HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Mesajgönderen mrtbdrm » Çrş Tem 27, 2011 9:59 pm

hiç birinin üzerinde o tekneyle alakalı bir şey yoktu. aslında olsaydı daha anlamlı ve özel olabilirdi. lunapark jetonlarıda çok hoşmuş:) çayırağası mı yazıyor üzerinde?
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Tem 28, 2011 12:51 am

mrtbdrm yazdı:hiç birinin üzerinde o tekneyle alakalı bir şey yoktu. aslında olsaydı daha anlamlı ve özel olabilirdi. lunapark jetonlarıda çok hoşmuş:) çayırağası mı yazıyor üzerinde?

Önceki sayfadaki Lunapark jetonlarının üzerinde "ÇAYIRABASI" yazıyor. "B" harflerinin içi bilhassa alt kısım biraz dolu basılmış.
ÇAYIRABASI jetonları 3.32 mm. kalınlıkta, oldukça büyükler. Çapları 37 mm... 37.5'luk kapamaya sığdılar. 2.95 gr. ağırlıkları var.
Sanırım işletmenin sitesi şurası : http://www.leventlunaparkrides.com ÇAYIRABASI bir ilçe mi yoksa jetonlarda da tasvir edilmiş olan balerinin bir tür adı mı?
------
İki Lunapark jetonu daha koyuyorum; bunların önceki lotla alakası yok. Farklı bir kaynaktan.
Sarı olanın plastiği daha yumuşak, adeta yağlı gibi. Ötekiyse çok sert ve keskin. Baskıdan ziyade farklı tür plastikten kaynaklanıyor bence bu durum.
Bunlar 30 mm. çapında ve arkaları boş; o nedenle arkalarının fotosunu çekmedim.
Şarköy MT Lunapark (Tekirdağ) :
Tekirdag-Sarkoy-Lunapark-Plastik-Jeton-1.JPG

Tekirdag-Sarkoy-Lunapark-Plastik-Jeton-2.JPG
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Tem 31, 2011 6:41 pm

Sevgili Necdet seni sordu vatandaş bende iyi bir koleksiyonerdir dedim adam şaşırdı bundan koleksiyonmu olur diye))) Sanırım ikimiz aldık bir tek bu lotları)))
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Tem 31, 2011 10:05 pm

arteoseos yazdı:Sevgili Necdet seni sordu vatandaş bende iyi bir koleksiyonerdir dedim adam şaşırdı bundan koleksiyonmu olur diye))) Sanırım ikimiz aldık bir tek bu lotları)))

--------
Gilaay yazdı:Not : Duyduğuma göre az önce koyduğum bu jeton ve markaların aynıları bir başka yere daha gitmiş. Bodrum taraflarına...

Evet, galiba dediğiniz gibi oldu Hasan Bey. :)
--------
Alanya civarında bazı turistik işletmelerde jeton uygulaması yapıldığını duydum. Plastik olsun, madeni olsun bakalım bize de kısmet olacak mı?
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Ağu 03, 2011 1:20 am

Aşağıdaki jetonu/markayı daha önce gören var mı? Başka renkte ve başka birimlilerinin de olduğunu düşünüyorum.
Üzerindeki birim 100.000 TL olduğu için madeni 100.000'liklerin kullanıldığı 1990 sonları-2000 başları civarına tarihlendirebiliriz bence.
Dün elime geçti. Paylaşıyorum...
BUYUK-HANLI-100.000TL-SUADiYE-PLASTIK-JETON-MARKA.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ağu 09, 2011 5:33 am

Sn. aybar'ın http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=21&t=3910&start=15 'da paylaştığı Manisa kökenli
Lunapark'ın tek tip yeşil jetonunu biraz araştırınca, aslında renk olarak 3 tip, "tabutvari" özellikleri de eklenince 5 tip olduğunu keşfettim.
Mavi ve Yeşil tiplerin arka yüzlerindeki balerina sağa veya sola dönük farklı açılarda olabiliyor. Sarı tip ise madalyon baskı dediğimiz
şekilde, tam ters baskı öbür yüze göre. Bu sıcaklarda İst. - Alibeyköy'e gidip bu jetonun varlığını teyid eden ve talimatlarımız doğrultusunda
jeton tiplerini sorgulayan ve edinmemize vesile olan bir arkadaşımız var. İsmini burada ziretmemin uygun olmadığı bu arkadaşa, forumdan da teşekkür edeyim! :D
Arka yüzleri "ÇAYIRABASI" ile aynı. Teknik özellikleri de öyle... İlgilenenlerin bilgisine.

NOT : Mavi ve Yeşil tipten fazla var; Sarı tipi takas edemem maalesef....
MANiSA-ATAK-LUNAPARK-3RENK-PLASTiK-JETONLARI.JPG

---------------------
Sonradan gelen ek :
Bay Turgay'ın (Sn.aybar) forumun nedense başka bir yerinde belirttiğine göre, KIRMIZI da mevcut.
( http://forum.osmanliparalari.com/viewtopic.php?f=21&t=3910&start=15 )
--------------------
Sonradan gelen ikinci ek :
Bir adamımız bu sıcaklarda, yeniden ilgili mekana gidip, bahsi geçen KIRMIZI jetonlardan aldı. Bunlarda da tabut benzeri özellikler olup olmadığını bilahare inceleyeceğim.
Daha başka bir rengi çıkmaz umarım! :lol:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Ağu 18, 2011 1:40 pm

Bir önceki iletide bahsi geçen KIRMIZI (Kamikaze denen eğlence makinasında kullanılırmış!) da koleksiyonuma dahil oldu.
Ayrıca fuşyamsı-kırmızımtırak bir başka Lunapark jetonu daha paylaşıyorum.
O da Balıkesir'den... Arka yüzü bu tiplerde görüldüğü gibi, standart olarak "Balerina"!
Manisa-Atak-KIRMIZI-tip.JPG

BALIKESiR-BAYRAK-TURUNCUMSU-PEMBEMSi-KIRMIZIMSI-FUSCHIA.JPG

Manisa ve Balıkesir'in farkı, birinde çevresel (devri) yazıların içe dönük, ötekinde dışa dönük basılmış oluşu.
Çap ve ağırlık vb. teknik bilgileri, bu tipler için daha önce verdiklerimle aynı.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Pzt Ağu 22, 2011 12:06 pm

manisanın sarısınıda gördük sayenizde necdet bey
ben epeyce uğraştım.önce tek renk dediler sonra ikiye çıktı sonra 3
yeşil mavi kırmızı edindim.
sarı için çok debelendim edinemedim. nasip
siziden bu konudada öğreneceklerimiz var demekki
paylaşımlar için teşekkürler
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Ağu 22, 2011 1:37 pm

aybar yazdı:manisanın sarısınıda gördük sayenizde necdet bey
ben epeyce uğraştım.önce tek renk dediler sonra ikiye çıktı sonra 3
yeşil mavi kırmızı edindim.
sarı için çok debelendim edinemedim. nasip
siziden bu konudada öğreneceklerimiz var demekki
paylaşımlar için teşekkürler

Ben teşekkür ederim. :clapping: Karşılıklı olarak paylaşıyor ve beraberce öğreniyoruz. Bakir bir konu, malumunuz...
27'sindeki toplantıya gelebilirseniz, bazı elimde fazla olan jeton-marka-fişlerden getireceğim.
Geçen toplantıda 15 dk. erken gelseydiniz, A.Ö. ve K.U. beylere verdiklerimden, size de düşebilirdi. 8)
Takas yapabiliriz. Bilhassa plastik jetonlardan, edinirken eğer mümkünse fazla edinmeye çalışıyorum ki, sizin gibi diğer arkadaşlarla takas yapabilelim.
Sarı-Manisa'dan bir tane var. Elime ikincisi geçerse, sizindir.
Görüşmek üzere.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Sal Ağu 23, 2011 11:26 am

benim çocuk iş durumları malum necdet bey,
inanıyorumki bu konuda bana tolerans gösterilecektir tarafınızdan
dün özelden yazdım sanırım gelmedi size

saygılar
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ağu 23, 2011 1:13 pm

aybar yazdı:benim çocuk iş durumları malum necdet bey,
inanıyorumki bu konuda bana tolerans gösterilecektir tarafınızdan
dün özelden yazdım sanırım gelmedi size

saygılar

Dün veya bugün bana sizin tarafınızdan yazılmış bir özel mesaj gelmedi.
Forumun özel mesaj sisteminde bir arıza veya kısıtlama durumu da yok; başka arkadaşlarla mesajlaşıyorum çünkü.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eyl 26, 2011 5:28 pm

KIRANARDI-KAYSERI-BELEDIYE-OTOBUS-ISLETMELERI-2-TIP.jpg
KKK-BUYUK.CEKMECE.KAMPI-100BIRIM.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eyl 27, 2011 8:38 am

A_C-MARKA.JPG

AKILLI_JETONLAR.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Sal Eyl 27, 2011 9:52 pm

bu akıllı jeton yazılı olanlar istanbul dışındaki bazı illerde tramvaylarda kullanılıyor diye duydum ama sadece bir duyum emin değilim.. A.Ç yazılı olanın açılımı maalesef bilinmiyor sanırım. bir tanede bende var ondan.
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Pzr Eki 09, 2011 12:20 am

Atatürk çay bahçesi
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki