HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Köy Kalkınma Kooperatifleri (Köy-Koop) Jetonu?

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Köy Kalkınma Kooperatifleri (Köy-Koop) Jetonu?

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 25, 2014 10:39 pm

Elimde mevcut bir objeydi; kalınlığı, etli oluşu, ağrılığı jeton olduğunu düşündürüyor..
Ama gene de emin değilim..
Bir anahtarlık parçası olamayacak kadar kalın, çapı ise 25mm
Görüşü olan ya da daha önce bu obje ile karşılaşan var mı?
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: Köy Kalkınma Kooperatifleri (Köy-Koop) Jetonu?

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 25, 2014 10:41 pm

Köy-Koop'un da şöyle bir tarihi varmış..
Kaynak: http://www.koykoop.org/tarihce.aspx

Köy Kalkınma kooperatifleri 1969 yılında 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun çıkması üzerine birlik düzeyinde üst örgütlenmeye başlamışlar, 1971 yılında bölgelerde kurulan Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birlikleri, Ankara’da Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatif Birlikleri Merkez Birliği (KÖY-KOOP)’u kurmuşlardır.
1971 den 1975 yılına kadar aktif olarak çalışamayan Köy-Koop Merkez Birliği 1975 yılından sonra binlerce ortağına ve birliğe yol gösterici, yön verici, haklarının savunucusu olmuştur.
1975-1976 yıllarında, Romanya’dan traktör ithal etmiş ve piyasa fiyatının %30-40 altında bir fiyatla ortaklarına ulaştırılmıştır.
Bu yıllarda Ankara’da satın alınan 12 katlı Köy-Koop Merkez Birliği binası, kooperatifçilik projelerinin yapıldığı ve kooperatifçiliğin geliştirildiği merkez olmuştur.
1978 yılında Uluslararası Kooperatifler Birliğine üye olmuş, birçok dış ülkeye ithalat ve ihracat bağlantıları yapmış. Birleşmiş Milletler ile de bir teknik yardım projesi oluşturmuştur.
Faaliyetlerini hızla artıran Köy-Koop Merkez Birliği diğer yandan kooperatifçilik eğitimi ve tarım ilaçları alanına girmiş TABAN isimli kooperatifçilik dergisi çıkarmaya başlamıştır.
Kooperatifçilik hareketinin finans ve kredi sorununun karşılanması amacıyla Bağcılar Bankasının %98 hissesini satın alarak bir Kooperatifler Bankasının ilk adımını atmışlardır.
1980 yılında 54 ilde kuruluşunu tamamlayıp 2,5 milyon ortağa, bir bankaya ve geniş mal varlığına ulaşan Köy-Koop Merkez Birliği’nin güçlenmesi bazı kesimleri rahatsız etmiş, bu arada bazı kesimler tarafından bölme girişimlerine başlanmıştır.
12 Eylül 1980 askeri darbesi ile Köy-Koop Merkez Birliği Yönetim Kurulu üyeleri siyasi nedenlerle tutuklanmış, Genel Başkan dâhil yöneticilerin önemli bir bölümü tutuklu kalmışlar, sonunda hepsi aklanmış,ancak bu yapılan hareket Köy-Koop Merkez Birliği’nin 1984 yılında feshedilmesine gitmiştir.
1999 yılında Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Kastamonu, Burdur, Malatya ve Kütahya Köy-Koop Birlikleri bir araya gelerek Köy-Koop Merkez Birliği’nin kurulmasını gerçekleştirmişlerdir. (Ziya Gökalp MÜLAYİM –Kooperatifçilik 2003)
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Eki 25, 2014 10:42 pm

Bu arada arkası boş..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Sal Eki 28, 2014 9:44 am

Selamlar Sn ozgurug bence Köy Koop yazan bu obje bir anahtarlık.Et kalınlığı olarak, kalın olması bizi aldatmamalı.Böyle kalınlıkta Ereğli yazan objenin hem jetona dönüştürülmüş halini, hemde anahtarlık olarak halini bizzat gördüm.Önceki paylaşımlarda Merzifonspor yazan objenin jeton olmadığını savunanlardanım.Fotoğrafta görüldüğü gibi özensiz bir basım mevcut.Yanılmıyorsam madeni nikel değil;döküme benziyor.Et kalınlığı ince olan sahte jetonlarda ise ise genellikle akrilik anahtarlıklar kırılarak ortasında bulunan metal alınıyor.Bunlarda genellikle bankaların 1970'li yıllarda dağıttıkları promasyon anahtarlıklardır.Ayrıca kenarlarında bir kulp izi veya taşlama ya da eğe izi var mı?Yoksa madalyon tarzı bir obje de olabilir.Saygılar.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Sal Eki 28, 2014 11:29 am

Sn. piko26 teşekkürler..kenarlarında bir kulp izi yok ancak bazı zedelenmeler var..madeni de nikel değil dediğiniz gibi..zannederim haklısınız..anahtarlık mı emin değilim ama sanırım bir yerlerden sökülmüş..Merzifonspor ile ilgili paylaşımları okumuştum, ama gene de bu objenin bir jeton olabileceği şüphesine karşı koyamayıp almıştım, neyseki çok çok küçük bir miktara almıştım..en azından köy kooperatiflerini öğrenmiş oldum :)
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Eki 31, 2014 9:56 am

Sn ozgurug bu objenin kenarındaki zedelenme büyük bir ihtimalle anahtarlık kulpunu kaybetmek için yapılmış bir kamuflaj.Öncedende size bahsettiğim gibi hiç gözüm tutmadı.Genede araştıralım bir sonuç elde edelim.
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Eki 31, 2014 11:50 am

Evet sayın piko26, ben de araştırmaya devam ediyorum, aklımda birkaç şey var, bir sonuç aldığımda hemen paylaşacağım, ama dediğiniz gibi jeton olma ihtimali sanırım hiç yok..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir