HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

tünel jetonları

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: tünel jetonları

Mesajgönderen Gilaay » Prş Şub 02, 2012 1:46 pm

tete yazdı:nejdet bey hayırlı olsun yeni jetonunuz.

piko26 yazdı:Türk jetonlarının nadir olanlarından birisi.Gerçekten harika görünüyor.Paylaşımınız için teşekkürler Necdet Bey.Jetonunuz hayırlı olsun.

@tete
@piko26
Teşekkür ederim temennileriniz için.
------
Bir açıklama :
Ben jeton koleksiyonu yapmıyorum. Çocuğum yapıyor. Ben sadece yol gösteriyor ve yardımcı oluyorum.
Bir de finansal destek veriyorum. 8)
Nelerin koleksiyonunu yaptığım, imzamda yazmakta. :wink:

- Necdet -
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen suatss01 » Cum Şub 03, 2012 6:38 pm

selamlar; sayın gilaay adlı kullanıcımızdan bir sorum olacaktı, bende babamdan bana bir hatıra kalan, resmini eklediğiniz üzerinde (ETT UMUM MÜDÜRLÜĞÜ - 1 inci mevkii talebe) yazısı bulunan jeton dan bulunmaktadır. herhangi bir yerde de karşıma çıkmadı ama sizin eklemeniz ve özellikle üzerinde ETT olan daha nadir olandır yazmanız ilgimi çekti. bu jetonu değerlendirebilirmiyim veya ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...
suatss01

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 03, 2012 6:59 pm

suatss01 yazdı:selamlar; sayın gilaay adlı kullanıcımızdan bir sorum olacaktı, bende babamdan bana bir hatıra kalan, resmini eklediğiniz üzerinde (ETT UMUM MÜDÜRLÜĞÜ - 1 inci mevkii talebe) yazısı bulunan jeton dan bulunmaktadır. herhangi bir yerde de karşıma çıkmadı ama sizin eklemeniz ve özellikle üzerinde ETT olan daha nadir olandır yazmanız ilgimi çekti. bu jetonu değerlendirebilirmiyim veya ne yapabilirim bu konuda yardımcı olursanız sevinirim...

Sn.suatss01,
Bilgilerim Sn.Rıfat Kılar'ın 1989 basımı "TÜRK NÜMİSMATİĞİNDE JETONLAR - I" ,
1999 basımlı "TÜRK NÜMİSMATİĞİNDE JETONLAR - I*" ve "TÜRK NÜMİSMATİĞİNDE JETONLAR - II" adlı toplam 3 cilt eserine ve forumumuzda öğrendiklerime, jeton koleksiyoneri arkadaşlarımdan ve üstadlarımızdan elde ettiğim bilgilere, bizden öncekilerin tuttukları bazı özel notlara, reel ve sanal mezat-müzayede-mübadele sırasında oluşan piyasa gözlemlerime dayanmaktadır.
Yakında forumumuzun ve sitemizin kurucusu, Sn.Kaan Uslu yeni bir jeton kataloğu çıkaracaktır.
Orada da, başta Sn.Tunç Buyurgan'ın koleksiyonu olmak üzere, ben dahil (çocuğumu temsilen - ! -), bir çok arkadaşımızın koleksiyonlarıyla gönüllü olarak katkıda bulundukları, en güncel bilgilerle hazırlanmış bir şekilde, Türk ve Osmanlı jetonları hakkında koleksiyonerler için gerekli olan teknik bilgiler, nadirlikler, katalog hazırlayanların yapabilecekleri, olabilecek en geniş şekliyle, koleksiyonerlerin hizmetine sunulacaktır.
Jetonunuzu forumun "alım-satım" bölümünde sergileyebilir ve satışa sunabilirsiniz. İlgilenen bir jeton koleksiyoneri çıkarsa Ö.M.'den temas kurarsınız olur-biter.
Dilerseniz GG veya eBay gibi, yerli-yabancı sitelerde de satışa sunabilirsiniz jetonunuzu. Düzgünce çekilmiş bir fotoğraf ve teknik bilgilerin yazıldığı bir açıklama iletisi, satış sunumu, işinizi kolaylaştırabilir...
Daha da iyisi, babanızdan hatıra kalan jetonunuzu, hatıra olarak saklamaya devam eder, hatta koleksiyonunuzun ilk parçası olarak değerlendirip, jeton koleksiyonu yapmaya başlayabilirsiniz. Nadirlik, görece bir kavramdır. Az bulunur anlamındadır. Peşinden kondisyon gelir... Arz-Talep dengesi ile fiyatlar oluşur... Nadir olan her şeyi pahalı sanmamalı, elbet bir ederi vardır nadir olan parçanın ama öyle aklınıza çok büyük rakamlar gelmesin bu jeton için...
Jetonların, paralar gibi oturmuş bir fiyatları yoktur. Nitekim yeni hazırlanan katalogda da fiyat bilgileri değil, nadirlik bilgileri olacaktır.
Şimdilik halen çalışan, ana sitenin bir önceki sürümündeki "JETONLAR" bölümüne de bakabilirsiniz.
http://77.245.145.188/jeton.asp "J0632", RRR gösterilmiştir. Ben, geçmişte 100 TL civarına aldığımı anımsıyorum. Şu an ne eder bilemem... Daha yukarıda bir rakam etmesi lazım... Talep olursa elbette.
Sanırım, katalog çıktığında, şu anki siteye de jeton bilgileri girilecektir.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Pzr Şub 05, 2012 1:17 am

Eğer Galata kelimesi gayın-lam-tı-elif şeklinde yazılıyorsa ikinci sırada sağda Galata yazıyor, tının üzerinde nokta var ama ben onun kaymadan dolayı bozulmuş desen olacağını düşünüyorum. Gayında mesela nokta daha küçük. Ayrıca en altta Osmanlı açıkça okunuyor, ikinciyi okuyamadım ancak üçüncü kelime şirketi olmalı.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Pzr Şub 05, 2012 2:51 am

Bu arada en üstte der-maadin yazıyor olmalı, maadin madenler demekmiş, maadin yazdığı kesin çünkü maadin nezaretinin internetteki bir belgesinde de aynı şekilde yazıyor. Madenler kapısı gibi bir anlamı olmalı, Dermaadin ilginç oluyor.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 06, 2012 4:41 pm

Çabalarının devamını dilerim Batuhan. Çok teşekkür ederim.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen proodos » Pzt Şub 06, 2012 5:36 pm

Rica ederim, en altta Osmanlı Anonim Şirketi yazıyor hilal içinde. :D Eminim. :clapping:
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Sal Mar 20, 2012 2:36 pm

Tunel-eski-yazi-1.jpg
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Mar 23, 2012 6:34 am

Tunel-1.mevki.talebe-ZN-cinko-altigen-IETT.JPG
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Nis 09, 2012 12:31 am

Gilaay yazdı:
TUNEL-KARTON.JPG

TUNEL-KARTON_KARTON-KAPAMADA.JPG

Yukarıdaki jeton, çocuğumun jeton koleksiyonunun şimdilik en değerli parçası.
Değeri aşağı yukarı çil / çil altı 1928 T.C. madeni 5-10 Kuruş veya 100 Para'sı kadar.

Bazı arkadaşlarımın söylediğine göre, bir takım kerameti kendinden menkul eşhas, 14 Nisan 2012'de Pera Mezat'ta çıkakacak olan bu jetonu (Tünel Karton) benim sattığımı sanmış.
Mevcudumuzdan satılık hiçbir koleksiyon objesi yoktur!
Pera Mezat'ta çıkacak olan, bu çok nadir jetonun bir başkasıdır. Duyduğuma göre arkasında olması gereken el mührü baskı da ya hiç yokmuş ya da çok silikmiş.
Gereksiz spekülasyon ve dedikodu yapanların bilgisine!!!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Prş Kas 27, 2014 10:30 pm

"İstanbul Tüneli" (Tunnel De Constantinople) adlı bir kitap linki..
Bir Fransız yazmış ve bir Türk prof. çevirmiş..Tünel'in tarihi hakkında bilgiler
yanında çok sayıda fotoğraf da içeriyor..hatta ilk tünel jetonu ve karton jeton hakkında
görseller de mevcut..fotoğraf oradan alıntıdır..
Kitabın linki şöyle: http://www.iett.gov.tr/webimage/file/tu ... tuneli.pdf
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Önceki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir