HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Rumca yazılı bir jeton

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

Rumca yazılı bir jeton

Mesajgönderen ozgurug » Sal Ara 09, 2014 5:49 pm

Üzerinde "ΔHMOΣ AMMOXΩΣTOY" ve "443" yazıyor..yanılmıyorsam "Famagusta Municicipality" yani "Gazimağusa Belediyesi" anlamına geliyor..yanılıyorsam lütfen düzeltin..
ne amaçla kullanılmış bilmiyorum ama askı jetonuna benzettim ama başka bir amaçla da kullanılmış olabilir..
Eklentiler
20141209_154804.jpg
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Re: Rumca yazılı bir jeton

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 10, 2014 2:58 am

Delik sonradan açılmış bibi duruyor daha önce başka bir yere yapıştırılma amaçlı yapılmış olmasın demirbaş numarası olarak
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Çrş Ara 10, 2014 10:50 pm

Sayın arteoseos dediğiniz gibi delik sonradan açılmış gibi duruyor, ancak arkasında bir yere yapıştırıldığına dair bir işaret, zedelenme göremedim..arkasını da fotoğraflayıp koyacağım..saygılar..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Ara 10, 2014 11:46 pm

Eskiden dolaplarda hatta öteberide bile envanter amaçlı demirbaş plakaları bulunuyordu oradan aklıma geldi konu numara var demekki jeton değil geriye demirbaş markası olma durumu kalıyor yapışmıyor bile olsa 443 numaralı bir nesnenin tanımı için kullanım kalıyor
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Prş Ara 11, 2014 12:48 am

Sayın arteoseos yorumunuz için teşekkürler..tam da kendim çalıp kendim oynuyor gibi hissetmeye başlamıştım ki siz yetiştiniz :)
Sonradan askı jetonu olarak kullanılma ihtimali var mıdır sizce? Deliğin sonradan açılması sebebini merak ediyorum..Dediğiniz gibi
bir demirbaş plakası olarak kullanılırken daha sonra başka bir amaç için kullanılmış olabilir mi?
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Cum Ara 12, 2014 10:30 pm

Mümkündür demirbaş numarası oldugu kesin artık her neyinse belki bir resmi aracın anahtarlık demirbaşı bile olabilir.askı anahtarlık jetonu sonuçta.
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Cum Ara 12, 2014 11:13 pm

Evet sayın arteoseos resmi araçlar için kullanılan bir askı jetonu olabilir, hatta herşey olabilir..
Kıbrıs'tan Ankara'ya geliş hikayesi nasıldır asıl onu merak ettim..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Pzr Ara 14, 2014 4:48 am

Jetonu paradan ilginç kılan budur zaten devletsel nesnelerin pek hikayesi olmaz ama her jeton ayrı bir hikaye barındırır içinde
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ozgurug » Pzr Ara 14, 2014 1:02 pm

Evet sayın arteoseos, sanırım jetonda beni içine çeken şey tam da bu..o hikayeye bazen ulaşıyorsunuz bazen ulaşamıyorsunuz bazen de ulaşıyor ama emin olamıyorsunuz..ama sonuçta araştırmanın keyfini alıyorsunuz..bunu paylaşacak insanlarda bulabiliyorsanız (az da olsa) herşey tamamdır..
ozgurug
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir