HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik jeton, marka, fiş vb. örnekleri

Mesajgönderen Gilaay » Sal Nis 03, 2012 6:17 am

VAKIFLAR-GN-MD-CAY.JPG
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Sal Nis 03, 2012 11:23 am

Hayırlı olsun Necdet Bey.Star oyun aletleri yazan jetonlar büyük bir ihtimalle kumar oyunlarında kullanıldı.Jeton haznesine atılamayacak kadar büyük sanırım.Teknik Okulun 30 kr olanı zaten biliniyordu.42,5 kr olan yeni yeni piyasalarda.Ayrıca birimi gerçekten ilginç.Başka birimlerinin de olduğu ihtimali çok kuvvetli.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Nis 04, 2012 11:31 pm

Teknik okul olanın yanlış anımsamıyorsam birde sarı 25 kuruş rengi olanı var.bunlar Kırklı yıllarda zonguldak teknik meslek okulunun(Üniversite ayarında bir okuldur)Markaları çok az çıkar
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Prş Nis 05, 2012 12:53 am

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler Hasan Bey.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Nis 06, 2012 2:07 pm

arteoseos yazdı:Teknik okul olanın yanlış anımsamıyorsam birde sarı 25 kuruş rengi olanı var.bunlar Kırklı yıllarda zonguldak teknik meslek okulunun(Üniversite ayarında bir okuldur)Markaları çok az çıkar

7.5 Kuruş. Bu bilgiyi çok güvenilir bir kaynaktan öğrenince (ve resmini görünce) şaşırdım ama sarı olan 7.5'muş. 7.5 - 30 - 42.5 Kuruş.
Muhtemelen arada, altta ve üstte çokça başka birimler de var.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Nis 07, 2012 12:28 am

Belittiğiniz gibi 7,5-30 ve 42,5 Kuruş birimleri hakikaten çok yakın birimler değil.Alt değerlerde,bu birimlerin arasında ve üst değerlerde en az 4 veya 5 birim daha olması gerekir.Yakın zamanlarda ortaya çıkacağını zannediyorum.42,5 kuruş hala bana ilginç geliyor.Tıpkı Gemlik Suğnipek'in 8 kuruşu gibi.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Prş Nis 12, 2012 3:22 am

Ben bu teknik okulda okudum ama benim dönemimde kullanımı kalkmıştı sadece bende olanları kantinde döküntüler içinde buldum sanıyorum okul bakıma alındı yakında o zaman bulundu bu son çıkanlar.Birimlere aldanmayınız okul kendi içinde kendine yeterli askeri okul kadar sıkı bir düzeni olan bir yerdi her alınıyor yeniyorsa mutlaka üstünde olan eder kadar bir para yazan nesnesi vardı kagıt yada plastikten..başka birimleride çıkma olasılığı yüksek
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eyl 15, 2012 6:32 pm

100_1901.JPG
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Eki 25, 2013 12:24 am

100_1904.JPG
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Eki 25, 2013 12:26 am

T.C. harfleri olan ilginç bir jeton.Arkası boş.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eki 25, 2013 12:28 am

Sn.piko26, son koyduğunuz T.C. ibareli plastik jetonun bende madenisi var. Aynı kurumun mudur bilemem. Hangi kurumun jetonudur, hatta yerli midir, yabancı mıdır (ikimizdekilerin ikisini de kastediyorum), nedir bilemiyorum. T.C., malum Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması ama illa resmi bir kurum veya yerli jeton olduğunu göstermiyor bu hal...
Sizin bu konuda fikriniz varsa öğrenmek isterim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Eki 25, 2013 1:00 am

Sn Gilaay T.C.ibareli bu jetonun açılımını ben de çözemedim.T.C.'den sonra birşeyler daha yazılacakta eksik kaldı desek yazı tam ortada.T....Cemiyeti desek erken dönem jetonlarından değil.Şahsi fikrime göre ...... bakanlık,müdürlük kurumlarında kullanılmiş olabilir.Satın aldığım şahısa da sordum.Bir malumatı yok.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Eki 25, 2013 4:24 pm

Fikrinizi açıkladığınız için teşekkür ederim Sn.piko26. Bir tane daha varmış mevcudumuzda madeni olandan (pirinç) ama çapı ötekinden daha küçük . Bir diğer farkı da bunda T.C. yerine T.C yazıyor yani C'nin sonunda nokta yok.
Resmi bir kuruma ait olsa(lar), o kurumun logosu, ibaresi de olmalıydı bence. Belki yabancı bir müessesenin baş harfleri de olabilir. Teyid edilmeden, şimdilik hep şüpheli nesneler olarak kalacaklar nezdimde.
Gene de koleksiyona girer(ler) çünkü sizin fikrinizin de gerçek olma olasılığı hayli yüksek. Bakalım zaman ne gösterecek? Plastik T.C.'den fazladan elinize geçerse, beni unutmayın lütfen. Aynı şekilde madenilerden fazlalığım oluşursa, size ayıracağım...
Saygılarımla.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Eki 26, 2013 12:10 am

İlginç geldiği için satın almıştım Sn Gilaay.Sizin de belirttiğiniz gibi zaman ne gösterecek.Plastik T.C.'den elime geçerse size tabiiki ayırırım.Saygılar.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen camachi » Pzt Şub 24, 2014 10:43 pm

Ben de yeni elime geçen bir plastik jetonu paylaşmak istiyorum.
camachi

ÖncekiSonraki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir