

Derecelendirmiş işte. Sade, paranın orjinal olmadığını yazmayı unutmuşlar. :)
Katalog numarasını ezberden değil, katalogtan bakılmıştır. Buna rağmen anlaşılmamış.
Kondisyon belirlemeside komik. Hangi standarda göre yapmış? Sahte paraya MS62 yakıştırmış.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Eyl 15, 2015 11:13 pm

Firma sahte paraya yaptığı bu derecelendirme ile güvenilirliğini "0" 'a indirmiş... O zaman geriye ne kalır ki? :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt May 14, 2016 4:02 pm

Bu Amerikan para derecelendirme firmalarını gözümüzde abarttık galiba... :lol:

Yukarıda gördüğünüz NGC firmasının derecelendirdiği sahte paradan sonra şimdi de PCGS firmasının derecelendirdiği sahte parayı gördüm bir yabancı satış sitesinde. Bu iki firma da onlarca derecelendirme firması arasında en iyiler içinde yer alan firmalar...

Ama adamlar da haklı kardeşim. Biz kendi ülkemizde kuramadık bir derecelendirme firması, görüşüp bilgi alsınlar... :think:
Eklentiler
zzzaaa.jpg
sahte
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzr May 15, 2016 4:42 pm

Paralari sertifikalamak, temel fikir olarak güzel ama bazi sinirlamalar, kriterler yapilabilse, daha cok taraftari olacak.
PCGS ve digerleri, kondisyon saptamada uzman olabilirler ama, parayi tanimlamak icin yapabilecekleri , kataloga bakmaktan öteye gitmiyor. Anlasilan oda yetersiz kaliyor ve böyle komik sonuclar ortaya cikiyor.
Ayrica, astari yüzünden pahali dememek icin, atiyorum degeri 50-100 dolar ve üzeri gibi paralara sertifika almak daha mantikli.

Sertifika dogru yapilirsa, kondisyon ve tanimlamasi, degismeksizin sabitlesiyor.
Haliyle koleksiyonerler ve bilhassa tanimlamaya tam hakim olamayan yatirimcilar icin, degistirilmez saglam bir bütün ortaya cikiyor.
Tabi bunlar güzel yanlari. Rahatsiz eden yanlarida var.

1 - Böyle örnekleri gördükce güvenim azaliyor. Sertifika sistemi kendi özünden kaybediyor.
2 - Büyük koleksiyonlarin (1000 ve üzeri) yarisini sertifikalatmak istesek, birakin masrafini, nereye yerlestireceksiniz? 1000 tane sertifikanin hacmi ne kadar olur, tahmin edemiyorum.
3 - Bu para sertifikalanir yada suna gerek yok diye bir sinir yok. Cil olmayan 1327/3 nikel 5 para yada 1938 temiz! 5 kr. bile sertifika kapsülüne girmis. Bunun gibi örnek cok. Gereksiz durumlar.
4 - Haksiz kazanc ( Benim icin en sakincali olay) Sertifika masraflarini bilmiyorum ama, 50 dolardan yola ciksak; Buna 100 dolar olarak paranin degerini eklesek 150 dolar yapar. Hadi saticinin emeginide katsak, 200 olsun. Ancak satisa 400+ dan cikinca, malesef tepem atiyor.

Sertifika, her zaman iki yani keskin kilic gibi kalacaktir. iyi ve kötü yanlariyla.
Bu durumdaki ironi, satici ile alici arasindaki güveni percinleyecek sertifikaya, temkinli ve elestirerek bakmamiz.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal May 17, 2016 12:47 am

Aydın Abi, söylediklerinin tamamına katılıyorum.

Ne ekleyebilirim? :think:

Derecelendirme kuruluşları farklı farklı. İyisi de var, orta şekerlisi de, kötüsü de. Ama tabi görüldüğü üzere iyisi de saçmalayabiliyor. :lol:

Elbette her nümismatik piyasasının baş sorunu olan kondisyon tayinini çözme adına atılmış harika bir adım bu şirketler. Dediğin gibi bilgisi az koleksiyoncu ve yatırımcıyı piyasaya çekmek amaçlanmış. Amerika'da bunu başarmışlar da... Tabi sonu aşırı şişen ve balon gibi patlayan bir piyasa olmuş. Başarmışlar dedim ama her şirketin aynı para için verdiği MS65 derecesi aynı fiyattan da gitmiyor... :lol:

Yine de, koleksiyon yapmaya başlayan (yeni) koleksiyoncunun, daha işin başında; ben şu para grubunu, şu kondisyonda toplayayım, bütçeme en uygun hareket tarzı bu, diyebilmesini sağlaması takdire şayan bir durum. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Kas 12, 2016 1:07 am

Yine yakaladım. NNC firması Kostantiniye darbı paraya Mısır darbı demiş. :think: :lol:
Eklentiler
zzzzzzzzzzzzzzzz.jpg
a1
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Firavun » Cmt Kas 12, 2016 11:52 am

Bizimde keşke ulusal bir derecelendirme kurumumuz olsa. Türk paraylarıyla ilgili böyle sorunların önüne geçilmiş olunur en azından. Aslında çokta zor değil böyle bir kurum kurmak. Darphane gözetiminde deneyimli 15-20 koleksiyoner/nümismat seçilir ve böyle bir kurum kurulabilir başlangıç seviyesinde.Daha sonra ihtiyaç dahilinde daha fazla koleksiyoner/nümismat alınarak kurum büyütülebilir. Tabi ki de bizim ülkemizde bunu düşünmek oldukça ütopik oluyor farkındayım :D .
"Muhacirler kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarıdır..." Kemal Atatürk
Firavun
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir