HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Değerler

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Re: Değerler

Mesajgönderen kaanuslu » Prş Oca 15, 2009 11:56 am

Sayın Batuhan,
Bu forumun hızıyla değil doğru cevaplarıyla anılmasını isterim. 900'den fazla üyesi olan forumumuzda her soruya cevap verecek bir kaç kişi illa ki bulunur, ama anında cevap verilmedi diye sitem etmek biraz haksızlık oluyor.
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ftursin » Prş Oca 15, 2009 12:32 pm

Merhaba...
Ben foruma mart 2008 de kayıt oldum. O günden itibaren hemen her gün takip ediyorum. Hatırladığım kadarıyla o zamanlar forumda çok daha fazla konu açılıyor ve yazılara daha fazla cevap veriliyordu. En azından ' bu nedir, ne olduğunu bulamadım ' gibi sorular bile daha fazlaydı. Hatta nümismatik harici konulara bile fazlaca yer veriliyor ve zevkle tartışılıyordu. Ne olduysa, 2008 ortalarından sonra oldu. Konularda ve cevaplarda yavaş yavaş ve sindire sindire bir azalma oldu. Şu an baktığımda yeni konuların eskisi kadar açılmadığını, cevapların az olduğunu ve tartışılmadığını belirgin şekilde görüyorum. Peki neden ? Ben hemen fikrimi söyleyeyim: EKONOMİK KRİZ. Neden mi ? Çünkü koleksiyon işi, birincisi ekonomik gelirinden az da olsa bu iş için para ayırabilecek durumu olan ve ikincisi de kendini rahat, huzurlu hisseden, sıkıntıları olmayan kişinin yapacağı LÜKS bir uğraştır. Şu an, ekonomik anlamda benim hiçbir sorunum, sıkıntım yok; hobilerime, gezmeye, eğlenceye, lükse yeterince zaman ayırabiliyorum diyebilen çok az insan vardır. Dolayısıyla forum üyeleri bence, gitgide kötüleşen ekonomik durum ve sıkıntıları nedeniyle yeterince koleksiyonlarıyla ve dolayısıyla da forumla ilgilenemiyorlar. Zaten forum sahibi ve moderatör arkadaşlar da siteye yurtiçinden ve yurtdışından ne zaman ve ne kadar ziyaret yapıldığını bilirler. Ayrıca bu düşüşü sadece forumlardan değil, koleksiyon satışı yapan gittigidiyor gibi internet sitelerinden de görebilirsiniz. Birçok paranın katalog fiyatının ne kadar altında satıldığını hatta satılamadığını ve şu an çok fazla kişinin satışlara teklif vermediğini görüyoruz. Tabi hali vakti yerinde olan bazı kişiler bu krizi fırsat bilip birçok parçayı ucuza alabiliyor. Bazıları da ilerde ekonomi düzelip talep artınca daha yüksek fiyata satarım diyerek çok sayıda ürün alıyorlar. Bana öyle geliyor ki ilerde işler düzelip talep artınca şu anda ki fiyatları mumla ararız. Sonuç olarak, ekonomi düzelene kadar forum ziyaretleri az olacak gibi görünüyor. Ama yine de kimse koleksiyonuyla ilgilenmekten vazgeçmesin. HAYDİ HAYIRLI KOLEKSİYONLAR...
ftursin
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen ankh » Prş Oca 15, 2009 4:32 pm

Ben çok büyük bir değişim sözlemiyorum. Sorulan sorular genellikle kümeleşiyor. Yani bazen birçok soru üstüste gelirken bazen uzun süre yaprak kıpırdamıyor.
Yalnız bu sorunun yeterince aydınlatıcı olmadığını düşünüyorum. Kağıt paralarla hiç ilgim yok. Ama parçadan kasıt nedir? Paranın % kaçı var? Yazılı kısımlarda eksik var mı? Paranın fotosu var mı? Bunları bilmeden kim bu soruya yanıt verebilir ki? Sadece mantıkla düşünsek parçalar para etse o zaman paralar parçalara ayrılır ve ayrı ayrı satılıp daha çok kar elde edilirdi.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen meliksah25 » Prş Oca 15, 2009 10:56 pm

Sayın Batuhan
ilk mesajınızı 14 ocakta yazmışsınız.
Ve sitemli :) mesajınızı aradan 1 gün geçdikten yani 15 ocakta sonra yazıyorsunuz.Bence böyle fikirlere kapılmayın.
Belki bu 1 günlük zaman zarfı içerisinde bu konu ile bilgisi olan çevirimiçi arkadaş olmamıştır.Ben inanıyorum ki Bu sitede hiç kimse hiç kimseden fikrini esirgemez.
Saygılarımla...
Hak etmediğini yemek Aslan'a ar,Çakal'a iftihardır.
meliksah25
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kaanuslu » Cmt Oca 17, 2009 10:05 am

Özür dilemek de erdemdir.

Yukarıdaki para Osmanlı Bankası tarafından çıkarılmış olan 1 Liranın sağ al köşesidir. Bu paralar kullanımdan çekildikten sonra sadece seri numaraları görünecek bir kısmı saklanıp geri kalan kısımları imha edilmiştir. Değeri konusunda bir şey söyleyecek kadar bilgi sahibi değilim, ama bir kaç kişiye soracağım
kaanuslu
Admin
Admin

Mesajgönderen ertug » Cmt Oca 17, 2009 12:19 pm

İyi günler arkadaşlar,
Bildiğim ve tanıdığım kadarıyla Batuhan kardeşimiz madeni paraları daha çok sever. Şimdi ben kardeşimize herhangi bir Mecidiyenin 1/20 götürüp, Bu ne kadar eder desem, herhalde ümit abi koca kapalıçarşıda bula bula dalga geçmek için beni mi buldun derdi.
Kondisyonuna ''haliyle'' veya ''zayıf'' hatta ''temiz'' tabir ettiğimiz ürünler bile para etmez iken, bir paranın parçalarının ne kadar edeceği düşündürücüdür.
Şimdi ''Osmanlı 1000 Liranın parçası olsun da bek ne ediyor ''gibi seseler kulaklarıma geliyor sanki. !!!!!
Hoşca kalın
ümit özer
Not : Halil İnşaallah bana kızmamışsın dır ?
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Cmt Oca 17, 2009 7:44 pm

anladım......
sen sene 34 bulamadık diye kızdın, di mi batuhan? :wink:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Oca 19, 2009 7:20 pm

sayın batuhan,
biz daha sene 34 bulamamısken sen sene 1den bahsediyorsun.
umarım sene 1 buluruz diyelim artık :wink:
http://www.osmanliparalari.com/34-2hami ... 2kurus.htm

saygılarımla
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Power » Cum Şub 20, 2009 5:37 pm

bu tip para parçalarının fiyatı olmaz.
alıcıyla satıcı arasında derler ya işte b udurum için en uygun tabir.
önerim şu olur:
gitti gidiyora yüksek bir asgari fiyatla koyun.
son ulaştığı fiyatı baz yapın..
Power
Hoşgeldiniz
Hoşgeldiniz

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir