HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

Mesajgönderen miralay » Pzt Eki 26, 2015 11:24 pm

20151020_222642 (2064 x 1161).jpg
20151020_222609 (2064 x 1161).jpg
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

Mesajgönderen Aydin35 » Sal Eki 27, 2015 8:10 pm

Abdülaziz, Kostantiniye, bakir 20 para. 1277/4. Daha iyisini bile kolay ve ucuz bulabilirsiniz. Koleksiyonluk degil.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Eki 27, 2015 9:06 pm

Kusura bakmayın ama dayanamadım. Sürekli edindiğiniz paraları soracak mısınız? Bu zaman kaybı değil mi? Bugün, yarın, haftaya... Bu hal tarzı yerine bu paraların tamamının fotoğraflı ve izahlı olarak yer aldığı kataloğu alıverseniz nasıl olur? Bence çok daha fazla keyif alır hale gelirsiniz. (Benim için öyle olmuştu) Hem alırken hangi fiyattan almanın makul olduğunu da görür fazla ücret ödemekten de kurtulursunuz. Benimkisi sadece öneri. Bahsettiğim katalog şudur: "Osmanlı Madeni Paraları 1839-1918 GÜNCELLENMİŞ İKİNCİ BASKI (Karton kapaklı)" Ve alabileceğiniz yer de yine bu sitedir: http://www.osmanlimezat.com/Images/Auction/70/263-2.jpg üstelik fiyatı da sadece 23 tl. İyi koleksiyonlar... :think:
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Eki 27, 2015 10:07 pm

İletiyi yanlış vermişim. Düzeltiyorum: http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen miralay » Çrş Eki 28, 2015 12:06 am

öncelikle aydın abi tekrar ve tekrar teşekkür ederim ilgin ve bilgin için .. serdar bey hakkınız var özellikle son 6 padişah için ve kötü kondisyonlu paraları fazlasıyla sormak hem gereksiz hemde dediğiniz gibi araştırmak çok daha tecrübe sağlayıcı ve zevkli .. ama asıl bana şunu farkettirdiniz kolleksiyon için değersiz sayılan paralarla aydın abiyi ve bilgisini meşgul etmek ve zamanını çalmak asıl gereksiz olan .. ama gördüğünüz gibi bu kadar değersiz sikkeleri bile kapsülleyip soracak kadar heyecanlı ve acemiyim .. özellikle aydın abiye ve diğer forum üyelerine yazacağım anlamsız ve gereksiz olabilecek soruları acemiliğime saymalarını rica ederim .. hayırlı geceler
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş Eki 28, 2015 12:39 am

Aydın Bey'e ben de teşekkür ederim. Nümismatiğe, foruma ve yeni başlayan dostlara, forumdaşlara olan bitmez sevgisi için. Beni yanlış anlamayın. Soru sormak asla gereksiz değil. Bilginiz artacak zamanla ama aklınızda yine yeni sorular olacak. Ben 10 yılı devirdim, her gece yeni bir şeyler soruyor, araştırıyor, öğreniyorum.
Bu hobi ülkemizde biraz usta çırak ilişkisine dayanır. Buraya eklediğiniz paralar değersiz değil, değerli. Ata yadigarları hepsi. Ben bu tip tecrübesiz dönemde alınan fiyatı düşük paralara öğrenme, tecrübe parası diyorum. Nasıl her tecrübe değerliyse o tecrübeyi sağlayan bu paralar da değerli. Ama çok daha değerli bir şey var. Kitaplar. Hani derler ya; 'bana balık verme, balık tutmayı öğret'. Yukarıda bahsettiğim kitapta bu hobiye çok sağlam bir giriş yapmanızı sağlayacak sizi çıraklıktan kalfalığa yükseltecek bilgiler mevcut. Vakit yitirmeyin, alın o bilgileri, kitabı... Hatta üşenmeyin, her nerede olursanız olun, gidin Kaan Abi'nin elinden imzalı bir nüsha alın. Hayat boyu güzel bir anı olsun aynı zamanda.
http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html
Bu linkte alt kısımda kitabın tanıtım sayfaları var. Oraya bir göz gezdirin. Şöyle diyor: "örnek sayfalar için yukarıdaki resme tıklayınız" Tıklayın ve görün... Bakın bir Osmanlı parası nasıl okunur daha ilk sayfalarda bu çok değerli bilgi veriliyor. İnanın piyasada bu kitabı almadığı için yıllardır cahilliği devam eden öyle çok koleksiyoner var ki... Daha geçen gün Osmanlı Mısır gümüş 10 kuruştaki ok sadaklarına 'meşale' diyen para esnafı gördüm... Varın gerisini siz hesap edin... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cum Eki 30, 2015 2:03 pm

Kitap deyince genelde derin bir sessizlik olur bu ülkede... :lol: :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen miralay » Çrş Kas 04, 2015 2:53 am

balık tutmayı öğret .. cok doğru söz .. serdar bey yazdıklarınız hem doğru hem de benim için değerli çünkü bilgi ve tecrübeye dayalı olduğuna inanıyorum.. kitap sessizliğine gelince internet ortamındaki yazışmalar evimdeki yüzlerce kitabı ne yok ne de var sayabilir .. inanmanızı isterim benim içinde her kitabın sayfanın ayrı kokusu ve teni vardır .. ama yine de maalesef çok yardım sorusu görüceksiniz benden :wink: :oops:
miralay
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen serdarozdemir » Çrş Kas 04, 2015 9:58 pm

Azizim, sorun tabi, forum sizin... Yukarıda kitabı tanıttıktan sonra şöyle bir tepki bekledim açıkçası: "Ooo güzel kitapmış, hemen alayım ben bunu!" gibi... Ama öyle bir tepki alamadım. Derin sessizlikten onu kastetmiştim. Sonra ortaokul yıllarım geldi aklıma. Aldığım ufak harçlıklar. Hep cüzdan almaya özenişim ama harçlığımın yetmeyişi. Harçlığı cüzdan almak için harcasam cüzdanın boş kalacak olması... :) Belki ben kitaba vereceğim para ile de Osmanlı parası alırım diye düşündünüz... İnanın yıllardır bu piyasada olup da daha bir çok basit mevzuya vakıf olamamış öyle çok kişi görüyorum ki... Sormuyor, araştırmıyor, okumuyorlar. Sorun araştırın, okuyun... İnanın bilmek çok keyifli... Keyifli koleksiyonlar... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir