HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Mesajgönderen piko26 » Sal Eki 11, 2011 9:18 am

Paylaşımınız için teşekkürler.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 18, 2011 2:46 am

Sn.Hasan Kaplan'a teşekkürlerimle...
SEN-MERSIN-ZONGULDAK-2X100_500-PLASTIK.JPG
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Sal Eki 18, 2011 3:19 am

üstadım birde bunların renkleri başka olanları var ama fazlası kalmadı keşke kalsa seriyi tamamlasak ama olmayacak sanırım firma sahipleri bunların işi bitince sobada yakmışlar bunlarıda ben masa altına cam contası yapmışlar oradan aldım..
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 18, 2011 6:44 am

arteoseos yazdı:üstadım birde bunların renkleri başka olanları var ama fazlası kalmadı keşke kalsa seriyi tamamlasak ama olmayacak sanırım firma sahipleri bunların işi bitince sobada yakmışlar bunlarıda ben masa altına cam contası yapmışlar oradan aldım..

Daha neler neler yok olmuştur böyle! Kalan az sayıdaki örnekler nadirleşiyor bu şekilde. Ya hiç örneği kalmayanlar? :oops:
---
ucgen-hal-hamal-markalari-on-yuz.jpeg

ucgen-hal-hamal-markalari-arka-yuz.jpeg
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 18, 2011 6:47 am

hedef-poker1.jpeg
hedef-poker2.jpeg

Bunlar veya benzerleri, başka birimleri daha önce yayınlanmıştı sanırım (Hedef Poker).
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Eki 18, 2011 6:53 am

hal-hamal-degisik-geometrik-sekiller-arka.jpeg
hal-hamal-degisik-geometrik-sekiller-on.jpeg

Son üç-dört parti koyduğum plastik marka ve jetonları edinmeme vesile olan Sn.H.Kaplan'a bir kez daha teşekkür ederim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Çrş Eki 19, 2011 9:09 am

Selamlar Sn Necdet Bey ve Hasan Bey ,Zonguldak Şen Mersin Pazarı plastik jetonlarının bildiğim kadarı ile 200,200 KR ve 300 KR olan tipleride var.200 KR olanın rengi kırmızı.Öbürleri hangi renk bilmiyorum.Bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkürler.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Kas 04, 2011 1:35 am

Babaeski-Lunapark.jpeg
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Kas 04, 2011 3:21 am

KKK-BuyukCekmeceKamp-350-50-PlastikMarkalar.JPG
Beyoglu-Fr.-P.Loti-Plastik-ASKI-JETONLARI.JPG
100-20-10Bin-Plastik-markalar.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Cum Kas 11, 2011 12:46 am

2 farklı çeşit..
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Kas 15, 2011 4:56 pm

VIA CRAZY PARK (üstte) DAL (altta) Karikatürize dinozor kafası (ortada) - ön ve arka yüz aynı.
Ölçüleri : 1.81 gr. ağırlığında R: 29.80 mm. Kalınlık : 3.48 mm.
Sitesi şurada : http://www.viaport.com.tr Sol altta Crazy Park'a Giriş var... Sitelerindeki tanıtıma göre çok sayıda değişik eğlence makinesi vb. var.
Pendik'te "outlet" satan bir yermiş. Eğlence parkları da var. Bu jeton o parkta hangi oyun aleti için kullanılıyor(+ du / halen kullanılıyor mu?) acaba?
Bunun bir de madenisi var. Aynı karikatürize dinozor kafası daha küçük ortada ve Türkçe de yazmakta madenide plastiğin aksine (DİNO EĞLENCE MERKEZİ - üst - ortada dino kafası alta DAL) NOT : Müesseseler aynı olmayabilir (madeni ve plastik farklı yerlere ait olabilir). Tasarımcısı aynı olabilir. Bunu araştırmadım.

Sitedeki tanıtımda "lunapark" ifadesi var. O halde "lunapark / eğlence merkezi" jetonu sayılmalı. Halen kullanılıp kullanılmadığından emin değilim bunların
Forumda benzer tipte madenisi paylaşılmıştı :
viewtopic.php?f=21&t=4073

Bu plastik jetonun bir üstadımızda mavi renklisi varmış. Üzerindeki ifadeler İngilizce olduğundan yabancı jeton sanılabiliyor zaman zaman...
Muhtemelen plastik ve madeni çok farklı tipleri çıkabilir bunların. Bilhassa plastiklerde en azından 2'den fazla farklı renk tipi vardır diye düşünüyorum.
VIA-CRAZY-PARK-DAL.jpeg

Son olarak jetonu edinmemde vesile olan Özgür Bey'e ve jetonu bana ulaştıran Turgay Bey'e teşekkür ederim.
Değişik tipleri çıkarsa lütfen benimle temas kurunuz (mavisi dahil).
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Cum Kas 18, 2011 3:03 pm

necdet bey,
size bahsetmiştim.bir dostumuz hediye etti.
sanırım sizinkilerle birlikte serinin tam hali
paylaşmak istedim,
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Kas 18, 2011 3:26 pm

Sn. aybar, bunlar, "hedef poker" gibi şeyler, sanırım kataloğa girmeyecek.

--------------
AYRICA BURADAN TÜM JETON KOLEKSİYONCULARINA BİR UYARIDA BULUNAYIM :
Zaman zaman müzayedelerde çıkan nadir parçalara "biz 3-4 kişi" büyük rakamlar verebiliyoruz.
Son zamanlarda gerek halen 1-2-3 TL'ya temin edilebilen, gerekse yakın zamanda kullanımdan kalkmış bazı parçalar için fahiş rakamlar istenmekte,
kendilerine "gaz verilmiş" bazı uyanık tipler, sıradan lunapark jetonları, plastik markalar, fişler için fahiş rakamlar istemekte, kendileri "fiyat belirlemeye" kalkmakta,
reşit olmayan bir takım gençler, çocuklar bu işler için kullanılmakta veya aldıkları "gaz" ile etrafta gezinmekteler. 1-2-3 TL'ya işletmeden aldıkları marka ve fişleri, jetonları tanesi 30 TL gibi bilmem kaç katı rakama pazarlamaya kalkan kişinin elinde patlar bunlar.
Bu gibi şahısların nümismatik camiada yeri yoktur ve tüm koleksiyonerlerce dışlanmalıdırlar.
Bunlara kesinlikle taviz ve prim verilmemesini ÖNEMLE DUYURURUM. Bunlarla işbirliği yapan zevat ile de insani, nümismatik her türlü, her bağlamdaki ilişkilerimi de keseceğimi veya gözden geçireceğimi de açıkça belirtirim.

Elime geçmiş ve geçecek bir takım ADANA bölgesi plastik lunaparklarını, şu ortamda paylaşmayı düşünmüyorum artık.

-edit.: imla-
En son Gilaay tarafından Cum Kas 18, 2011 3:54 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Cum Kas 18, 2011 3:33 pm

luna
100.yıl
eğlence tesisleri
4 farklı renk (yeşil , sarı ,kırmızı ,mavi)
paylaşmak istedim,
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Kas 18, 2011 3:38 pm

Bir deyim vardır; "sinek ufaktır ama mide bulandırır" diye. Bunlara taviz vere vere palazlandıran bizleriz ne yazık...
--------
Bu gibi bazı şahısların adının kataloğa da girme olasılığı olduğunu öğrendim.
Bu insanlarla adımın yanyana anılmasını istemediğimden, bu durum devam edecekse şayet, şu saatten sonra kataloğa da bir katkım olmaz.

- Necdet -
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir