HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Mesajgönderen piko26 » Cum Kas 18, 2011 8:40 pm

Yerden göğe kadar haklısınız Necdet Bey,bizim yapabileceğimiz tanıdığımız ve güvendiğimiz kişilerden ve güvenilir sitelerden alış-veriş yapmak.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cum Kas 18, 2011 11:05 pm

Ebayda bir süre önce başlayan faiş fiyata jeton satma ve alma çabaları işleri iyice kızıştırdı,ayrıca siz kullanmıyorsunuz ama facebook sitelerinde grupların toplayacak para türevi nesnelerinde alım satımlarının tıkanması ile jeton olayına iyice bir merak başladı.Bende geçen gün Ahmet Özlemiş dostumla bu şekilde adana menşeeli bir grup lunapark jetonu alma girişimimiz oldu.Sonuçmu?Sonuç ilk 4 çeşit jetondan sonrasında ederler havada uçmaya başladı..Çocukların şucu yok sevgili Necdet bey insanların acaba toplayacakne kaldı merakı azdı...Hatıra para işi tutmadı bu ülkede halk sevemedi.Madalya zaten eskiden beri imkansız bir meraktı.Kagıt parada insanlar ne yapacagını şaşırdı(Darphanede sagolsun konuya canlılık veremedi)artık radarlar sayı numara toplar oldular.Evet jeton hak ettiği yeri geç almaya başladı bazı fiyatlar çok ucuz bazıları pahalı..Ben size bir şey diyeyim Kaan abimin katalogu çıksın diye bekliyor insanlar bakınız sizin dışınızda bir iki kişi var paylaşım yapan burada bile kimse bir şey paylaşmıyor elindeki kartları açmıyor.katalogu bekliyorlar aaa orada yok nadirrr varr bendede var yarışı için...Lunaparklar 50 lira edecek mesela.feshane takım kimde var bir sizde gerisi ne yapacak tanesi
ne 50 lira verecek seti tamamlamakiçin.Ben gecen sene sadece 2 adet olan bir plastik sattım biri Tunç buyurganda,diğeri Hakan(Zucco)beyde şu an 380 lira verip aldılar.Ama tası tamamı okadardı...Hakkıydı o jetonun bu.Ama bende salakladım artık üstü üstüne plastikler çıkıyor paralar havada uçuyor...Osmanlı sonu cumhuriyet başı jetonlarına zaten pey verebilecek 4 kişi var yok ederler o kadar havalarda...Öylede devam edecek gibi görünüyor bir süre daha biraz durulsun beklemek lazım diye sizede dedim geçen gün..Ama ben bile durulacagına inancımı yitirdim..Deli gibi paralar saçıyor birileri yeni başlayanlardan bu işe..Nasıl durulsun?
Necdet üstadım ben Rıfat bey ilk kitabı yapınca benim adımı koyma diye rica ettim oraya zira işim gereği etik olmazdı o yıllarda son 2 kitaba koymuş kendisi...Pireye kızıp yorgan yakılmaz bir şey bir tek sizde varsa konacak o isim oraya zira sadece sizde var...siz değilse bile evladınızın adı konacak..nedenmi yarın Allah gecinden versin size bir şey olsa tarihsel bir kaynaktır bu adam bilecekki haaa bu falancanın koleksiyonu..oradan gelmiş taa buralara..Bu sebeple isim konmalı bazılarına..Yeni nesil bazı gençlerede teşvik amaçlı olmalı sonuçta bunlar çocuk gelecegin bizleri bunlar 2 hata yaptı diye asılmaları kesilmeleri yorar koleksiyon camiasını..Son karar tabiki kitabı basan kurulun kararı sizin kararınız ben nazizane fikrimi gözlemimi yazdım..Sonuçta parasal anlamda durumum iyi değil elım yapamam bu dönemde ancak iyi dostlara yönlendiririm şuna satın şundan alın diye..ama param olsada almazdım bu ara bir şey millet çıldırmışken...sevgiyle kalınız
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cum Kas 18, 2011 11:50 pm

Merhaba,

Bu katalogdan ne bekliyorlar anlamıyorum. 5-10 sene önce kullanılmış bir plastik jetona RRRR nadirlik vermemizi bekliyorlar acaba ? Hadi biz yazdık diyelim, yıllardır jeton koleksiyonu yapanlar, hop kardeşim ne yapıyorsun demez mi ? O kataloğun ne değeri kalır ?

30 sene plastik işi ile uğraştım, geçen sene bıraktım ama işe geri döneceğim herhalde. Bir plastik kalıbı, bir enjeksiyon makinası... piyasayı plastik jeton manyağı yapmama yeter de artar bile...

Bütün koleksiyonerlere dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum : Bulunmayacak para/jeton yoktur, sadece sabretmeyi bilin.
Ben satıcıya hiç kızmam, neden bu fiyatı koydun da demem. Güç alıcıdadır : Almazsın olur biter.

Not : 1558 adet jeton fotoğraflandı ve bu sadece Tunç Buyurgan, Ahmet Özlemiş ve benim koleksiyonum :mrgreen:
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 12:47 am

Ahmet'ten daha gelir. İlk partiyi verdiğini söylüyordu. Bir o kadar daha gelir sanırım. Ergin Bey var (sanırım yakında ondaki parçalara geçersiniz); başka arkadaşlar var, henüz tanışmadığınız 25 yıllık jeton koleksiyoncusu Hakan Bey var keza...
Bu forumu takip ettiklerini bildiğimden isim verdim. İsminin geçmesinden sakınca duyan Ö.M. atar bana veya yöneticiye, silerim.
Kaan Bey,
1558 jeton fotoğraflamışsınız. Bende 4000 civarı var. Haydi plastikleri, rüsumları, alatları, köpek markalarını vb. fişleri atsam bir kenara,
1000 küsür adet düzgün jeton çıkar... Bunların 100 civarı Osmanlı'dır. Aman Osmanlı demeyeyim yanlış anlaşılır; köprü müruriyelerini 100 TL'ya satmaya çalışanlar var zira memlekette! Hem bir de jeton koleksiyoncusu olarak bilinmeyen, başka nümismatik alanlarda öne çıkmış kişilerin de elinde nice gün yüzüne çıkmamış parça olduğunu biliyorum. Az bir kısmını da görme şansına eriştim...
Biliyorsunuz jetoncunun duayeni Emin Bey, jetonları üçe ayırır (umarım yanlış anımsamamışımdır):
1- Adam gibi jetonlar, yani Tünel, Denizcilik gibi olanlar.
2-Kredi fişleri, HMİKŞ, AMKŞ gibiler.
3-Oyun alatı, rüsumlar vb.
Dördüncü bir kategori, ıvır-zıvır kategorisidir bence, ki hal-hamal markalarından, çay ocağı markaları, kumar çipleri, köpek markaları vb. girer.
Ben, ticari olarak değil, bir koleksiyoner olarak alıcıyım. Evet, güç alıcıda diyorsunuz ama bu durum, türlü dolap çevirenlere cevaz verilmesini gerektirmez bence.
Büyük koleksiyonlar, genel kataloglara katkı sağlayacakları kadar, kendileri de başlı başına bir katalog olarak vakti gelince neşredilmeli. Elbette kataloğa girecek eserleri piyasada değerlendirmek için değil, koleksiyon aşkına, nümismati aşkına yapılmalı; yapılacaktır da... Bizim ömrümüz yeter mi bilmem lakin!
Nümismati bir bilimse eğer, bilim, tasnif etmekle, sınıflandırmakla başlar.
Hasan Bey, reel-sanal yüksek pey verme durumu artık azalacak. Gereken kişilerle, gereken konuşmaları yaptım. Spekülasyon yapmak isteyenler de şimdiye kadar yaptıklarıyla kalacaklar.
Hasan Bey, bir tek kişiye ulaşamadım; sizin grubunuzdaymış bir yerlerde, biliyorsunuz sanırım kim olduğunu. Kendisine siz iletirsiniz artık veya keyfi bilir.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 12:56 am

Unutmadan, kataloğa girsin diye değil ve bende olduklarından da değil ama bir de asker künyeleri ve jeton gibi kullanılmış kilise paraları dediğimiz nesneler var demeliyim.
Exonumia nesneler... Belki para görünümlü bir kısım anahtarlıklar bile exonumia içinde yer alabilir.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cmt Kas 19, 2011 1:08 am

Kaan abi sorun senin katalog değil sorun yayın yokluğu..Sorun bilgi kıtlığı..insanlar bilmek ögrenmek istiyor..Tabiki elinde olanında at yat kat araba almasını bekliyor(bizim meslekte bu çok olur adam bir eski parça alır gelir ondan bunları bekler)Jeton konusunda sorun parasal ederin açlığı değil abi tanım terminoloji eksikliği...Adama diyemiyorsunki şu kataloğ şu nesne..Almanların meşhur Menzel katalogu var 4 cilt oldu şu ana kadar dünyada almanlara dair ne varsa jeton olarak bunda var..Onu acıyorsun bakıyorsun yokkk adamlara yazıyorsun bende bu var diye bakıyorlar diyorlarki evet bu bizden..Geçen necdet beye bir jeton verdim böyle size gözterecektir sanıyorum Menzel komisyonu gramını çapını her haltını sordu resmini istedi sonra yanıt verdiler Bu Alman bir vatandaşının Türkiyede açmış olduğu bir yerin jetonu koyalımmı listeye koymayalımmı diye.ayrıca satarsan bunlar alır diyede kitaba sponsor olan 25 adet liste adres vermişler.
İşte bizde olmayan bu açlığı doyuracak materyel azlığı..birileri sizden ne bekliyor bilmiyorum ama ben şunu biliyorum bu kitap çıkınca bizim yurt dışı ile konuşma iletişim dilimiz olacak adama falanca kataloğ falanca numara diyecegiz...ortak bir dil tutturacagız.
Not.Nacizane bir ricam daha var kitaba ufakufak kutular kolaylım arka sayfaya onları satım tanıtım için koleksiyonerlere..Jetona sadece jeton işinden anlayanları yazalım.ilgi sahası maili teli adresi varsa sitesi.Hem gelir olur hemde bizi arayan kolay bulur.Bir dostum vardı taaa Uruguayda haberleşme topluyordu o saydı döktü bana bizde olanları..Kumtelin ne türü var alsa ne mujon ne o zaman onun ricası ile topladım gittigidiyorlardan bunları yollamak kısmet olmadı vefat etti bende hatıram olsun diye Tuncay Kara kardeşime hediye ettim..Ama elin uruguayından birinin bana dönüpte Kumtelin plastiği var yolluyorum sana demesini hiç unutamadım...Bu reklam kısmı bizi dünyayla birleştirebilir.
Not 2.Necdet beyin koleksiyonu zaten 1 ayınızı alır sıra ona gelmedi ise...
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cmt Kas 19, 2011 1:14 am

Necdet kendisine yazdım az sonra yine yazacagım 14 alıcılı şahıstan bahsediyorsanız..Umarım aranızda( 4 ana alıcı kişi)elin amerikalı zibidisini zengin etmezsiniz bir kardeşlik dayanışması yaparak adama baksanıza utanmadan Türk diye abuk sabuk sabuk yabancı şeyleri koymaya başladı kaldırıncaya kadar adamın bana yapmadığı hakaret kalmadı...
Kaan abi evet daha çok kişi var biraz agırdan gidin 1 ay geç olsun..Zira orada olmayan bir şeyi atlarız adam ayaklanır sonrasında bakkkk kaan beyin kitabında yok bu enbi en nadir diye)))
Ben elimde olan tüm adresleri şahısların izni ilede özelinize yazacagım sizde olmayan irtibat numara ve adresleri oradan alınız
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 1:34 am

Hem KUMTEL lafı geçti az önce, hem de başlık biraz istemeden konusu dışına sapsa bile hala
"Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri" olduğundan bir tuhaf örnek paylaşayım :
KUMTEL-PLASTIK.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 1:36 am

Hasan Bey haklısınız, o son ACEGAT 20 tam bir faciaydı. Adam Osmanlı dönemi azınlık jetonu niyetine 1930'ların Trieste kentinden bir şey koyuyor! :lol:
Neyse, satıcı da durumu kabul etti de, artırmayı iptal etti; bizden birilerinin kazığı bırakın, olmadık bir şeyi Türk jetonu diye almasını elbirliğiyle engelledik.
----
Bu arada bir kez de buradan teşekkür edeyim bana yolladığınız çok değerli jeton notları için.
Manevi değeri maddi değerinden fazla.
Merak etmeyin fotokopisini aldırıp spiralli ciltleteceğim; orijinalini iade edeceğim Hasan Bey. :clapping: :clapping: :clapping:
---
Bazı "çocuklar" bayağı azıtmışlar, "ağlayan Ata", kesikli 25 kuruş gibi 4-5 parça şeyi GG'da 2000 küsürlere satmaya çalışıyorlar. Bu gibi kişilerle adımın aynı katalogda yer almasını asla kabul etmeyeceğim.
En son Gilaay tarafından Cmt Kas 19, 2011 2:09 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 1:45 am

piko26 yazdı:Yerden göğe kadar haklısınız Necdet Bey,bizim yapabileceğimiz tanıdığımız ve güvendiğimiz kişilerden ve güvenilir sitelerden alış-veriş yapmak.

Maalesef güvenilen yerlere de bazen kar yağdığını görüyoruz. Soğuğu sevdiğimden pek etkilenmiyorum. :mrgreen:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cmt Kas 19, 2011 4:35 am

Necdet bey bu plastik kumtellerin bulanı ve satanı Habip beydir ilk o buldu bunları bir torba bilgi paylaşımını seviyorsunuz not ediniz..
Size manen çok borcum var bir gün gelir öderim adım adım, zor zamanımda yanımdaydınız iyi zamanımdada yanımda olmanızdan normal ne olabilir..Neyim varsa bulup görüp aradığım linkini atacagım mailinize bıkarsanız atma demeniz yeterli küsmem=)))
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cmt Kas 19, 2011 10:09 am

arteoseos yazdı:Necdet bey bu plastik kumtellerin bulanı ve satanı Habip beydir ilk o buldu bunları bir torba bilgi paylaşımını seviyorsunuz not ediniz..
Size manen çok borcum var bir gün gelir öderim adım adım, zor zamanımda yanımdaydınız iyi zamanımdada yanımda olmanızdan normal ne olabilir..Neyim varsa bulup görüp aradığım linkini atacagım mailinize bıkarsanız atma demeniz yeterli küsmem=)))

Kafama not ettim. Hafızam çok iyidir bu konularda ama dün ne yemek yediğimi anımsamayabilirim! 8)
"Spam" boyutuna varmazsa ben de küsmem :-P ... Bilgiyi paylaşmayıp da ne yapacağız? Mezara götürecek halimiz yok.
Bakın değerli "Bay Kalıpçı" üstadım ne diyor imzasında :
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer

Cümlemizin, bundan sonraki kalan zamanları, şimdikinden iyi geçsin üstadım.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Kas 19, 2011 6:04 pm

Sn Mrtbdrm'un paylaştığı jetonun kırmızısı paylaşmak istedim.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cmt Kas 19, 2011 10:31 pm

Sitelerde ne zaman bir çil para görsem aklıma hep bay kalıpcı geliyor zaten))))) Spam boyutunda bir şey atmam ben vardır mutlaka alınacak bir bilgi yada menfaat paylaşımlarımda)))
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Kas 21, 2011 2:23 pm

Gilaay yazdı:... ...
Bu plastik jetonun bir üstadımızda mavi renklisi varmış. Üzerindeki ifadeler İngilizce olduğundan yabancı jeton sanılabiliyor zaman zaman...
Muhtemelen plastik ve madeni çok farklı tipleri çıkabilir bunların. Bilhassa plastiklerde en azından 2'den fazla farklı renk tipi vardır diye düşünüyorum.
Son olarak jetonu edinmemde vesile olan Özgür Bey'e ve jetonu bana ulaştıran Turgay Bey'e teşekkür ederim.
Değişik tipleri çıkarsa lütfen benimle temas kurunuz (mavisi dahil).

VIA CRAZY PARK'tan, kendi söylediğine göre, bir arkadaşımız 4 farklı tipini bulmuş.
Renk olarak 4 farklı tip varmış yani. Bana da verecek yakında. Turuncu olan zaten vardı. Mavi olanının da olduğunu biliyorduk. Diğerlerinin renklerini henüz bilmiyorum.
.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir