HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Plastik çay markaları

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Plastik çay markaları

Mesajgönderen piko26 » Pzr Eki 19, 2014 12:41 am

Paylaşımınız için teşekkürler Sn ozgurug.Bu tür plastik çay markalarının çay bardağı ve gül resimli olanları daha eski tiplerdir.70'li-80'li yıllarda yoğun olarak kullanılıyordu.Halada kullanan çayocakları ve kıraaathaneler var.Araştırmalarıma göre bu tip çay markaları çok çeşitli renklerde basılmış.Örneğin sarı rengin belki 5-6 tonu var.Kuğulu tipindeki plastik çay markaları ise son zamanlada kullanılanlardan.Ve çeşitleri öyle fazla ki bazılarının da taklit olmasından korkuyor insan.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Pzr Eki 19, 2014 1:01 am

Evet sayın piko26, bu çay markalarını Altınoluk ve Küçükkuyuda bir çay bahçesinden edindim, hala kullanılıyorlar, benim alabildiğim renkler bunlar, ama çok farklı tonlarda çay markaları da gördüm, hatta bazı tonlar çok dikkatli bir şekilde bakıldığında ayırt edilebiliyor, birkaç tane daha plastik markam var, yakında onları da buradan paylaşırım, taklit konusundaki endişelerinize kesinlikle katılıyorum..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Sal Eki 28, 2014 11:46 am

Balıkesir Altınolukta sahildeki bir çay bahçesinde kullanılan plastik markalar..
Zannediyorum pek çok çay bahçesi vb. yerlerde de kullanılmış/kullanılıyor..
Eklentiler
20141028_103620.jpg
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Eki 31, 2014 10:19 am

Sn ozgurug bu plastik markalar gerçekten günümüzde de kullanılıyor mu?Bende bu gurubun 10 bin(beyaz),20 bin(sarı),50 bin(yeşil) ve 100 bin(beyaz) birimlileri var.Bilgisayarımdaki arıza nedeniyle fotoğraflarını paylaşamıyorum.İnşallah en kısa zamanda paylaşırım.Benim düşünceme göre bu gurup bir kumar jetonu gurubu.Şimdilerde pek kullanılmadığı için çay bahçesinin sahibi bu markaları bir yerlerden edinip çay,kahve,gazoz v.b. ürünlerinin günlük satışını takip ediyor olabilir.Çünkü birim değerleri arasında hayli uçurum var.Bir çay bahçesinde böyle çok düşük ve çok yüksek fiyatlı ürünlerin olacağını zannetmiyorum.Yanılıyor da olabilirim.Genede güzel markalar.Memleketinize gittiğiniz zaman bunların hepsinden banada edinirseniz sevinirim.Bende olanların malesef yedeği yok.Tabii elime geçerse mutlaka size ayırırım.Saygılar..
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Eki 31, 2014 11:47 am

Sayın piko26 evet bu markaların kullanıldığına bizzat şahit oldum..aynen dediğiniz gibi satılan ürünleri takip amaçlı kullanılıyor, gördüğüm kadarıyla üzerindeki birimlerden çok renkleri baz alınıyor, çay vb ürünler için daha önce benim de sizin de paylaştığınız üzerinde çay ve çiçek desenli farklı renklerde markaları kullanıyorlar, yukarıda paylaştıklarımı ise köfte ekmek, tost, ayvalık tostu gibi farklı ürünleri tanımlamakta ya da satışını takipte kullanıyorlar anladığım kadarıyla, örneğin çay ocağından garson bir hamburger alıp servis ettiğinde kasadaki bir kişi bu markalardan birini alıp başka bir yere koyuyor ve gün sonunda da kaç hamburger, kaç tost sattığını görebiliyor, daha çok garsonları takip etmek için kullanılıyor gibi, yani akşam olduğunda 50 tane hamburger satılmış o zaman şu kadar da para toplanmış olması gerekir gibi bir kullanım şekli olduğunu düşünüyorum, daha doğrusu öyle gözlemledim, Altınoluğa gittiğimde size de mutlaka her birinden alacağım, kasada duran bir çalışanın önünde bunlardan bir sürü vardı.. Eskiden kumar amaçlı kullanıldığı görüşünüze bende kesinlikle katılıyorum, bu kadar yüksek birimlere çay ocağında bir şeyler satılacağını zannetmiyorum, belki de eskiden çay evlerinde geceleri oynuyorlardı :) hep bir arka odaları olur büyük çay bahçelerinin :) bilemeyiz tabi ama bir daha ki gidişimde tüm bu teorilerimizin doğruluğunu bizzat sahibine sorarak sınayacağım..Bence de güzel markalar..Saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Kas 01, 2014 8:59 am

Sn ozgurug verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Bu plastik markaların bir çay bahçesinde kullanıldığını teyit ettiniz.Kullanma amacıda benim düşündüğüm gibiymiş.Bu markaların öncelerden kumar amaçlı kullanıldığı konusunda hemfikiriz.Genede siz memleketinize gittiğinizde çay bahçesi sahibine sorup bizi bilgilendirirsiniz.Altınoluğa gittiğinizde benim içinde bu markalardan alacağınız için şimdiden çok teşekkürler.Saygılar..
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Önceki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir