HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Paralar hakkında bilgi?

Osmanlı ve yakın dönem haricindeki paralar hakkındaki sorular buraya. " BU NE ? " türü sorularda mutlaka paranın çapını ve ağırlığını da belirtin.
Forum kuralları
:!: :!: Antik paralar hakkında "BU NEDİR" tarzında soru sormadan önce BOL BULUNAN BİZANS PARALARI mesajına bakın.
** Kapadokya paraları için buraya bakabilirsiniz >> http://kapadokyasikkeler.com .
** 2863 Sayılı kanun kapmasına giren her türlü kültür varlığının kayıt altında olması gerektiğini unutmayın. Bu tür eserleri elinizde bulundurmak için koleksiyoner belgesine sahip olmanız şarttır.

Paralar hakkında bilgi?

Mesajgönderen mrtbgs » Prş Eyl 13, 2012 2:31 pm

Arkadaşlar eklediğim paraları tanımlayabilen olup da bilgi verirseniz memnun olurum.

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
mrtbgs
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Re: Paralar hakkında bilgi?

Mesajgönderen mrtbdrm » Prş Eyl 13, 2012 9:12 pm

en son resimde ki zeytin toplama markasıdır. ön yüzünde Hacı Osmanzade Mehmet havran arka yüzünde toplayıcı yazmaktadır. Bunun birde silkici olanı vardır.
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen kusterek » Cum Eyl 14, 2012 1:10 pm

Merhaba sayin mrtbgs.

Bilgi almak istediginiz parcalarin icinde sadece ( sasaniden Drachme) olani stil olarak iyi görünüyor ama bu kadar sahte ve fantazi parcalarin arasinda sahte olma ihtimali cok yüksek sasaniden olan parcanin da gümüs olmasi lazim yani bu sikkenin altin basimi yoktur eger resimlere altin rengini kendiniz verdiniz se yüklediginiz ilk iki sikkeyi ve sasaniden olan sikkeyi tabi renginde yeniden ve daha yüksek pixsel vererek agirlik lari ile yüklerseniz yardimci olmaya calisirim.

0000.jpg
0000.jpg (12.92 KiB) 3945 kere görüntülendi

Yüklediginiz sikkeye yakin bir sasaniden Drachme si.

(Not markalar hakkin da hic bilgi sahibi degilim ama döküm oldugu kesin)

Saygilar.
kusterek
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen mrtbgs » Cum Eyl 14, 2012 3:53 pm

Aslında paralar benim değil, Osmanlı paraları satın almak için her zaman gittiğim kitapçı bana bunları çıkardı. Ben de ilk resimdeki paranın veya neyse onun resmini çekip ne olduğunu öğrenmek istedim. Kitapçı da bu konularda fazla bilgisi olmadığı için şunların da resmini çek de ne olduklarını bana da söyle dedi, o şekilde resimleri çektim. Çektiğim madeni şeylerin tamamı altın renginde. Çap için yanına 1 TL koyup çekecektim ama acele bir zamanıma denk geldi.
mrtbgs
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eyl 14, 2012 6:17 pm

Hacı Osmanzade Mehmet Havran markası gerçek ama işlemli, orijinali, Alüminyum alaşımıdır. Bu marka ve benzerleri, 2010 sonlarında piyasaya sürüldü. 2011'de 150 TL gibi, bu tür markalar için uçuk sayılacak rakamlara çıktı. Şu an 3-5 TL'ya bulunabiliyorlar! Çünkü çuvallarla çıktı bir yerlerden. :D Bunu geçelim, tümü elektrolizle veya başka bir metodla kaplanmış / boyanmış / yaldızlanmış ya da sanki "zamak" ile yapılmış döküm gibiler... Antik paraların uzmanı değilim fakat Havran markası hariç, hemen hepsi sahte / imitasyon gibi duruyor. Yapılan işlem, "enayi tuzağı" veya "acemileri kazıklama operasyonu" gibi isimlendirilebilinir!!! :evil: Bunlardan uzak durmanız iyi olur. Antikçi arkadaşlar, sahte olmayanlar varsa, iyi-kötü değer biçebilirler. Ancak, unutmayın ki, sahte değillerse bile, halen yürürlükte olan 2863 no.'lu yasaya girerler (Havran hariç) ve sadece resmi koleksiyonerler, türlü bürokratik işlemler yaparak (!), bunları alıp-satıp bulundurabilirler. Aksi, suçtur ve tarihi eser kaçakçılığına kadar gider...
Saygılarımla.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Cum Eyl 14, 2012 9:21 pm

Hepsi turistik imitasyon. Marka hariç.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen avanosemre » Cmt Eyl 22, 2012 3:47 pm

İslamiden cok iyi anlamam ama bana ilki de orjinal gibi geldi ama diğerleri kesinlikle sahteler....
avanosemre
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen soneruysal » Sal Eki 02, 2012 11:27 pm

Domuzlu paranın bronz ( Sarı ) paranın sahtesinide gördüm ya ölsemde gam yemem :)))
soneruysal
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Antik Paralar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir