HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Sümerbank Ereğli Pamuklu Sanayii Mües Koop.

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Sümerbank Ereğli Pamuklu Sanayii Mües Koop.

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Kas 01, 2014 12:15 pm

Sümerbank Ereğli Pamuklu Sanayii Müessesesi Koop. delikli 20 Kuruşu.
Katalogta yok, ancak Osmanlı Mezat'ta 2014'de üç dört kez satışa çıkmış,
Nadirliği konusunda bir fikri/bilgisi olan var mı? Bir arkadaşım "R" olduğunu iddia etmekte,
ama bu konuda net bir bilgim maalesef yok..
Eklentiler
20141101_085717.jpg
20141101_085730.jpg
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: Sümerbank Ereğli Pamuklu Sanayii Mües Koop.

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Kas 01, 2014 12:23 pm

Ereğli Pamuklu sanayi müessesesi; 1937 yılında açılmış ve hazır giyim ve iplik dokuma ünitelerinden oluşmaktaymış.. 1997 yılında özelleştirilmiş..
Aşağıdaki linkte kuruluşu ile ilgili ayrıntılı bir yazı okunabilir:
http://www.erbeli.net/yazarlar/a-hilmi- ... onemi/131/
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cmt Kas 01, 2014 2:21 pm

Sn ozgurug Bu gurubun nadir olmayan birimi olan 20 kuruşluk bu kredi fişi. Son yıllarda piyasaya toplu bir çıkışı oldu.Bu 20 kuruşluk birimin birde lale kotrmarklısı var.Kataloğdan da görebileceğiniz gibi her ikisininde ağırlıkları aynı.(3,80 gr)Bu gurubun sadece 250 kuruşluk biriminin ortası delik.Bu kredi fişi 3,80 gramdan düşük geliyorsa delik sonradan açılmış olabilir.Bana delik sonradan açılmış gibi geldi.Fotoğraftan görebildiğim kadar delik çevresinde çapakların oluşu,25 kuruşa göre delik çapının büyüklüğü ve 20 birimini deliğin kapatması ;deliğin sonradan açıldığı izlenimini veriyor.Kataloğdaki 250 kuruşluk birimin ağırlıklarına bakacak olursak (normal,kontmaklı ve delikli çeşitlerine)7,98-8,09 ve 8,09 gram olarak ölçülmüş.Delik olanın gramajı düşük olmadığı için 250 kuruşluk birimin deliği orjinal olarak kabul edilmiş.Kısacası normal ve lale kontrmarklı 20 kuruşluk birimlerle gramaj ölçümü yapılıp sağlıklı bir sonuç elde edilebilir.Saygılar..
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cmt Kas 01, 2014 7:02 pm

Sayın piko26 öncelikle dikkatli yorumlarınız için teşekkürler..açıkçası ben ağırlıklarına hiç dikkat etmemiştim..Ağırlığını ölçtüğümde sanırım deliğin orjinalmi sonradanmı olduğunu anlayabileceğiz..ancak evde hassas kantarım yok sanırım ilk fırsatta bir kuyumcuda bu ölçümü yapacağım..yalnız eğer delikli 20 kuruşluk bu jeton eğer sonradan delinmiş ise bile bu jetonlardan sanırım piyasada bol miktarda mevcut..Osmanlı mezat katologlarını taramam sonucu 2014 yılında tam üç kez bu jetonun satışa çıktığını gördüm..Aşağıda fotoğrafınıda paylaşıyorum mezat kataloğundan aldığım..ayrıca karşılaştırma olması açısından 250 kuruşluk delikli jetonunun da gene mezat kataloğundan aldığım fotosunu paylaşıyorum..Aslında fotoğraflardan bakınca delik yerleri ve delik büyüklükleri sanki birbirine yakın gibi duruyor..sn piko26 görüşlerinizi bekliyorum..teşekkürler..saygılar..
Eklentiler
20.png
20.png (71.16 KiB) 2461 kere görüntülendi
250.png
250.png (83.09 KiB) 2461 kere görüntülendi
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Pzr Kas 02, 2014 10:32 am

Sn ozgurug elinizdeki 20 kuruşluk kredi fişi inşallah orjinal çıkar.En iyi sonuç tartımdan sonra belli olacak.Sn Rıfat Kılar'ın Jetonlar 1 kataloğunda da; Sn Kaan Uslu'nun kataloğunda da 20 kuruşluk birimin lale kontrmarklı ve kontrmarksız gramajları aynı.(3.80-3.81 gr)Siz belirttiğiniz gibi bir kuyumcuda ölçüm yaptırın.Gramajı 3.80 civarında ise bu gurubun yeni bir çeşididir.3-4 gramlık bir düşüş varsa bence delik sonradan açılmıştır.Saygılar..
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Pzr Kas 02, 2014 6:08 pm

Sayın piko26 teşekkürler..en kısa sürede bilgi vereceğim..saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Prş Kas 06, 2014 4:20 pm

Ölçümü yaptırdım..delikli 20 kuruşun ağırlığı 3.75 gram çıktı yani diğer 20 kuruşluk birimlerden 5-6 gram daha hafif..bu da sayın piko26'nın da belirttiği
üzere deliğin sonradan açılmış olabileceği varsayımını güçlendiriyor..jeton orijinal ancak delik sahte oluyor sanırım bu durumda..sayın piko26 bilgi ve yorumlarınız
için çok teşekkürler..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen piko26 » Cum Kas 07, 2014 1:11 am

Sn ozgurug 20 kuruşun ölçüm sonucu 3,75 çıktığına göre delik sonradan açılmış.Zaten önceden de belittiğim gibi piyasada bol miktarda bu birimden mevcut.Bazı şahıslar ellerindeki fazlalıkları değerlendirmek amacıyla sanki bu gurubun yeni ortaya çıkmış bir çeşidiymiş gibi bu tür hilelere başvurabiliyorlar malesef.Saygılar...
piko26
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir