HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Avrupa Paralari

Osmanlı ve yakın dönem haricindeki paralar hakkındaki sorular buraya. " BU NE ? " türü sorularda mutlaka paranın çapını ve ağırlığını da belirtin.
Forum kuralları
:!: :!: Antik paralar hakkında "BU NEDİR" tarzında soru sormadan önce BOL BULUNAN BİZANS PARALARI mesajına bakın.
** Kapadokya paraları için buraya bakabilirsiniz >> http://kapadokyasikkeler.com .
** 2863 Sayılı kanun kapmasına giren her türlü kültür varlığının kayıt altında olması gerektiğini unutmayın. Bu tür eserleri elinizde bulundurmak için koleksiyoner belgesine sahip olmanız şarttır.

Avrupa Paralari

Mesajgönderen serguzest » Çrş Tem 04, 2012 3:21 am

Avrupa paralarinda tarihi sinirlama ne zamana kadardir.o da ayni 1839 ve sonrasi gibi mi ?
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: Avrupa Paralari

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Tem 04, 2012 9:17 pm

Bildiğim kadarıyla Avrupa veya Türkiye Cymhuriyeti Kültürel Değeri olmayan paralar ile ilgili bir kısıtlama yok. Yani Rus, İspanyol veya İngiliz parası toplayabilirsiniz ancak Osmanlı, Beylikleri, Bizans, Selçuklu parası toplayamazsınız ... Saçma ama kanun böyle...
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 2:38 am

Baya sacma olmus bu kanun..mesela ben 1500 1600 tarihli apra getirsem avrupa dan Tarihi eser kacakcisi olmayip tarihi eser getiriciliginden yargilanmam degil mi :) Bari ulke ici serbest olsun da yurtdisina satisi yasak olsun.Bu kanun ne zaman cikarildisya bence millet kendi kultur ve degerlerinden mahrum kalsin diye cikmistir.
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Prş Tem 05, 2012 5:14 am

serguzest yazdı:Baya sacma olmus bu kanun..mesela ben 1500 1600 tarihli apra getirsem avrupa dan Tarihi eser kacakcisi olmayip tarihi eser getiriciliginden yargilanmam degil mi :) Bari ulke ici serbest olsun da yurtdisina satisi yasak olsun.Bu kanun ne zaman cikarildisya bence millet kendi kultur ve degerlerinden mahrum kalsin diye cikmistir.

Kanunun ne zaman çıkarıldığını ve bu konuda, kanunun değişmesi için elini taşın altına koyan oluşumu öğrenmek için şu başlığa ve orada paylaştığım belgelere bakınız :
http://www.ottomancoins.com/phpBB3/viewtopic.php?f=19&t=4323
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Tem 05, 2012 5:08 pm

Biz burada geyik muhabbeti yapıp duralım, paralarımız yurtdışında kapı kapı gidiyor. Künker'in 18 Haziran 2012'de yapılan ve sadece Osmanlı paralarının sergilendiği müzayedenin toplam cirosu 11.600.000 euro, yazıyla onbir milyon altıyüzbin AVRO...

Daha fazla yoruma gerek var mı ?
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 6:02 pm

Tesekkur ederim Gilay ilgiyle okudum . Osmanli paralarilarina bu kadar talep oldugunu bilmiyordum (Kaanuslu).Benim burada avrupa paralrini satan bir arkadasim var tek tuk eline gectigi zaman Osmanli paralarina talep olmayisindan dolayi (Hollanda.) sagolsun daimi musterisi oldum.6 padisahtan basladik toplamaya simdilik.

kucuk bir soru .Bende 2 anna 1323 hindistan nizamulmulk gumus para var.Bu hint prensligine ait paralari rumi mi hicri mi hesaplayacagiz.sanirim degeri 1-5 dolar aradinda degisiyor
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 6:17 pm

Gilaay ! insaallah su Suriye krizini atlatalim yeni anayasayla birlikte bu kanunla ilgili bir duzenleme de olur.Temennimiz boyledir.Ben de zaten yabancilarin elinde bu paralari gordugum icin o maksatla aliyorum.
Gecenlerde Liyakat madalyasi vardi.malesef en yuksek fiyati vermeme ragmen bir sitede bir kac dakika arayla baskasina rezerve edilmis.madalya suydu.
Liyakat madalyasi.sadakat ve secaat ibraz idenlerde mahsusdur.sanirim tarih 1308 di. o gece uyuyamadim.Madalya Turkiye den getirilmis.nasip olmadi malesef .
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 7:28 pm

kaanuslu yazdı:Biz burada geyik muhabbeti yapıp duralım, paralarımız yurtdışında kapı kapı gidiyor. Künker'in 18 Haziran 2012'de yapılan ve sadece Osmanlı paralarının sergilendiği müzayedenin toplam cirosu 11.600.000 euro, yazıyla onbir milyon altıyüzbin AVRO...

Daha fazla yoruma gerek var mı ?

orasini anladim da .suanda yurtdisina satisi serbest olan paralardan gorny&mosch a rezerve etmissiniz.yani ileride fatih dirhemi serbest olsa onu da rezerve eder miydiniz ?
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Tem 05, 2012 7:47 pm

Soruyu anlayamadım. Neyi rezerve etmişim ?
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 8:10 pm

kaanuslu yazdı:Soruyu anlayamadım. Neyi rezerve etmişim ?

osmanliparalari.com hatira paralarindan bir kac tanesini (yeni paralardan yani) satmis.satabilir.avrupadaki bir kac muzayede firmasina diyeyim.osmanliparalari.com un sahibi siz siniz degil mi ?

Yani satisi serbest olan paralar yurtdisina satildigina gore ,ornegin ileri de serbest olsa yurtdisina satisi ornek: fatih donemi dirhem akce vs . satar miydiniz.ya da satilmasi taraftari miniz ?
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Tem 05, 2012 8:47 pm

Osmanliparalari.com sitesinin sahibi benim.
Nümismatik ile diğer arkeolojik eserlerin bir arada değerlendirilmesi yanlış. Bir heykel, lahit veya benzeri bir arkeolojik eserden kaç tane bulabilirsiniz ? Bir, iki ? Ama bir paradan binlercesini, onbinlercesini bulabilirsiniz.
Fatih dönemi akçeleri çok bol ve iyi kondüsyonda bulunur, genelde de keseyle çıkar. Bir tane kendime ayırdım diyelim, bir kaç tanede müzelere bağışladım. Satma imkanım olmadığına göre geri kalanı ne olacak ?
1) Eritilecek
2) Denize atılacak
3) Müzelere verilmeye çalışılacak, çoğu almayacak.

Evet, kanunlar izin verse yurtiçine veya yurt dışına satış yaparım. Benim iddaam, serbet bırakılırsa, yurtdışından Türkiye'ye çok miktarda para dönüşü olur.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serguzest » Prş Tem 05, 2012 10:49 pm

o acidan bakarsak mantikli.Bir de muzayedelerin Turkiyede yapildigini dusunun.
Turkiye de binlerce kolleksiyoner olusur.pazar buyur.
Ben yine de osmanli paralarinin yurt ici ! satisi ve koleksiyonun serbestiyeti taraftariyim.
Kolleksiyonerlik belgesi anladigim kadariyla olum.
grek romayi kim aliyorsa alsin.Hatta grek roma muzayedeleri Turkiye de yapilsa harika bir sektor olusur ...
Osmanli devleti zamaninda define aramak caizdi serbestti.Birsey bulunursa onun osru verilirdi. arazi sahibine ya da devletse sahibi, devlete.ilk hangi kanunla yasaklanmis define aramak bu konuda malumatimiz var mi ?
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Cum Tem 06, 2012 10:26 am

Mümkünse define arama işlerine girmeyelim, konumuz nümismatiktir, müzayedeler zaten Türkiyede de yapılıyor ama biz kendi değerlerimize bir Avrupalı kadar sahip çıkmıyoruz, bir avuç kişiyiz, elbette bunda devletin ciddi sınırlamaları var bende yakında bu işlerin çözüme kavuşacağına inanıyorum, akıllı bir bürokratın konuyu getiriş tarzına bakar.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 11:25 am

Turkiye de iyon hellenestik roma bizans eserleri muzayedelerde satiliyor mu ??
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Cum Tem 06, 2012 2:00 pm

serguzest yazdı:o acidan bakarsak mantikli.Bir de muzayedelerin Turkiyede yapildigini dusunun.
Turkiye de binlerce kolleksiyoner olusur.pazar buyur.
Ben yine de osmanli paralarinin yurt ici ! satisi ve koleksiyonun serbestiyeti taraftariyim.

Konumuz numismatiktir diye özellikle belirtmiştim, yapılan yasanın izin verdiği sınırda olan numismatik müzayedesidir, bununla beraber para başka tarihi eser başkadır ben tarihi eserlerin müzayadelerde satılmasına karşıyım bunlar anonimdir yani halka aittirler bu yüzden müzelerde bulunmaları gerektiğine inanıyorum.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Antik Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir