HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Katalogda olmayan bir Ciments du Bosphore/Chaux Hydraulique

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eki 28, 2016 12:44 pm

2013 jeton kataloğundaki TK-2098'in daha farklı bir tipi saptanmış ve koleksiyona dahil edilmiştir.
Ciments du Bosphore/Chaux Hydraulique... Elimdeki ve fotoğrafı kataloğa konulmuş olandan daha iyi bir kondisyondadır yeni parça.
TK-2098, RRR olarak değerlendirilmişti ama bu derecelendirmeyi düşük buluyorum, keza yeni tip, TK-2098'den şimdilik daha nadirce duruyor.
Kaliteli bir fotoğrafı şu an koyamıyorum. Kayıtlara geçsin diye yine de yazdım.
bosphorecimentsfarkli.png
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Katalogda olmayan bir Ciments du Bosphore/Chaux Hydrauli

Mesajgönderen Gilaay » Sal Kas 01, 2016 4:04 pm

Katalogdaki paranın kondisyonu oldukça kötü olduğu için farklı bir tip gibi algılanmış bu jeton. Oysa sadece kondisyonu çok daha iyiymiş. Bu nedenle üstteki iletim hükümsüzdür.
Yakından karşılaştırınca bu gerçekle karşılaştım. Çinko içeren bir alaşımı var sanırım ve kolayca bozuluyor...
Elime geçenin düzgün bir fotosunu boş vaktimde paylaşmaya çalışacağım.
Şu aralar çokça jeton geliyor bana içlerinde nadirler de olan. En güzel tarafı da piyasada fiyatların biraz daha makul seviyelere ister istemez gelmiş olması.
Tasnif edecek zaman bile bulmakta güçlük çekiyorum...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir