HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

C.Bostan Sayfiye Bahçesi - delikli ve deliksiz

Yerli ve yabancı jetonlar ile ilgili her şey buraya

C.Bostan Sayfiye Bahçesi - delikli ve deliksiz

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eki 24, 2016 11:20 am

2013'te çıkan kataloğumuzda 114. sayfada, TK-0932 koduyla kendine yer bulan ve 9,87 gr ağırlığındaki, 30.6 mm çapındaki, nikel alaşımı, RRR nadirlikteki bu jetonun deliksiz tipi ortaya çıkmıştır.
Aşağıdaki fotoğrafta, deliksiz tipin tura yüzü ve delikli tipin yazı yüzü görülebilir. Henüz elime geçmeyen bu jetonlar, kısa bir süre sonra kızımın jeton koleksiyonuna dahil olacaktır.
Uzun süredir forumda paylaşım yapmıyordum ama bu jetonun hatırına yazayım dedim. :-P
Şu an için deliksiz tip daha nadirdir ama sanırım bir RRRR değil de, RRR ile RRRR arası bir yerlerde değerlendirilmesi daha uygun olur. Elbette ileride ortaya çıkabilecek daha fazla materyal, nadirlik derecesini değiştirebilir.
Bu jetonların başka birimlilerinin de olduğu kuvvetle muhtemeldir. Bizim zamanımızda mı çıkar, gelecek nesil mi keşfeder, hiç mi ortaya çıkmaz, bilemiyorum! Bekleyelim görelim. :D

caddebostansayfiyeX2.jpg
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Jetonlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir