HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

resad,1 lira

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

resad,1 lira

Mesajgönderen karabina » Çrş Kas 14, 2007 7:46 pm

V.mehmet resad, 1 lira,5.emisyon,q serisi

Resim
Resim

tabiiki daha iyisini bulana elimde tutacagım ama
bu temizlikte paranın kolleksiyon acısından degeri olabilirmi?
bu temizlikteki kagıt parayı nasıl sınıflandırabiliriz?
q serisi piyasada cok mu?
5.emisyon ile 4, emisyon arasında ne gibi farklar var?
hangi emisyon daha degerli veya hangi seri?

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen msu » Çrş Kas 14, 2007 8:19 pm

Gerçekten ben de merak ettim. Osmanlı dönemi diye kağıt parada standartları düşürmelimiyiz?
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Çrş Kas 14, 2007 10:33 pm

Filigran ve imza farklılıkları vardır. Ayrıntısını sitede bulabilirsiniz.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: resad,1 lira

Mesajgönderen persatuk66 » Cmt Şub 13, 2010 5:52 pm

benim elimde daha temiz osmanlı paraları mevcut ama standartları göz önüne alırsak T.C nin çil olarak nitelendirdiğimiz şekilde nitelendirirsek bu güne kadar gördüğüm en iyi dırıumdaki osmanlı parasıçil altı veya temiz kondüsyondadır
[color=#FF0000]ÖLÜMLÜ DÜNYANIN ÖLÜMSÜZ ESERLERİ[/color]
persatuk66
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen knunty » Pzr Şub 14, 2010 1:09 am

Elinizdeki para Haliyle kondisyonda. Çok Temiz civarı olarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Osmanlı kağıt paralarında 5 Lira ve üstü kupürlerde Çil kondisyonlar Çok Nadir ve Çok Çok Nadir sınıfına girer. 1 Lira ve daha düşük kupürleri ise Çil olarak bulabilmek mümkün. Q serisinin ise herhangi bir nadirliği yoktur, bulunabilirliği diğer harflerle aynıdır.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen ertug » Pzr Şub 14, 2010 1:54 am

Sevgili Mustafa, elindeki para cok yorgun tabir edecegimiz cinsten, daha dogrusu kolleksiyona girecek durumunu kaybetmis, ama ben harf kolleksiyonu yapiyorum dersen bu parayi ancak hemcinslerinin yani bu durumda olanlarin arasina koyabilirsin. Yavuzun da yazdigi gibi G serisinin bir ayricaligi yok. Herseye ragmen sana iki delikanli ve esinle ile beraber mutlu bir pazar günü diliyorum.
hosca kal
ümit özer
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzr Şub 14, 2010 2:46 pm

sevgili ümit abi,
ben bu soruyu 2007'de sormustum.koleksiyonumda suan o paranın yerinde yeller esiyor :D bu sorumdan herhalde 2 ay sonra cok temiz kondüsyonunu buldum.
sayın persatuk66 dün yorum yapınca sanki yeni sormus gibi oldum herhalde,kimse sorunun tarihine dikkat etmemiş.
olsun, yinede tüm cevap yazanlara tekrar tesekkürler. nostalji yasamıs oldum :D

sevgili ümit abi,
kısmet olurda tekrar yanına gelirsek,2. oglumda ilki gibi umarım sana yaramazlık yapmaz.hatırlarsan bizim oglan senin bahcede terör estirmişti. kırmadık,girmedik yer bırakmamıstı :)
ayrıca eşimin,sana ve eşine çok çok selamları var.

saygılar
mustafa

not;
sevgili yavuz,
bu paranın iyi kondüsyonunu, ggde ya dirhem'den ya da ganzlisten almıstım.
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ertug » Pzr Şub 14, 2010 10:00 pm

Selam Mustafa kardesim, geleceginiz günü dört gözle bekliyoruz, Didim de olmazsak sizleri (gerci o tarihe kadar tasinabilecegimizi düsünemiyorum,cünki kulucka zamani) Gökova/Akyaka da agirliyacagiz. Bu arada gecen sene kucagina aldigin Kangal yavrusu (caruso) su an dokuz aylik oldu :shock: . Tedbirini ona göre al derim. Senin ufakliklar icin yeni oyuncaklarimiz var, birkac tane bildircin edindik :D . Telefondada konustugumuz gibi ufakligin sihhatine kavusmasina kalpten sevindik. Bu arada tarih konusunda haklisin, gözden kacmis. Biran icin bende mustafa osmanli gümüsleri bitirmis, osmanli kagitlara yatay gecis yapiyor herhalde diye düsünmüstüm.
Hosca kalin.
ümit özer
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir