HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sezai Ömer ve Ali Rıza jetonları

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Sezai Ömer ve Ali Rıza jetonları

Mesajgönderen Gilaay » Cum Ara 16, 2011 4:43 am

arteoseos yazdı:Kitap çıkınca sizden ricam edinme olnagı olursa bende bir adet rica edecegim..

Üç hafta önce yazarı TND'ne gelmişti. Kapağını gördüm; basıma verilecekti. Ayın 20'li bir tarihinde hazır olması gerek sanırım.
Kendime alabilirsem, size de bir tane hediye etmek için, adınıza imzalatıp alırım.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cum Ara 16, 2011 5:08 am

Necdet üstadım adamda boş durmamışki))Gemicilik,textil,tarım adamda yapmadık iş yok)))Bende fikrinize katılıyorum özensiz bir işcilik ve kalitesiz bir maden çokta önemsenmeyen ayak işleri,hamaliye, al ver gibi sıradan bir amaç için kullanılmış fikri uyandı bende sanırım gündelik işlerinde bir amaç için kullanıyorlardı..Bir muuamma bu jeton olayı işte bundan seviyorum))
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Ara 17, 2011 11:03 am

arteoseos yazdı:Necdet bey "estiveurs" kelimesini ziyaretci olarakmı algılamalıyız burada sizin fransızcanız iyiir

"Estiveurs" kelimesi "estimation"dan gelmektedir. Tahminde bulunma, değer biçme anlamındadır. Türkiye'de "estimasyon" olarak okunduğu şekli ile de kullanılmakta.

İzmir yöresine ait olduğuna göre değer biçilmesi gereken bir ürün (tütün, pamuk, incir) için kullanılmıştır da, uygulama nasıldır kestiremiyorum
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen arteoseos » Cmt Ara 17, 2011 6:00 pm

levant koleksiyondan bir örnek daha..
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Sal Ara 20, 2011 5:07 pm

Günümüzden bir "zeytin kaydı" örneği. Acaba bahsi geçen markaların üzerindeki farklı (sıralı) sayılardaki üst damga (kontrmark) uygulaması, bu kayıtlardaki gibi bir uygulama mıydı (Harfleri ve yazıları Eski Türkçe olarak gözünüzde canlandırınız!) ? Resimdeki defter sayfasındaki sıra numaralarının, aynı zamanda isimlere karşılık geldiğini görüyoruz. Benzer olarak, her kişinin (üreticinin ya da toplayıcının) farklı kodlu bir marka alması ile kayıtlar arasında eşleşme sağlanabilir. Fikir olsun diye paylaştım...
ZEYTIN-KAYITLARI.JPG
Yukarıdaki resim, aşağıda resmi gözüken kitaptan alınmıştır.
ZEYTIN-KITAP.JPG
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen zolata » Çrş Ara 21, 2011 12:02 am

Başlığın dışında bir konu,kusura bakmayın.Madalyaya benzetemediğim için buradan bilgi almak istedim.(Fotoyu nereden aldım,kimin,daha önce konuşuldu mu vb.hiçbir şey hatırlamıyorum.)Meşrutiyet ama madalya formunda değil
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Ara 21, 2011 12:39 am

Sn.zolata,
Adalet (Justice) - Eşitlik (Egalité) - Kardeşlik (Fraternité) - Özgürlük (Liberté)
"Adalet - Müsavat - Uhuvvet - Uhuvvet - Hürriyet" yani.
---
Fransız İhtilali sırası ve sonrası kullanılmış "Liberté - Egalité - Fraternité" üçlü sloganına sırasını bozup bir de Justice ekleyip dörtlü hale getirmişler.
4 Temmuz A.B.D. , 14 Temmuz Fransa özgürlük günleri. 24 Temmuz da "cuk" oturmuş bu sıraya. II.Meşrutiyet - Jön Türk ve/veya mason işi olmalı.
Bence madalyonumsu bir şey, hatta kesinlikle madalyon; jeton değil. Deliğin sonradan açıldığını düşünüyorum.
İlla jeton diyecek varsa, uydurma ve zorlama bir tür icad etmiştik "anı jetonu" diye, o türe girebilir. Petit(Petite) Lyon (Lyonne) - Galata yazıyor. Galata'da bir yerde - mekanda döneminde yapılmış anı madalyonu olmalı.
Fikrim bu şekilde.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 21, 2011 12:44 am

kesinlikle jeton değil zaten jeton olma vasfınada sahip değil üstünde ne bir kullanım amacı ne firma nede bir ibare var
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Ara 21, 2011 12:46 am

:)
arteoseos yazdı:kesinlikle jeton değil zaten jeton olma vasfınada sahip değil üstünde ne bir kullanım amacı ne firma nede bir ibare var

Aynen katılıyorum.
----
İlk iletimde iki kere "Uhuvvet" yazmışım; affola! :) 24 Temmuz 1908 de zaten II.Meşrutiyet'in ilan tarihi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 21, 2011 12:54 am

Necdet makinamda sorun çıktı tamirde bu emanet makina bir iki gün haberleşemeyebiliriz
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Ara 21, 2011 12:59 am

arteoseos yazdı:Necdet makinamda sorun çıktı tamirde bu emanet makina bir iki gün haberleşemeyebiliriz

Tamamdır üstad. İnşallah en kısa sürede makinanız tamir olur. Önemli bir şey olursa ben sizi tel. ile ararım. Kendinize iyi bakın.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Oca 04, 2012 1:24 am

1246 BÜYÜK BOY
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Pzr Mar 18, 2012 6:29 pm

Üzerine rakam kontrmarkı vurulmuş "Sezai Ömer ve Ali Rıza" jetonlarından 3 tanesi Özbil Özel'in koleksiyonundan çıktı.
Küçük boy : 7512
Büyük boy : 1377, 1388
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen fredom2134 » Pzr Tem 01, 2012 10:47 am

jetonlara numara verilmesi muhasebe personelinin fabrika ile ilgili hesaplamarını doğrulamak için basılmasından kaynaklanmaktadır.basılan jetonların kayıtları tutulmakta ve kayıttan düşülen jetonların adedine göre o güne ait verilen gündelik toplamı ortua çıkmaktadır.
fredom2134

Mesajgönderen mrtbdrm » Prş Eki 17, 2013 12:48 am

küçük boy,arkası damgalı. mevcut damganın aynısı 'KAR' damgalı olanda da var. (KAR damgalı olan fotoğraf alıntıdır)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

ÖncekiSonraki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir