HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 20 Paraları

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı madeni paraları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: " BU NE ? " TÜRÜ SORULARDA, PARANIN ÇAPINI ve AĞIRILIĞINI DA YAZMAYI UNUTMAYIN :!:

Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 20 Paraları

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 06, 2016 3:15 am

Madem başlangıcı yapıp 1 ve 40 paraları foruma koydum, o halde devam edeyim diye düşündüm. Hazır forum da epey sakinken ortalığı biraz neşelendireyim. :think:

Biraz da bilgi versem mi? Arkadaşlar, Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye darbı bakır paralarında en zor ve en zorlu grup 20 paralardır. O çok nadir diye bilinen sene 16'nın yüksek kondisyonlusu çıkar da sene 17, 19, 20 ve 21 de arar durursunuz yüksek kondisyonluyu...

Sene 22 mi? :lol: Şimdi ne desem boş... "Yok bu para" desem, "Kataloglarda geçiyor" diyenler çıkacak. "O para sahte sevgili arkadaşlar" desem; tuğra bile okuyamayan birileri "Var" falan diyecek... Gerçi forumda yıllar önce konuştuk aslında o parayı. Polemik oldu. Olsun. Böyle böyle ulaşacağız doğrulara, gerçeklere. Özellikle de nümismatikte kat edecek daha çooook yolumuz var.
Eklentiler
ZZZZAA.jpg
16, 17, 19, 20 ve 21
Çok şey değil sadece forumda "huzur" istiyorum!
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: Sultan Abdülmecid'in Kostantiniye Darbı Bakır 20 Paralar

Mesajgönderen berkeley » Pzr Mar 06, 2016 1:05 pm

Kıt kanaat para arttırıp, koleksiyon yapmaya çalışanlar, araştırıp paylaşım yapıyor, bir çok trilyonerde bunları alıp kilit üstüne kilit vuruyor, kimseye faydaları olmuyor, canı gönülden sizi kutluyorum.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Pzr Mar 06, 2016 10:25 pm

Evet 20 paralarımız gerçekten en güzel paralarımız diyebiliriz. 40 para oldukça iri, 5 para ve 1 paralarımız da küçükler sınıfından. 20 paralarımız ele yakışan cinsten.
Serdar kardeşimizin kondisyon konusunda yazdıkları doğru olmakla beraber sorun aslında başka noktada. Osmanlı paralarını yapan koleksiyoner yetişiyor mu, yetişmiyor mu? Neden insanlar T.C paralarını tercih ediyorlar, Hem de 5. emisyondan yukarısını ! 6. Emisyon 500 TL A serisinin 1000 liranın üzerinde alıcı bulduğunda üzülüyorum dersem yalan olmaz.
Bütün bunlar; İnsanlar araştırma yapmadığından ve eski Türkçeyi zor bulduklarından kaynaklanıyor ola bilir ama resmine bakıp bir parayı sıraya koymaya da koleksiyonculuk denmemeli.
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Pzr Mar 27, 2016 11:26 pm

Berke, teşekkürler. Evet, bir iki istisna alımımı saymazsam çok az bir harcamayla meydana getirdim koleksiyonumu. Memurum ve gelirim orta düzeyde. Elbette herkes bütçesine göre alım yapacak. Gelir seviyesi yüksek kişiler de bizim rüyalarımızda gördüğümüz objeleri alıp koleksiyonlarına ekleyecekler. Bu beni ne kızdırıyor ne de şaşırtıyor. Ama elbette keşke öyle yapmasalar. Keşke en azından araştırmacılara koleksiyonlarını açsalar. Örneğin ben, objelerden yola çıkarak bilgileri bir araya getirip yapıyorum çalışmalarımı. Muhtemelen Sultan Abdülmecid'in bakır paralarında görmediğim ve belki de hiç göremeyeceğim çok özel örnekler var. Dediğin gibi kasalara konmuş klasörlerde. Ve belki görsem, üzerlerinde çalışsam ortaya çok özel bilgiler çıkacak. Ve bu bilgiler Türk Nümismatiğini yükseltecek!

Bu kapsamda ben; araştırmalarım, yazacaklarım bittiğinde koleksiyonumu satmayı düşünüyorum... Koleksiyonumla vedalaşmak için hayatımın sonuna gelmeyi beklemeyeceğim yani... :think:

Ümit Abi, yine çok güzel yazmışsın. Zaten forumda son zamanlarda madeni ve kağıt para piyasasının fotoğrafını çekiyoruz. Durum bu diyoruz. Bizler, burada; forumda teşhis koymazsak kim koyacak? Kağıt para koleksiyoneri değilim. Öncelikle bütçem yetmez. Yetse de cezbetmiyor beni kağıt paralar. Müzayedelerde, antika pazarlarında kağıt paracıları gördüğümde bana hep tuhaf gelen davranışları olur. Senin söylediklerinin ardından daha da şaşırdım. Konuyu çok açmayacağım ama hadi bir örnek vereyim. Hep söylüyorum ya abi madeni para illa çıplak elle tutulacaksa mutlaka yan yüzünden (kenar demiyorum; ön yüz, arka yüz dışında üçüncü yüz; yan yüz'dür o kısım) tutulmalı. Kağıt paranın da çıplak elle tutulmaması gerektiğini biliyorum. Ama her defasında çıplak elle tuttuklarını görüyor ve üzülüyorum. İşin komiği de adam çıplak elle tutuyor ve sonra "Bu para çil" diyor. Çildi (tutmadan önce) demek istiyor herhalde... :think:
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Çrş Mar 30, 2016 9:23 pm

İşiniz bittiğinde koleksiyonunuza talibim o halde şimdiden belirteyim.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serdarozdemir » Prş Mar 31, 2016 12:47 am

Berke, aslında Kaan Abinin müzayedesine ara ara koleksiyonumdaki fazlalıkları koyuyorum. Hatta bu aralar Sultan Abdülmecid'in bakır 20 paralarından bir grup da koymayı düşünüyorum. Ben bir de darphane fotoğrafları, kartpostalları toplamaya başladım. Üretim sürecini çalışırken çok faydalı oluyor. Yaptığım çalışmalarda görsel olarak da kullanıyorum. Hatırlıyorum yıllar önce forumda 'madeni paraları cilalama' konusu geçmişti. Bu kartpostalı gördüğümde aklıma o konu gelmişti.

Fransızlar yıllar önce darphanelerini, üretim sürecini bir güzel fotoğraflamışlar. Bu kartpostal para pulu ağartma işlemini gösteriyor. Keşke bizim darphanenin de böyle eski güzel fotoğrafları çıksa bir yerden... Özellikle Abdülmecid dönemi darphanesinin makinalarını, bina içi yerleşimini ve çalışanlarını çok merak ediyorum. :think:
Eklentiler
s-l1600[3].jpg
para pulu ağartma işlemi
serdarozdemir
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Madeni Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir