HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

TCDD ESKİŞEHİR DEPOSU

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

TCDD ESKİŞEHİR DEPOSU

Mesajgönderen mrtbdrm » Cmt Şub 01, 2014 1:09 pm

TCDD ESKİŞEHİR DEPOSU
Eklentiler
tcdd eskişehir deposu.jpg
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: TCDD ESKİŞEHİR DEPOSU

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Şub 05, 2014 8:53 am

Hayırlı olsun. :clapping:

Geçtiğimiz yılın son aylarında mevcudumuza bir yerlerden geldi bu "TCDD Eskişehir Deposu" askı jetonlarınndan.
Galiba iki veya üç tip olacaktı.
Boş bir vaktimde fotoğraf koymaya çalışacağım.
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Çrş Şub 05, 2014 9:28 am

Hayırlı olsun Sn mrtbdrm .Benimde elime yeni geçti.Arkasındaki numarası da aynı.Herhalde toplu bir çıkış oldu.Sn Gilaay 'ın da belittiği gibi çuval,balya askı jetonlarından.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Çrş Şub 05, 2014 11:21 pm

Gilaay yazdı:Hayırlı olsun. :clapping:

Geçtiğimiz yılın son aylarında mevcudumuza bir yerlerden geldi bu "TCDD Eskişehir Deposu" askı jetonlarınndan.
Galiba iki veya üç tip olacaktı.
Boş bir vaktimde fotoğraf koymaya çalışacağım.

Teşekkür ederim necdet bey, dediğiniz gibi aynı dönemde edindim bende 8) benim gördüğüm sadece tek tipti

piko26 yazdı:Hayırlı olsun Sn mrtbdrm .Benimde elime yeni geçti.Arkasındaki numarası da aynı.Herhalde toplu bir çıkış oldu.Sn Gilaay 'ın da belittiği gibi çuval,balya askı jetonlarından.

muhtemelen aynı gruptan bir parça olabilir :think: , satıcıda bir kaç tane daha vardı çünkü ve hepsinin arkasında ki numara aynıydı.

ben jetonda derli toplu durmaya çalıştıkça her sene başka bir gruba giriş yapıyorum :wall: :)
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Şub 06, 2014 6:45 pm

TCDD-ESKISEHIR-ESKISEHIR-DEPOSU_156199.JPG
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)- Eskişehir Deposu / 156199

Ortada silikçe bir şekilde TCDD görülmekte, 156199 yazan arka yüzde, sizlerin de belirttiği gibi, aynı rakam var. Belki, ince bir fark olarak, rakamın ilk sayısının Sn.mrtbdrm'nin paylaştığından biraz daha düz durmasını belirtebilirim; karşılaştırılmalı olarak dikkat edilirse ilk ve dördüncü hanelerdeki "1" sayısında kayıklık-düzlük farkı; diğer başka rakamlardakilerdekiler de, 9'daki gibi, Sn. mrtbdrm'ninkinin son 9'unun farkı vs. görülebilir. Önemli bir fark değil. Basım sırasında kalıp ayarlarındaki kaymalardan oluşmuştur herhalde.
TCDD-ESKISEHIR-TAKIM-MARKASI-ESIIA_035203.JPG
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD - logolu)- Es.IIa (Eskişehir Deposu) / 035203

Açıkça "TAKIM MARKASI" yazması ve TCDD yerine TCDD'nin logolarından birinin koyulmuş olması, üsttekinden bu jetonu ayıran unsurlardan. "Es." kısalması da Eskişehir manasında olmalı. Romen rakamı "II" ve küçük "a" ile ibare tamamlanıyor ("Es.IIa"). Bu tanımlamaların, dikdörtgen bir çerçeve içerisinde olduğunu da ekleyelim...
///
2013 kataloğu sayfa 283'deki TK2535'in sınıfından olmaları gerekir bence. İleriki baskılar için Kaan Bey'e bir bilgi notu olarak belirtiyorum buradan... TK2535 daha küçük ebatlarda fakat tipoloji yakın; onun arkası boş, ön yüz ise farklı tipte bir TCDD logosu üstte olmak üzere, altında CER ATÖLYESİ ve onun da altında ESKİŞEHİR yazılarından oluşuyor.

TCDD gibi köklü bir kurumun oldukça fazla ve değişik tipte askı markaları / jetonları olduğunu sanıyorum. Tren jetonları ayrı bir kategori ama tamamlayıcı olabilir bu kategorideki askı markaları da ulaşım kategorisini. Bakış açısına ve koleksiyonunuzu nasıl tasnif etmek istediğinize göre durum değişir...
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Cum Şub 07, 2014 1:42 am

EK: TK2535'de delik yok. Bu bağlamda, TK2535 elbette askı jetonu değil ama bir şekilde yukarıdakilerle akraba. Bu atölye, "CER DAİRESİ" olarak da biliniyor.
Şimendiferlerin/Lokomotiflerin "cer" motorlarının üretim ve bakımının yapıldığı bir yermiş Eskişehir'de. "ELMS" diye bir kurum varmış. Açılımı "Eskişer Lokomotif ve Motor Sanayii Müessesesi". Akabinde TÜLOMSAŞ'a evriliyor vs. ...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Ara 26, 2014 6:48 pm

Farklı bir numara..
Eklentiler
20141226_1531433.jpg
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Ara 26, 2014 10:15 pm

Hayırlı olsun Sn ozgurug.Bu gurubun yeni bir tipini ortaya çıkarmışsınız.TCDD amblemli takım markaları muhtemelen kurumun Eskişehir'deki fabrikasında kullanılmış takım,avadanlık askı jetonu.Arkasındaki farklı seri no'ları kurumun ayrı departmanlarında kullanıldığı izlenimi veriyor.Başka no'lu takım markalarına rastlama olasılığımız yüksek.Tabii ki başka amaçlarla kullanılma olasılığıda var.Araştırılması gereken bir gurup.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Ara 26, 2014 11:42 pm

Teşekkürler sayın piko26..takım markaları ile ilgili internette biraz araştırma yaptım ama birşey çıkmadı..bende askı jetonu olarak kullanıldığı kanaatindeyim ama dediğiniz gibi kesin konuşmak mümkün değil bu grup jetonlarda..Geçen bir antikacıda "Eskişehir Demiryolu Fabrikası" askı jetonu olarak bilinen jetonun fabrikaya ait bir gaz lambasının çarkı olduğuna şahit oldum, sağ ve solundaki iki delikle birebir aynısıydı, hatta satıcı istersen o parçayı söker sana şu kadara satarım teklifinde bile bulundu, dolayısıyla çok sevdiğim bu grup jetonlara ihtiyatla yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir