1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Pzt Eki 26, 2015 11:24 pm
gönderen miralay
20151020_222642 (2064 x 1161).jpg
20151020_222609 (2064 x 1161).jpg

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 8:10 pm
gönderen Aydin35
Abdülaziz, Kostantiniye, bakir 20 para. 1277/4. Daha iyisini bile kolay ve ucuz bulabilirsiniz. Koleksiyonluk degil.

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 9:06 pm
gönderen serdarozdemir
Kusura bakmayın ama dayanamadım. Sürekli edindiğiniz paraları soracak mısınız? Bu zaman kaybı değil mi? Bugün, yarın, haftaya... Bu hal tarzı yerine bu paraların tamamının fotoğraflı ve izahlı olarak yer aldığı kataloğu alıverseniz nasıl olur? Bence çok daha fazla keyif alır hale gelirsiniz. (Benim için öyle olmuştu) Hem alırken hangi fiyattan almanın makul olduğunu da görür fazla ücret ödemekten de kurtulursunuz. Benimkisi sadece öneri. Bahsettiğim katalog şudur: "Osmanlı Madeni Paraları 1839-1918 GÜNCELLENMİŞ İKİNCİ BASKI (Karton kapaklı)" Ve alabileceğiniz yer de yine bu sitedir: http://www.osmanlimezat.com/Images/Auction/70/263-2.jpg üstelik fiyatı da sadece 23 tl. İyi koleksiyonlar... :think:

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Sal Eki 27, 2015 10:07 pm
gönderen serdarozdemir
İletiyi yanlış vermişim. Düzeltiyorum: http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:06 am
gönderen miralay
öncelikle aydın abi tekrar ve tekrar teşekkür ederim ilgin ve bilgin için .. serdar bey hakkınız var özellikle son 6 padişah için ve kötü kondisyonlu paraları fazlasıyla sormak hem gereksiz hemde dediğiniz gibi araştırmak çok daha tecrübe sağlayıcı ve zevkli .. ama asıl bana şunu farkettirdiniz kolleksiyon için değersiz sayılan paralarla aydın abiyi ve bilgisini meşgul etmek ve zamanını çalmak asıl gereksiz olan .. ama gördüğünüz gibi bu kadar değersiz sikkeleri bile kapsülleyip soracak kadar heyecanlı ve acemiyim .. özellikle aydın abiye ve diğer forum üyelerine yazacağım anlamsız ve gereksiz olabilecek soruları acemiliğime saymalarını rica ederim .. hayırlı geceler

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Çrş Eki 28, 2015 12:39 am
gönderen serdarozdemir
Aydın Bey'e ben de teşekkür ederim. Nümismatiğe, foruma ve yeni başlayan dostlara, forumdaşlara olan bitmez sevgisi için. Beni yanlış anlamayın. Soru sormak asla gereksiz değil. Bilginiz artacak zamanla ama aklınızda yine yeni sorular olacak. Ben 10 yılı devirdim, her gece yeni bir şeyler soruyor, araştırıyor, öğreniyorum.
Bu hobi ülkemizde biraz usta çırak ilişkisine dayanır. Buraya eklediğiniz paralar değersiz değil, değerli. Ata yadigarları hepsi. Ben bu tip tecrübesiz dönemde alınan fiyatı düşük paralara öğrenme, tecrübe parası diyorum. Nasıl her tecrübe değerliyse o tecrübeyi sağlayan bu paralar da değerli. Ama çok daha değerli bir şey var. Kitaplar. Hani derler ya; 'bana balık verme, balık tutmayı öğret'. Yukarıda bahsettiğim kitapta bu hobiye çok sağlam bir giriş yapmanızı sağlayacak sizi çıraklıktan kalfalığa yükseltecek bilgiler mevcut. Vakit yitirmeyin, alın o bilgileri, kitabı... Hatta üşenmeyin, her nerede olursanız olun, gidin Kaan Abi'nin elinden imzalı bir nüsha alın. Hayat boyu güzel bir anı olsun aynı zamanda.
http://www.osmanliparalari.com/Osmanli- ... -1907.html
Bu linkte alt kısımda kitabın tanıtım sayfaları var. Oraya bir göz gezdirin. Şöyle diyor: "örnek sayfalar için yukarıdaki resme tıklayınız" Tıklayın ve görün... Bakın bir Osmanlı parası nasıl okunur daha ilk sayfalarda bu çok değerli bilgi veriliyor. İnanın piyasada bu kitabı almadığı için yıllardır cahilliği devam eden öyle çok koleksiyoner var ki... Daha geçen gün Osmanlı Mısır gümüş 10 kuruştaki ok sadaklarına 'meşale' diyen para esnafı gördüm... Varın gerisini siz hesap edin... :think:

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Cum Eki 30, 2015 2:03 pm
gönderen serdarozdemir
Kitap deyince genelde derin bir sessizlik olur bu ülkede... :lol: :think:

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Çrş Kas 04, 2015 2:53 am
gönderen miralay
balık tutmayı öğret .. cok doğru söz .. serdar bey yazdıklarınız hem doğru hem de benim için değerli çünkü bilgi ve tecrübeye dayalı olduğuna inanıyorum.. kitap sessizliğine gelince internet ortamındaki yazışmalar evimdeki yüzlerce kitabı ne yok ne de var sayabilir .. inanmanızı isterim benim içinde her kitabın sayfanın ayrı kokusu ve teni vardır .. ama yine de maalesef çok yardım sorusu görüceksiniz benden :wink: :oops:

Re: az bilgim var detaylı bilgi için yardım lütfen

MesajGönderilme zamanı: Çrş Kas 04, 2015 9:58 pm
gönderen serdarozdemir
Azizim, sorun tabi, forum sizin... Yukarıda kitabı tanıttıktan sonra şöyle bir tepki bekledim açıkçası: "Ooo güzel kitapmış, hemen alayım ben bunu!" gibi... Ama öyle bir tepki alamadım. Derin sessizlikten onu kastetmiştim. Sonra ortaokul yıllarım geldi aklıma. Aldığım ufak harçlıklar. Hep cüzdan almaya özenişim ama harçlığımın yetmeyişi. Harçlığı cüzdan almak için harcasam cüzdanın boş kalacak olması... :) Belki ben kitaba vereceğim para ile de Osmanlı parası alırım diye düşündünüz... İnanın yıllardır bu piyasada olup da daha bir çok basit mevzuya vakıf olamamış öyle çok kişi görüyorum ki... Sormuyor, araştırmıyor, okumuyorlar. Sorun araştırın, okuyun... İnanın bilmek çok keyifli... Keyifli koleksiyonlar... :think: