1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Prş Oca 15, 2009 11:56 am
gönderen kaanuslu
Sayın Batuhan,
Bu forumun hızıyla değil doğru cevaplarıyla anılmasını isterim. 900'den fazla üyesi olan forumumuzda her soruya cevap verecek bir kaç kişi illa ki bulunur, ama anında cevap verilmedi diye sitem etmek biraz haksızlık oluyor.

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Prş Oca 15, 2009 12:32 pm
gönderen ftursin
Merhaba...
Ben foruma mart 2008 de kayıt oldum. O günden itibaren hemen her gün takip ediyorum. Hatırladığım kadarıyla o zamanlar forumda çok daha fazla konu açılıyor ve yazılara daha fazla cevap veriliyordu. En azından ' bu nedir, ne olduğunu bulamadım ' gibi sorular bile daha fazlaydı. Hatta nümismatik harici konulara bile fazlaca yer veriliyor ve zevkle tartışılıyordu. Ne olduysa, 2008 ortalarından sonra oldu. Konularda ve cevaplarda yavaş yavaş ve sindire sindire bir azalma oldu. Şu an baktığımda yeni konuların eskisi kadar açılmadığını, cevapların az olduğunu ve tartışılmadığını belirgin şekilde görüyorum. Peki neden ? Ben hemen fikrimi söyleyeyim: EKONOMİK KRİZ. Neden mi ? Çünkü koleksiyon işi, birincisi ekonomik gelirinden az da olsa bu iş için para ayırabilecek durumu olan ve ikincisi de kendini rahat, huzurlu hisseden, sıkıntıları olmayan kişinin yapacağı LÜKS bir uğraştır. Şu an, ekonomik anlamda benim hiçbir sorunum, sıkıntım yok; hobilerime, gezmeye, eğlenceye, lükse yeterince zaman ayırabiliyorum diyebilen çok az insan vardır. Dolayısıyla forum üyeleri bence, gitgide kötüleşen ekonomik durum ve sıkıntıları nedeniyle yeterince koleksiyonlarıyla ve dolayısıyla da forumla ilgilenemiyorlar. Zaten forum sahibi ve moderatör arkadaşlar da siteye yurtiçinden ve yurtdışından ne zaman ve ne kadar ziyaret yapıldığını bilirler. Ayrıca bu düşüşü sadece forumlardan değil, koleksiyon satışı yapan gittigidiyor gibi internet sitelerinden de görebilirsiniz. Birçok paranın katalog fiyatının ne kadar altında satıldığını hatta satılamadığını ve şu an çok fazla kişinin satışlara teklif vermediğini görüyoruz. Tabi hali vakti yerinde olan bazı kişiler bu krizi fırsat bilip birçok parçayı ucuza alabiliyor. Bazıları da ilerde ekonomi düzelip talep artınca daha yüksek fiyata satarım diyerek çok sayıda ürün alıyorlar. Bana öyle geliyor ki ilerde işler düzelip talep artınca şu anda ki fiyatları mumla ararız. Sonuç olarak, ekonomi düzelene kadar forum ziyaretleri az olacak gibi görünüyor. Ama yine de kimse koleksiyonuyla ilgilenmekten vazgeçmesin. HAYDİ HAYIRLI KOLEKSİYONLAR...

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Prş Oca 15, 2009 4:32 pm
gönderen ankh
Ben çok büyük bir değişim sözlemiyorum. Sorulan sorular genellikle kümeleşiyor. Yani bazen birçok soru üstüste gelirken bazen uzun süre yaprak kıpırdamıyor.
Yalnız bu sorunun yeterince aydınlatıcı olmadığını düşünüyorum. Kağıt paralarla hiç ilgim yok. Ama parçadan kasıt nedir? Paranın % kaçı var? Yazılı kısımlarda eksik var mı? Paranın fotosu var mı? Bunları bilmeden kim bu soruya yanıt verebilir ki? Sadece mantıkla düşünsek parçalar para etse o zaman paralar parçalara ayrılır ve ayrı ayrı satılıp daha çok kar elde edilirdi.

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Prş Oca 15, 2009 10:56 pm
gönderen meliksah25
Sayın Batuhan
ilk mesajınızı 14 ocakta yazmışsınız.
Ve sitemli :) mesajınızı aradan 1 gün geçdikten yani 15 ocakta sonra yazıyorsunuz.Bence böyle fikirlere kapılmayın.
Belki bu 1 günlük zaman zarfı içerisinde bu konu ile bilgisi olan çevirimiçi arkadaş olmamıştır.Ben inanıyorum ki Bu sitede hiç kimse hiç kimseden fikrini esirgemez.
Saygılarımla...

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 17, 2009 10:05 am
gönderen kaanuslu
Özür dilemek de erdemdir.

Yukarıdaki para Osmanlı Bankası tarafından çıkarılmış olan 1 Liranın sağ al köşesidir. Bu paralar kullanımdan çekildikten sonra sadece seri numaraları görünecek bir kısmı saklanıp geri kalan kısımları imha edilmiştir. Değeri konusunda bir şey söyleyecek kadar bilgi sahibi değilim, ama bir kaç kişiye soracağım

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 17, 2009 12:19 pm
gönderen ertug
İyi günler arkadaşlar,
Bildiğim ve tanıdığım kadarıyla Batuhan kardeşimiz madeni paraları daha çok sever. Şimdi ben kardeşimize herhangi bir Mecidiyenin 1/20 götürüp, Bu ne kadar eder desem, herhalde ümit abi koca kapalıçarşıda bula bula dalga geçmek için beni mi buldun derdi.
Kondisyonuna ''haliyle'' veya ''zayıf'' hatta ''temiz'' tabir ettiğimiz ürünler bile para etmez iken, bir paranın parçalarının ne kadar edeceği düşündürücüdür.
Şimdi ''Osmanlı 1000 Liranın parçası olsun da bek ne ediyor ''gibi seseler kulaklarıma geliyor sanki. !!!!!
Hoşca kalın
ümit özer
Not : Halil İnşaallah bana kızmamışsın dır ?

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Cmt Oca 17, 2009 7:44 pm
gönderen karabina
anladım......
sen sene 34 bulamadık diye kızdın, di mi batuhan? :wink:

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Pzt Oca 19, 2009 7:20 pm
gönderen karabina
sayın batuhan,
biz daha sene 34 bulamamısken sen sene 1den bahsediyorsun.
umarım sene 1 buluruz diyelim artık :wink:
http://www.osmanliparalari.com/34-2hami ... 2kurus.htm

saygılarımla

Re: Değerler

MesajGönderilme zamanı: Cum Şub 20, 2009 5:37 pm
gönderen Power
bu tip para parçalarının fiyatı olmaz.
alıcıyla satıcı arasında derler ya işte b udurum için en uygun tabir.
önerim şu olur:
gitti gidiyora yüksek bir asgari fiyatla koyun.
son ulaştığı fiyatı baz yapın..