HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

I. Leopold

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

I. Leopold

Mesajgönderen kvaryeter » Prş Eyl 04, 2008 7:20 pm

Bu linkteki osmanlı paralarında anlamadığım bir durum var bi göz atar mısınız?Culüs sayıları niye böyle (olamayacağı kadar yüksek-81,85...)?yada o paranın arka üstteki sayı culüsu belirtmiyor ben mi yanlış biliyorum?Şimdi baktım da bizim sitedeki Mustafa III paralarında da 1171/84 diye bikaç ifade geçiyor.Anlayamadım.
Bilgilendirirseniz sevinirim.Herkese hayırlı ramazanlar:)
http://www.cngcoins.com/Coins.aspx?CATE ... IEW_TYPE=0
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: I. Leopold

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Eyl 04, 2008 8:32 pm

Bir hata yok. Sadece 3.Mustafa dönemine has olmak üzere, 9.cülus yılı içinde , yani 1171/9 tarihinde paraların tarihlendirme sistemi değiştirildi.
1171/84 aslında 1171/1184 tarihinin kısaltması. Yani 1171 yılında tahta çıkan 3.Mustafa'nın 1184 yılında bastırdığı para anlamına gelmektedir. Başka hiç bir padişah tarafından kullanılmamıştır.
kaanuslu
Admin
Admin

Re: I. Leopold

Mesajgönderen kvaryeter » Cum Eyl 05, 2008 8:43 pm

1182de tahtı bıraktı diye biliyordum o yüzden anlam verememiştim.Bir de yine bu sitede HUNNIC diye adlandırılmış paralar var yani devlet adı olarak HUNNIC.yanında da sasani yazıyor sanırım ve iskit diye geçen paralar da var central asia bölümünde.Bu veriler bilimsel mi yani gerçeklik payı var mı?bi sorum daha olacak,koleksiyonumuza koymak üzere elimizdeki bir eserle müzeye başvurduğumuzda müze bu eseri araştırıyor mu?yani kayıt defterine ne yazdırılıyor?umarım anlatabilmişimdir
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir