HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Avrupa Paralari

Osmanlı ve yakın dönem haricindeki paralar hakkındaki sorular buraya. " BU NE ? " türü sorularda mutlaka paranın çapını ve ağırlığını da belirtin.
Forum kuralları
:!: :!: Antik paralar hakkında "BU NEDİR" tarzında soru sormadan önce BOL BULUNAN BİZANS PARALARI mesajına bakın.
** Kapadokya paraları için buraya bakabilirsiniz >> http://kapadokyasikkeler.com .
** 2863 Sayılı kanun kapmasına giren her türlü kültür varlığının kayıt altında olması gerektiğini unutmayın. Bu tür eserleri elinizde bulundurmak için koleksiyoner belgesine sahip olmanız şarttır.

Re: Avrupa Paralari

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Tem 06, 2012 2:14 pm

İstanbul Arkeoloji Müzesindeki halka ait nümismatik eserler 25 yıldan fazladır kilit altında, sergilenmiyor. Birkaç tane sergi kitabı dışında hiç bir basılı yayın yok .
Bu kanun bir tek kaçakçılara yarıyor. İçeride "piyasası" olmayınca hepsi yurtdışına kaçırılıyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 2:39 pm

Ben bu konuda Kaan Bey i destekliyorum.Cunku hicbir deger tasimayan hurda bronz bakir paralar muzelerin depolarinda.iyileri de kaciriliyor .Aslinda serbest olsa Avrupadaki gibi antik muzayede yapilsin.Girsin abromovichin petrol krallarinin parasi ulkeye.Zaten biz istesek de istemesek de o para ve objeler gidiyor yurtdisina.Bugune bugun kim bagislamis Lidya altin likya altin ya da elektronunu yada bir iskender altinini ya da bir roma altinini muzeye ? Mecbur kalanlardir.ya da cok az duyarli vatandaslar.ama su bir realite aliniyor satiliyor.
Ben su dusuncedeyim islami eserlerin Turkiyeden hicbir suretle cikarilmamasi taraftariyim.Antik objeler benim kulturum bana devredilmis bir miras degil.Oyle olsaydi romalilar antik yunan objelerini kirip parcalamazdi.ya da bizanslilar roma eserlerini yagmalamazdi.Ben sahsen bir roma altin param olsa onu alip da evin bas kosesinde sergilemem.Ama bir osmanli bakir parasini bas taci ederim.
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Cum Tem 06, 2012 2:44 pm

Onlar vandal diye bizdemi öyle olalım, aynı mantık ideolojilerde de yaşandığı için tarihimizi bile bilmiyoruz.
Son 6 Osmanlı madeni paraları.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 2:54 pm

Oyle de yasalar izin vermedigi icin devlet dolayli olarak halka vandallik yaptiriyor ya da sebep oluyor bu yasayla.Niye ben antik eserleri sadce muzlerde goruyorum.bugun ben bir avrupalinin evine gittigim zaman adam cikariyor soyle bir sanduka.eski paralara oyle bakiyoruz vs. .Efendi bu paralar Turkiye den gitti.
En son serguzest tarafından Cmt Tem 07, 2012 3:53 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Cum Tem 06, 2012 3:13 pm

Onları götürenler hainler ama yurtdışındaki ürünlerin hepsi dışarı satılmadı çoğu yabancı devlet görevlileri tarafından kaçırıldı, eğer ülkenin zenginlikleri ile ilgilenmezsen değer bilenler kaçırır bu çok normal şimdi medenileşiyoruz ve bizim olupta farkına vardıklarımızı geri istiyoruz.

O arkadaşın evindeki eserlere sadece arkadaşları bakabilir bu da çok yanlış, ben bile kendime ait Osmanlı parası kolleksiyonunu grubumda yayınlıyorum, bilmeyen baksın öğrensin ilgi duysun diye, bir kişinin mülkiyetine geçmesi diğerlerini cahil bırakmaktır bence yanlıştır.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen berkeley » Cum Tem 06, 2012 3:22 pm

Şöyle düşünün Osman Hamdi bey'in meşhur tablosu Kaplumbağa Terbiyecisini görmek için Kıraç ailesinin hoşgörüsünden yararlanıyoruz, isteseler göstermezler.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 4:59 pm

berkeley yazdı:Onları götürenler hainler ama yurtdışındaki ürünlerin hepsi dışarı satılmadı çoğu yabancı devlet görevlileri tarafından kaçırıldı, eğer ülkenin zenginlikleri ile ilgilenmezsen değer bilenler kaçırır bu çok normal şimdi medenileşiyoruz ve bizim olupta farkına vardıklarımızı geri istiyoruz.

O arkadaşın evindeki eserlere sadece arkadaşları bakabilir bu da çok yanlış, ben bile kendime ait Osmanlı parası kolleksiyonunu grubumda yayınlıyorum, bilmeyen baksın öğrensin ilgi duysun diye, bir kişinin mülkiyetine geçmesi diğerlerini cahil bırakmaktır bence yanlıştır.

o arkadas hollandali baskalariyla bir forumda paylasiyor mu bilgim yok.
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 5:04 pm

berkeley yazdı:Onları götürenler hainler ama yurtdışındaki ürünlerin hepsi dışarı satılmadı çoğu yabancı devlet görevlileri tarafından kaçırıldı, eğer ülkenin zenginlikleri ile ilgilenmezsen değer bilenler kaçırır bu çok normal şimdi medenileşiyoruz ve bizim olupta farkına vardıklarımızı geri istiyoruz.

Yabanci devlet gorevlileri mi sadece.Bizim Turkler sutten cikmis ak kasik.Merak etmeyin herkes herseyin kiymetini biliyor.Kiymetini bilenler kiymetli bir sekilde sattilar ya da kacirttilar.
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen serguzest » Cum Tem 06, 2012 5:15 pm

Bu arada medenilesme ile ilgilisi yoktur mevzunun.Biz Turklere bahsettiginiz sekilde medenilesme firsati verilmedi.Bir milletin ekonomik ve refah seviyesi ne kadar yuksekse kultur ve sanatla ilgisi o orandadir.Biz simdiye kadar hayatta kalma mucadelesi verdik.Kac kriz atlattik.Avrupa da ekonomik kriz hissedilmeye basladi.Orta gelirli vatandaslar kiymetini bilse de eskisi gibi kultur sanat eserlerini alamiyor..........Bilmek anlamak yetmiyor.Para para para ....
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Pzt Tem 09, 2012 6:30 pm

O dediğiniz Avrupalı için geçerli bizde refah seviyesi artarsa iphone 4 alınır, ben nice zengin biliyorum ne kolleksiyon yapar ne de bir müzeye gider, ilgi meselesi bu, kolleksiyonculuk bence ilkel toplayıcılık dürtülerimizden ileri geliyor yani 7 de neysek 77 de o dur, o kişinin içinde küçükten beri vardır, bu tip insanlar gerçekten uğraşır didinir, kolleksiyonun amaçlarıyla birlikte gelecek nesle birşeyler bırakmak ister, bunun dışında yapılıyorsa çevresine küçük düşmemek için yapılır, fabrikatör falanca beyin tablo kolleksiyonundan, fabrikatör filanca bey eksik kalır mı hayır :)

Yani para para para değil, dürtü,istek, çaba.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Pzt Tem 09, 2012 9:46 pm

Ya cok dogru demissiniz.Ben de kendi gucum yettigi kadariyla birseyler topluyorum.Aslinda kolleksiyoner sayilmam.Toplayici.Gozume hos gelen ne varsa.Cazip fiyatlarla.Para ,mineral ,obje vs.
Ama bazen olmasini arzu ettigimiz fakat almaya gucumuzun yetmedigi seyler var.Asgari ucretli bir kisi yan geliri yok diyelim.Sizce ne koleksiyonu yapabilir ?Hadi deniz kabugu falan toplanir .Misalen;Osmanli 500 kurus meskuk koleksiyonu yapabilecek mi ?
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Pzt Tem 09, 2012 10:46 pm

1991 senesinden beri, her türlü para ile satılmaz ibareli, krem, şampuan, yerli ve ithal parfum numuneleri topluyorum, nasıl mis kokulu bir kolleksiyonum olduğunu tahmin edin :)
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Pzt Tem 09, 2012 10:51 pm

Guzel bir cevap oldu ...Ama Kaan Bey de satis yapmazsa bu site zor ayakta kalir !! : )
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen berkeley » Pzt Tem 09, 2012 11:01 pm

Kaan bey amatör ruhla çalışır, onun için bir üyenin birşeyler öğrenmesi kendisinin satış yapmasından daha önemlidir, zaten bu site ve yazılan kitaplar onun hobisinin bir ürünüdür, yoksa kendisi başka işle meşguldur, aslında bu yazdıklarım sitedeki bütün üyeler için geçerlidir, tanıdıkça ne kadar yardımsever olduklarını görürsünüz, daha deneyimli abilerimiz ve arkadaşlarımız yazlık modda oldukları için ben her konuya maydanoz oluyorum :) Saygılar.
berkeley
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen serguzest » Pzt Tem 09, 2012 11:06 pm

Yardimseverliklerinden hicbir suretle kuskum yoktur.Saygi bizden.Sanirim biz kislik moddayiz :))
serguzest
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

ÖncekiSonraki

Dön Antik Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir