HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Edremitten jetonlar

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Re: Edremitten jetonlar

Mesajgönderen ozgurug » Prş Ara 18, 2014 11:20 pm

Evet sayın arteoseos kesinlikle katılıyorum..akademisyenmisiniz bilmiyorum ama akademik bakış açınız olduğu kesin..
Benim çıkarımlarım şöyle:

Sezai Ömer mübadele öncesinde Midilli'den ayrılarak 1914'de İstanbul'da yağ ve sabun üretimine başlar..Atatürk'le yakın bir teması vardır..
Ayvalık macerası mübadele sebebiyle 1923-1924 yıllarında ailesinin buraya göçmesi ile başlar..Edremitli zeytinci Ali Rıza Karagöz ile 15 yıl süren ortaklığı da bu zamanlarda başlar..
Kitaptaki bu bilgilerin doğru olduğunu kabul edersek, "Sezai Ömer ve Ali Rıza" ortaklığının (ve bu ortaklıkta kullanılan jetonların) Cumhuriyet sonrasına denk düştüğünü ya da belki çok kısa bir süre Osmanlı döneminde sürdüğünü söyleyebiliriz..Cumhuriyet döneminde kullandıkları jetonların tümünü de eski Türkçe ile yazılmış..Sezai Ömer "Madra" soyadını Soyadı Kanunu sonrasında almış..Ortaklık dışında Sezai Ömer kendi yağhanelerinde de üretim yapmaya ve yurtdışına açılmaya başlamış, Türkiye'nin yağ kralı olarak anılmış..

M. Sezai Arkök'ün yağhanesi ya da ticari işletmesi 1920'lerde "Banker" lakaplı Ali Bey tarafından Edremitte kuruluyor ve 1921-1922'de faaliye geçiyor..bu işletmenin son işletmecisi Ali Bey'in oğlu Mehmet Sezai..Ortasında üçgen delikler olan "Ali Rıza Beğzade Mehmet Sezai" jetonları (farklı kontrmarklarını yukarıda paylaşmıştık), Mehmet Sezai karton yada kağıt/teneke jetonları ve "M. Sezai Arkök" yazılı pirinç jeton da bu işletmeye ait..Arkök soyadını da sonradan alıyor sanırım..

Karagözlü Ali Bey (Ali Rıza Karagöz) Banker Ali Bey'in katibi..Yazıcızade Hakkı Bey'in işlettiği Yazıcızade Yağhanesini zannediyorum 1930'larda Ali Rıza Karagöz satın alıyor tesisi yeniliyor ve burada 1968' e kadar "KAR" markası adı altında üretim yapıyor..Sezai Ömer ve Ali Rıza ortaklığına ait jetonların arkasına KAR kontramarkı vurarak o jetonlar kullanılmaya devam ediyor..

Elbette bu jetonların kullanımı ile ilgili sorular cevap bulmuyor bu çıkarımlarla, neden üçgen delik açılmış, kontramarklar ne anlama geliyor vb sorular hala cevapsız..ama en azından hikayedeki karakterleri tanımlamamızı bir adım daha ileri götürebiliriz belki, çözümlemenin ilk adımı tanımlama..bu sorulara da cevap bulacağımıza eminim, tabi zamanla ve araştırma ile, yaz tatilinde memlekette bu hikayelerin/hikaye demekte doğru değil tabi de bu yaşananların olan bitenin peşine düşme niyetindeyim..aklımda birkaç hipotez testi yöntemi de var :) hepinize saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 172
Kayıt: Prş Eyl 11, 2014 10:31 pm

Re: Edremitten jetonlar

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Ara 21, 2014 2:13 am

Konturmarksız ve deliksizle başlıyor silsile konturmarklar TAŞIYICI-SİLKİCİ TOPLAYICI anlamında kısaltmalar olmalı Hamele mesela taşımak demek değilmi.sin silkmek çağrışımı yaptı bana tabi ben arapça bilmiyorum keşke anlayan biri baksa yorumlasa parasal ederler yok dikkat ederseniz numaralarda yok ne amaçla yapıldıgı bu anlamda net yapılan görevin tanımı bu kısaltmalar.Neden durmadan değişmiş durmuş kısmına yanıt zaten bulduk verilenle geri gelen arasında miktar arttıkca eskinin iptali yeninin kullanımı amaçlanmış.Zira geçen sene biri 5 kuruş karşılığı ediyorsa işe zam mantıgı düşünülürse neden adam geri alırken 6 liradan geri alsın..kilise jetonları bunun tersine işler mesela para önce alınır bozuk para olan jeton verilir geri gelmeyen kilisenin kazancıdır.Burada ise jeton verildiği ederden geri gelmek zorunda yoksa veren zarar eder.
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 297
Kayıt: Sal Şub 01, 2005 1:15 am
Konum: HASAN KAPLAN-BODRUM

Re: Edremitten jetonlar

Mesajgönderen ozgurug » Prş Tem 02, 2015 12:06 am

Suat-Rıza
29 Nisan 28
Pençşenbe
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 172
Kayıt: Prş Eyl 11, 2014 10:31 pm

Önceki

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron