HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Mesajgönderen piko26 » Sal Şub 25, 2014 12:56 am

Paylaşımınız için teşekkürler Sn camachi.Görsel olarak hoş bir jeton.Nerede, ne amaçla kullanıldığı bilgisine sahipseniz; paylaşırsanız sevinirim.Saygılar.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen camachi » Sal Şub 25, 2014 8:43 pm

Sayın piko26,
Jeton biriktirmeye yeni başladım. Çok zevkli ve bilgilendirici bir uğraş. Bir süredir forumu takip ediyorum. Sizlerin ve büyüklerimiz sayesinde bir çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Bu jeton Konya Akşehir'de 100. Yıl Parkı'nda eğlence araçlarında kullanılıyormuş. Yeni bir jeton, 2013'de kullanılmaya başlanmış.
camachi

Mesajgönderen piko26 » Çrş Şub 26, 2014 1:44 am

Paylaştığınız bilgi için teşekkürler Sn camachi.Jeton koleksiyonu hakikaten zevkli bir uğraş.Öbür koleksiyonlar gibi değil çok farklı.Neyin ne zaman çıkacağı belli değil.Belki de cazibesi burada.Eğlenceli koleksiyonlar.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Eki 17, 2014 4:05 pm

Kuğulu Çay Evi markası..bugün edindim..çay ocağında üç kişi vardı..ben markadan bir tane isteyince yaklaşık 30 sn. bakıştık..
Ben gayet metanetimi korudum ve çay dolduran üçüncü kişi sessizliği bozarak "e peki verelim" dedi..yalandan gülümsedim..
ikinci bir tane daha istediğimde olanları ise anlatmayayım hiç :) sayın piko26 içindi, ona gidecek jetonlar arasına koydum, umarım elinde yoktur :)
kitapta rastlayamadım ama bu alan sanırım bir derya..heryerden birşeyler çıkabiliyor..jeton aldığım antikacı abiler plastiğe hiç girme diyor ama
çeşitlilik iyidir, benim hoşuma gidiyor, özellikle bu kuğulu marka çok hoş. tabiki ayrı bir dosyada tutuyorum hepsini..saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Eki 17, 2014 8:14 pm

Plastike girme diyenler kopyalama kolaylığından ve sonsuz çeşit olmadından dolayı böyle diyorlar. Eski plastik jeton ile yeni plasitk jetonları birbirinden ayırmayı öğrenirseniz işiniz kolaylaşır. Yenilere çok para vermeyın yeter.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ozgurug » Cum Eki 17, 2014 8:55 pm

Evet Kaan Bey..eski plastiklere Ankarada erişim biraz zor..geçenlerde plastik bir AOÇ markası için 50 lira istediler benden..edermi bilmiyorum..
yeni ve kullanımda olanlara ise genelde para vermeden eş dost vasıtasıyla erişiyorum..
ama eski ve yeniyi ayırma konusunda daha kırk fırın ekmek yemem lazım sanırım..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 12:57 am

Öncelikle çok teşekkürler sn ozgurug.Bu jeton mevcudumda değildi.Beni düşünüp bu jetondan ayırmanız büyük bir incelik.Böyle jetonları edinirken çektiğiniz sıkıntıları gayet iyi anlıyorum.Çünkü benimde başıma geliyor.Ters ters bakmalara,Ne yapacaksın? gibi sorulara,hadi vereyim gibi cevaplara alıştık artık.Jeton koleksiyonu yapmak gerçekten zevkli bir uğraş.Sizinde belirttiğiniz gibi ne zaman nereden neyin çıkacağı belli olmuyor.Sonu da yok.Ama zevkini çıkarmak önemli olan.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 1:19 am

Sn ozgurug plastik jetonlar hakkında Kaan Beyin yorumları çok doğru.Taklit kolaylığı nedeniyle bazı koleksiyonerler tarafından tercih edilmiyor.Bence kullanıldığını gördüğümüz veya kullanıldığı güvenilir kaynaklardan teyit edilen jetonları koleksiyonumuza katmalıyız.Sizin bizzat görüp aldığınız Kuğulu Çayevi jetonu gibi.
En son piko26 tarafından Cmt Eki 18, 2014 1:23 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 1:22 am

Kesinlikle katılıyorum, keyifli olmasa sanırım bu tip sıkıntılara da katlanmazdık..söz konusu jeton koleksiyona dahil ediliyorsa sorun yok :)
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 1:24 am

Evet..sanırım plastik jetonlar konusunda daha dikkatli olmak lazım..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 1:29 am

Evet sn ozgurug birkaç kez aldanınca yoğurdu üfleyerek yiyorsunuz.Keyifli koleksiyonlar.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 1:30 am

Burada sanırım asıl acı olan plastik ya da metal, gözünüzde bir isteklilik gören satıcının kolay bulunur jetonlara bile olmadık fiyatlar çıkarması..
O yüzden iyice araştırmadan jeton almamaya dikkat ediyorum..teşekkürler..saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 18, 2014 1:35 am

Bir antikacı abim şöyle demişti bana.Antika ve koleksiyon işi; alıcının iştahına satıcının insafına kalmış bir olaydır.Çok doğru bir söz bence.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 18, 2014 10:18 am

Evet doğru bir söz..İştahı bol alıcılar olarak insaflı satıcılarla karşılaşmak dileğiyle o zaman..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 10, 2014 3:21 am

Bende kendimce fikrimi yazayım eskileri şöyle yada böyle biliyoruz toplanmalı.Yeniler konusunda genelde yeme içme alanları ile alakalı jetonlar çıkıyor o kısım bir derya..Metal ve plastik yerini zaten kagıda ve teknolojik ürünlere bırakıyor.ileride bulunmaz olacak plastiklerde.Dikkatli ve planlı bir şekilde toplmak lazım.sahtesi konusuna gelince evet basımı kolay ama bizde jeton toplayanlar azınlıkta kaan abi daha iyi bilir ama toplasan 50 kişiyi geçmeyecek bir alıcı kitlesi için kalıp yapmaya basmaya kim uğraşır ve bunu iyi paralara satar?İşin birde kopyacı adam damgası yeme kısmını göze almakta cabası..
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir