HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 40 Paraları

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 40 Paraları

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Şub 13, 2016 1:35 am

Merhaba,
son zamanlarda forumda yazılanları okurken ve koleksiyoner diye tabir ettiğimiz kesimin piyasaya karşı tutumunu gördükçe kendi kendime bir şeyler yanlış gidiyor diyorum. Ama asıl burada söylemek lazım bunu. Öncelikle müthiş bir hırs var çoğu koleksiyonerde. Bu koleksiyonerlikten alınacak tadı, zevki öldürmez mi? Herkes al - sat'çı olmuş. Bu da koleksiyonerlikten alınacak tadı, zevki öldürür. Elbette elinizdeki fazlalıkları satıp yerine eksiklerinizi alıp koyacaksınız ama amacınız, hedefiniz alım satım yapmak olmamalı. Tabi koleksiyonerim diyorsanız. Demiyorsanız buyurun alın satın... :think:

Diğer taraftan koleksiyonerlik nedir?'in cevabını verebilmeliyiz her birimiz. Her önüne geleni toplamak mıdır? Değil. Bilmeden her beğendiğini almak mıdır? Değil. Koleksiyonerlik bir konu ve hedef belirlemektir. 'Ben şu para grubunu toplayacağım' demektir. Anlamlı, birbiri ile bağlantılı objeler toplanmalı elinizde. Hatta öyle şeyler toplamalısınız ki size bir şeyler anlatabilsin. Bunu yapabilenlerdir koleksiyonerler. Topladıklarınızın size söylediklerini yazıya döktüğünüzde, diğerleri ile paylaştığınızda ise nümismat olursunuz... :think:

Beni tanıyanlar altın ve gümüş paraların fiyatlarına yetişemediğimden bakır paraları; Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır paraları topladığımı bilir. :think: Bu hem şaka hem de gerçek. :) Daha önce yine burada Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı 1 Paralarını seri olarak sizlerle paylaşmıştım. viewtopic.php?f=2&t=5164 40 paralarda çok zor, zorlu, nadir bir 23 yılı var ki; yüksek kondisyonda bulma ihtimalim epey düşük. O sebeple sene 23'ü koleksiyonuma dahil edememiş olsam da geri kalan diğer yılları sizlerle paylaşmak ve bir koleksiyon örneği ortaya koymak istedim. Forum da zaten bunun için değil mi? :think: Hem belki bu sayede foruma ara sıra uğrayan eski dostlarla, ustalar ve üstatlarla iki çift laf ederiz, kim bilir... :think:
Eklentiler
zzzzzz4.jpg
40 paralar
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 40 Paralar

Mesajgönderen Aydin35 » Cmt Şub 13, 2016 5:30 pm

serdarozdemir yazdı:Merhaba,
son zamanlarda forumda yazılanları okurken ve koleksiyoner diye tabir ettiğimiz kesimin piyasaya karşı tutumunu gördükçe kendi kendime bir şeyler yanlış gidiyor diyorum. Ama asıl burada söylemek lazım bunu. Öncelikle müthiş bir hırs var çoğu koleksiyonerde. Bu koleksiyonerlikten alınacak tadı, zevki öldürmez mi? Herkes al - sat'çı olmuş. Bu da koleksiyonerlikten alınacak tadı, zevki öldürür. Elbette elinizdeki fazlalıkları satıp yerine eksiklerinizi alıp koyacaksınız ama amacınız, hedefiniz alım satım yapmak olmamalı. Tabi koleksiyonerim diyorsanız. Demiyorsanız buyurun alın satın... :think:

Al-satcilar bunlari duymak istemez. Kendileri koleksiyoner degil, kar amaci ile ilgilendikleri icin fikirleri degismeyecektir.

serdarozdemir yazdı: Koleksiyonerlik bir konu ve hedef belirlemektir.

Koleksiyon hedefi belirlemek ! Son derece katiliyorum. Yanliz, yüksek kondisyonda olsada, sadece Abdülmecid Kostantiniye bakirlara hedeflenmek, bana göre cok dar bir alan. Sahsen, benim koleksiyonumda uzun süre bir ilerleme olmayinca, bende depresyon yapiyor. :lol:
Tabiki herkes zevkine ve bütcesine göre tercihini kendine uygun yapmali.

serdarozdemir yazdı:
Beni tanıyanlar altın ve gümüş paraların fiyatlarına yetişemediğimden bakır paraları; Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır paraları topladığımı bilir.

Topladiginiz bakirlar o kadar yüksek kondisyonda ki, gümüslerin cogundan daha degerli.

40 paralar cok güzel görünüyorlar. Tebrikler. Sene 23`ü bulmanizi temenni ederim.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Cmt Şub 13, 2016 6:04 pm

Aydın Bey, yazdıklarınız için teşekkürler. Forumu bırakmayışınız, sahiplenişiniz de beni mutlu ediyor.

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır paraları; 1+5+10+20+40 paralar olmak üzere toplam 46 adet. Yaklaşık 12 yıldır tedavül etmemiş örnekler topluyorum. Hala 4 eksiğim var. İnanın dar bir alan değil. Burada detayları ile açıklamak istemem ama vasat kondisyonda bol bulunan bazı yıllar yüksek kondisyonda çok nadir. Diğer taraftan öyle ilginç kalıp farkları mevcut ki. Örneğin en baştaki fazla yaprak olarak adlandırılan sene 17 - 40 paranın kalıp olarak tek farkını o fazla yaprak sanıyor herkes hala. Halbuki kalıp; ön ve arka kalıplar diğer 17 yılı ve sonraki yılların kalıbından bütünüyle farklı o paralarda. Daha da fazlası var da onu da burada söylemek istemem. Söylemek istememe sebebim de bir gün birer makale konusu olmaları gerektiğini düşünüyor olmam.

Bir seriye yöneldiğinizde o yılların ekonomisi üzerine de bilgi sahibi oluyorsunuz. Hatta darphanenin en önemli görevlisi olan hakkak - kalıpçı hakkında bile bilgi sahibi oluyorsunuz. Örneğin James Robertson desem siz bilirsiniz ama başka kaç kişi bilir bu adamın dönemin Osmanlı Darphanesinin baş hakkakı, kalıpçısı olduğunu? :think: Topladığım bunca örnek bana Robertson'un kalıp çalışması hakkında epey bilgi verdi. Bir çok referans kitabında aynı seri Osmanlı madeni paralarında kalıp farklı yoktur diye geçer. Halbuki var. Bunu da gösteren aynı seri paraları oluyor.

Bu arada; (sizinle daha önce konuşmuştuk) bir de bu bakırların hatalı örneklerini topluyorum. Hatta konu öyle detaylandı ki rahmetli Fatih Abi ve Kaan Abi ile konuşup bu konuyu makaleye dönüştürme kararı aldık bir kaç yıl önce. Çalışma tamamlandı, yeni çıkacak ANB Anadolu Nümismatik Bülteninde bu konu epey detaylı bir şekilde yer alacak. Dönemin para imali ve gerçekleşen hata çeşitleri veriliyor çalışmada. Bilgi de toplayan koleksiyonerlerin ilgisini çekeceği ve camiada ses getireceği inancındayım. Yani bir seri para detaylı incelediğinizde detaylı bilgiye dönüşüveriyor.

Ve en önemlisi tek bir para grubunu topladığınızda bütçeniz de çarçur olmuyor bu sayede. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Pzt Şub 15, 2016 12:23 pm

Serdar bey, forumu birakamam. Cünki,forumdan cok ögrendim. Burada bir cok arkadaslarla tanistim. En önemlisi, bir koleksiyonerin gidecegi dogru yolu ögrendim.

Kendimi foruma karsi borclu hissettigimden, sorulara cevap vererek, aldigim yardimin karsiligini vermeye calisiyorum.

Sizinde, arastirici ve ögretici yaninizi begeniyorum. Yazdiklariniz, mutlaka az yada cok bir cok koleksiyonere yol gösterecektir. Hep böyle devam edin.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Pzt Şub 15, 2016 9:11 pm

Cumartesi sordum hala basılmamıştı, merak ile bekliyorum bende makalenizi, bu konuda başvuru kaynağı olacağına çok eminim, ellerinize sağlık.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzt Şub 15, 2016 11:18 pm

Ben boşuna demedim
serdarozdemir yazdı:Hem belki bu sayede foruma ara sıra uğrayan eski dostlarla, ustalar ve üstatlarla iki çift laf ederiz, kim bilir... :think:
diye, Aydın Bey ve Berke sesimi duydu işte :) Berke, makaleyi çalakalem yazdım, umarım beğenirsin. Aydın Bey, ben de sizin gibi bu forumdan çok şey öğrendim ve camianın bir çok değerli üyesi ile bu forum sayesinde tanıştım. Ben de bu forumu bırakamam.
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Pzt Şub 15, 2016 11:45 pm

Ooooo ! Sevgililer günün de buluşmuşsunuz ve kaynatmağa başlamışsınız arkadaşlar. Serdar kardeşim bu arada taşlamalarını da yapıyor tabi. Ben zar-zor bir adet sene 23 buldum (ama Berke kardeşimiz de daha iyisi var :-) ). Forumu boşlama konusunda haklısınız ama siz de katılırsınız ki. Bu facebook insanları kendine daha çok çekti, Hatta müptela oldu millet.

Bu arada Osmanlı koleksiyon yapanlarda tahminimce gözle görülür bir azalma var. Biz bu yola baş koyduğumuz için yapmağa devam ediyoruz ama arkamızdan gelen oldukça az. İnsanlar kataloglarda resmini gördükleri kağıt paraları karşılaştırıp, Ben de bu da var demek ile yetiniyorlar. Ayni zaman diliminde cep telefonlarının eskiye nazaran daha geniş kapsamlı kullanıla bilmesi de, Okuma merakını aldı götür dü diye biliriz. Dedelerimizin mezar taşlarını okuyamıyoruz diyenler, 2863'ün önünü açsalar belki yeniden bir Osmanlı koleksiyonerlerinde çanlanma olur diye düşünüyorum. Bilmem haksız mıyım ?
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Sal Şub 16, 2016 12:53 am

Hah, Ümit Abi de geldi. :) Abi, biz eski ekip yazsak yeter foruma. Elbette gençler de gelsin, katılsın aramıza ama şöyle eskilerden 8 - 10 kişi haftada bir, birer konu yazsak, elimizdeki nadide paraları, can alıcı bilgileri paylaşsak bile yeter diye düşünüyorum. Bak bu başlık iki günde 75 kişi tarafından okundu. Yazan, fikir beyan eden ise sadece 5 kişi. Meraklı var aslında. Biraz cesaret mi eksik, yazmaya mı üşeniliyor, o tartışılır...

Abi hem
ertug yazdı:Serdar kardeşim bu arada taşlamalarını da yapıyor tabi.
demişsin, hem de
ertug yazdı:Ooooo ! Sevgililer günün de buluşmuşsunuz ve kaynatmağa başlamışsınız arkadaşlar.
deyip kendin taşlamışsın :lol: Çok güldüm...

Abi piyasa bir acayip. Neredeyse herkes al - sat'çı olmuş. Şu para grubunu topluyorum deyip de şu; şudur diyebilen yok. Ben artık çok şaşıyorum. Merak ediyorum bu ortamda en çok talep görmesi gereken fiyat katalogları yılda kaç adet satıyor. :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Harbert » Sal Şub 16, 2016 1:12 am

oooo forumu yeniden canlı görmek güzel olmuş.
Ah bu Mecid bakırlar ah :)
Resimleri yeniledim. Harput ve Elazığ'dan eski resimler
ResimResimResimResim
Harbert
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Şub 18, 2016 10:55 pm

Forumda son dönemde yazdıklarımı okuyanlar genelde koleksiyonerliğin ne olduğu, ülkemizde madeni para koleksiyonerliği piyasasının olup olmadığı, piyasanın oluşumu için; fiyat kataloğu, bülten, müzayede, antika pazarı gibi unsurların elzem olduğu konularına değindiğimi bilirler. Elbette tüm bu unsurların ortasında da koleksiyoner var. Bahsedilen unsurlara ilgi göstermesi, destek olması gereken koleksiyoner.

Ümit abi, facebook ve benzeri iletişim sitelerinin forumdan daha çok tercih edildiğinden bahsetti yukarıda. Öyle gibi görünüyor. Benim gördüğüm kadarıyla facebook'ta kurulan koleksiyon, nümismatik içerikli gruplarda bir süre sonra ya hiç paylaşım yapılmaz hale geliyor veya bu gruplar alım satım grubuna dönüşüyor. Bu durum da hepimizin rahat alım satım yapılabilir bir piyasaya olan ihtiyacımızı ortaya koyuyor. Ama diğer taraftan facebook'ta alım satım ne kadar güvenilir?

Hatırlıyorum İzmir'de oturan yeniyetme bir koleksiyoner arkadaş satıcılığa soyunmuş, alıcıya göndermiş objeyi ama parasını alamamış iki gözü iki çeşme ağlıyor ve şikayet ediyordu herkese. Etse ne olur? Giden gitmiş. :think: Yine aynı kişi bir başka sohbetinde Osmanlı Mısır gümüş kuruşlarındaki ok sadakları için "meşale" ifadesini kullanıyordu. Bildiğiniz cahil! Böyle bir cahilden ben bir şey almam arkadaşlar. Alana da saygı duymam. :think:

Örneğin ben, Yavuz Beyden kara kaşı kara gözü için alış veriş yapmıyorum. Yeri belli, ticari geçmişi belli. Gidiyorum dükkanına, gerçekten 40 yıl hatırı olacak kahvesini içip, kondisyonu yüksek, az bulunur nadide bir obje alıyor, obje hakkında detaylı bilgi de edinip, iyi ağırlanmış olarak ayrılıyorum. Olması gereken de bu değil midir? Veya gidiyorum Kaan abinin müzayedesine, hem Kaan abi ve koleksiyoner arkadaşlarla buluşmuş, görüşmüş oluyorum hem de zevkli, eğlenceli bir müzayede ortamında keyifli bir alış veriş gerçekleştiriyorum.

İnternette, güvensiz bir ortamda, tanımadığım kişilerden, kondisyonunu bilmediğim objeyi, sırf fiyatı ucuz diye almaya çalışmıyorum. En üstte bahsettiğim; piyasanın oluşumuna engel olacak, herkesin aynı anda alıcı ve satıcı olduğu bir şey'e dahil olmuyorum. Olan yarın şöyle demek durumunda kalabilir: "Yahu eskiden forumumuz vardı, eskiden ne güzel müzayedeler olurdu, eskiden bülten çıkardı, eskiden..." Gidişat bu arkadaşlar. Bindiğimiz dalı kesiyoruz.

Bakın bu forumdan yetişen bir koleksiyoner nesli oldu son 10 yılda. Ben, Karabina, Aydın Bey, İlyas Bey, Berkeley... Bu nesil şu an ara sıra da uğrasalar hala buradalar. Eğer forumu okuyan, takip eden hadi yüzlerce demeyeyim, onlarca kişi, yeni koleksiyoner, foruma dahil olmayı başaramaz, burada yazmaz ve emek vermezse son 10 yılda usta değilse bile kalfa olarak burada olan kişilerde ilgisini yitirip buradan gidecek (ki gidiyor) soru soracak, cevap alacak kimseyi bulamayacak...

Bilmiyorum, belki ben umutsuz bakıyorum gidişata ama bana böyle görünüyor... Siz ne görüyorsunuz?

Bir kere daha söylemek istiyorum, fiyat kataloğu alın, müzayedelere gidin, foruma yazın, bülteni alın, Kaan abi ile tanışın, Yavuz Bey'e uğrayım... Tırışkadan toplayıcı olmayın, dünya standardında bir koleksiyoner olun. Bu hobiye hakkını verin...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Aydin35 » Çrş Mar 16, 2016 10:13 pm

Resim

Forumda ara sira yazsamda, uzun zamandan bu yana paylasmam olmamisti. Ayri baslik acmak yerine, Serdar kardesimin Abdülmecid 40 para basligina eklemek daha uygun olacak.
Kondisyon Serdar`in 40 paralari kadar iyi degil ama, umarim görüntüyü bozmaz.
Aydin35
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Mar 17, 2016 10:35 pm

Aydın Abi, görüntüyü bozmak ne demek aksine keyif verir. Tahminimce yeni aldın sen bu sene 23'ü. Hayırlı olsun. Darısı benim gibi olmayanların başına. :)

Paranın iyisi kötüsü konusuna gelince; ben tedavül etmemiş örnekler toplamaya çalışıyorum. Çünkü kalıp incelemesi de yapıyorum. Tedavül etmiş bir parada bu incelemeyi yapmak ve güvenilir sonuçlara ulaşmak daha zor. Ama tabi şu da var: Sıra yılın tedavül etmemiş örneğini zar zor da olsa buluyoruz da sene 23 - 40 paranın tedavül etmemiş bir örneğini bulup almak :) Daha mümkün olmadı...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Cmt Mar 19, 2016 10:33 pm

Serdar sen bizi düz duvarlara tırmandırmaktan zevk mi alıyorsun ? Senelerdir uğraşıyoruz zorla birer tane sene 23 bulduk ( Bu arada Aydın kardeşimizin de yeni sene 23'ü hayırlı olsun). Şimdi de tutturdun bu paranın tedavül etmemişini bulalım diye :-). Gerçi sen bu paranın çilini gördüğün için ortalığı karıştırıyorsun ! Bunun da farkındayım.

Her şey bir tarafa da, Asıl sorunun koleksiyonerliğin önünün tıkandığı veya insanların daha kolay dalları seçmesi ve satıcılığa yönlenmesi. Bunun önüne nasıl geçilir konusuna gelince. Senin de yazdığın/dile getirdiğin gibi, Yeni başlayanların kimden güzel paraları alacağından geçiyor ama maalesef yeniler sıradan paralarla bu işe başlamayı yeğlemişler. Sıra nadirlere gelince, geçen zaman içerisinde nadirlerin pahalanması da bu arkadaşları korkutuyor ve bu güzel uğraşdan kopuyorlar diye düşünüyorum.

Hepinize güzel bir hafta sonu dileklerimle,
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 20, 2016 2:44 am

Ümit Abi, seninle hiç yüz yüze konuşma, görüşme fırsatımız olmadı. Ama frekansımız öyle bir tutmuş ki! Sen bir söz söylüyorsun sanki ben söylemişim... Öyle yakınsın bana...

Ümit Abi, benim çocukluğumdan hatırladığım ilk anılarım 6 -7 yaş dönemidir. Çanakkale'nin o peyniri ile meşhur Ezine ilçesindeydik. Kan kardeşim vardı. O yıllarda çekirdeği bakkaldan veya gezici satıcıdan külah ile alır cebimize doldurur, çitleye çitleye gezerdik. Birimizinki bitse diğerimiz cebinden bitenin cebine doldururdu. Paylaşırdık çekirdekleri. Paylaştıkça tatlanırdı çekirdekler...

Abi, senin cepler dolu. Hani böyle şişer ya cepler doluluktan! İşte öyle dolu! Ben görüyorum. Konu açılıyor da açıyorsun ya cep kapağını... Diyorum ki açayım bir konu; açsın Ümit Abi cepleri, yiyelim çekirdekleri!!! Yani paylaşalım bilgileri!!! İşte bu hobinin tadı burada!

Şu sözün Amerikan nümismatik kitaplarında altın kural olarak geçiyor mesela:
ertug yazdı:maalesef yeniler sıradan paralarla bu işe başlamayı yeğlemişler. Sıra nadirlere gelince, geçen zaman içerisinde nadirlerin pahalanması da bu arkadaşları korkutuyor ve bu güzel uğraştan kopuyorlar diye düşünüyorum.

Amerikan nümismatik üstatları; topladığın serideki anahtar parayı (en nadiri) en önce al çünkü zaman içerisinde en çok onun fiyatı artar diyor...

Yok Abi, bu bizimki maalesef körler ülkesi! Ne senin cebindeki çekirdekleri görür bunlar ne de çekirdek çitlemesini bilir... Bunlar bu işin tadını hiç öğrenememişler... İnanmayan baksın foruma. Yeniler ne demiş, ne yazmış son 1 yılda? "Bu kaç para?", "Bu kaç para?", "Bu kaç para?" Napolyon'un torunları sanki... :think:

Abi, bu hobinin en berbat tarafı ne biliyor musun? Fiyat katalogları olması. Eline fiyat kataloğunu alan kendini üstat sanıyor. Sanıyor ki her şeyi öğrendi. Ne nadir, ne kaç para eder... O paraların altında yatan tarihe, bilgiye bakmıyorlar... Hele de 3'e aldığını 5'e sattı mı bunlarda bir keyif, bir keyif...

Yani demem o ki koleksiyonerlerin önü tıkanmıyor... Koleksiyoner yok... Tamam sen, ben ve tanıdığımız, bildiğimiz 15 - 20 kişi var koleksiyoner olan ama geri kalan kuru, boş kalabalık koleksiyoner falan değil... Ne olduklarını da hala anlamış değilim... :think: Eğer olsalardı, burada, bu forumda gerçek sorular soruyor, bilgiyi arıyor olurlardı...
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Cum Nis 01, 2016 11:20 pm

Bugün Kaan Ağabey'in ofisine uğradım, hem 3. kere koleksiyona başlamış olmanın mutluluğu vardı, yeniden klasörler, kapamalar aldım hem de Serdar Bey'in uzun zamandır beklediğim çalışmasına kavuştum, 50 basımdan 45 i dağıtılmış, helal olsun bu halka her konuda çok bilgili olduğumuzdan bu konuyla da bir hayli ilgilenen olmuş tabiki.

Eve gittim ve sakin kafayla okudum, bilmediklerimi öğrendim, bildiklerimi pekiştirdim, elinize sağlık, gerçekten doyurucu ve zengin örneklerle çeşitlendirilmiş, uzun zamandır nadir yapılan kapsamlı güzel bir çalışma olmuş.

Gelecek çalışmaların tipografisi için, grafik tasarım mezunu, Hürriyet gazetesi reklam bölümünde on yıldan fazladır çalışan bir kuzenim var, yardım alsak iyi olur diye düşünüyorum.

Literatürü Türkçeleştirme gerçekten önemli ama terimi bir kelime ile kullanıyorlar biz bir paragrafla ancak anlatıyoruz, çok iyi düşünülmesi ortak karar alınması gereken bir olay, brokeıc ters görüntü, ayna görüntü güzel bir ifade, tabut için ise dönmüş kalıp ifadesi bence uygun değil, rotated die ın doğru çevirisi fakat sonucu ifade etmiyor yani ''tabut'' kelimesi dönmüş kalıbın bir sonucudur. Tabut; alt ya da üst kalıbın, mümkün olan (makalede anlatılıyor) nedenlerden dolayı dönmesiyle, yazı ve tura yüzlerine farklı açılarla vurması üzerine oluşan hatalı paradır, oldu kocaman bir cümle.

Tabut kelimesi Rotated kelimesinden uydurulmuş olabileceği gibi , ''die'' ölümle ilgili olduğu için tabut demiş te olabilir büyüklerimiz.
Her ne kadar makalede geçmese de countermark kelimesi için, duyduğum hiç bir Türkçe çeviri bana tam olarak istenen anlamı ifade etmedi, tam anlamını vermek istesek bir paragraf yazmamız lazım fakat yakın bir ifade bulmalıyız.

Zaten az ilgi duyulan bir hobi ile ilgileniyoruz hem de bu konularla iyice niş alana giriyoruz, bu ve bunun gibi terimler için iyi düşünmek ve sabırla kabul edilmesini beklemek gerekiyor, ölmeden de başlasak iyi olur.
Her bir terim için konu başlığı açalım, numismatik dernekleri, müzayede firmaları, esnaflar, facebook grupları dahil herkese soralım, bir karşılık isteyelim, ortak kararı verdikten sonra da eskisini kullanana mahalle baskısı yapalım.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir