HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

1846 Tunus 50 riyal

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

1846 Tunus 50 riyal

Mesajgönderen Yonten » Sal Nis 07, 2009 12:16 am

Gecenlerde internette dolasirken Spink'te vakti zamaninda satisa sunulmus resimde gorunen paraya denk geldim. Ulastigim sayfadaki aciklamaya gore bu para Osmanli idaresi altindaki Tunus beyi Ahmed Pasa tarafindan 1846 yilinda bastirilmis (tam aciklamasi Ingilizce olarak asagida). 1846'da Tunus Osmanli'ya ne kadar bagliydi tartisilir. Dolayisiyla bu para bir Osmanli parasi kabul edilmeli mi, edilmemeli mi bilemiyorum. Fakat, Istanbul'da ilk banknotlar dolasirken imporatorlugun diger ucunda da kagit para denemesi yapilmis olmasi ilginc. Yeni ogrendim ve sizlerle paylasmak istedim.

Tunisia under Ottoman administration, Dar el Mal, State Bank, 50 rials, AH1263 (1846), black and white, ornate knotted border around, TUNIS in top panel, top right, date 1263, wreath at centre with seal of Ahmed Bey Pasha, handstamp seal of Mustafa Khaznadar below, reverse three line Arabic text and seal
Yonten
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: 1846 Tunus 50 riyal

Mesajgönderen zolata » Sal Nis 07, 2009 1:58 am

Yonten yazdı:Dolayisiyla bu para bir Osmanli parasi kabul edilmeli mi, edilmemeli mi bilemiyorum.

Fikrimi paylaşmak isterim, bu tarz paraların Osmanlı parası olarak kabul edilmediğini düşünüyorum,bunlar ve benzerleri zaten Osmanlı merkezi yönetimiyle kopma noktasının son aşamalarını yansıtıyor.Madeni paralarda da bu durum söz konusu.(Abdülaziz döneminde ,tuğrasız Mısır baskılı para ile bilgiler Osm.madeni bölümünde geçmişti )
Bilgiler için teşekkür ederim sayın yonten.
20.YY başlarında kullanılmış ve bana ilginç gelen birkaç parayı ben de paylaşmak istiyorum.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen msu » Sal Nis 07, 2009 10:17 am

Bence bu paraların Osmanlı parası olup olmadığı konusunda bizim dikkate almamız gereken husus, paranın üzerinde Osmanlı padişahının adı olup olmadığıdır. 1870'li yılların Tunus madenilerinde Abdülaziz'in adı yazdığı için bunlar Osmanlı parası sayılır. Ama bu banknotun üzerinde padişahın adı yok veya ben seçemedim. Bence de bu Osmanlı parası sayılmaz.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen kvaryeter » Sal Nis 07, 2009 5:39 pm

Kırım paralarında Osmanlı adı geçiyor mu
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen zolata » Sal Nis 07, 2009 10:31 pm

Kırım Hanlığı paralarıyla ilgili makaleyi incelerken hatırladığım bu paralarada Osmanlı adının geçmediğiydi.Tuğralı Osmanlı kuruşlarına benzer Kırım kuruş ve aksamının basıldığı ama burada Hanın adının yazdığı belirtiliyor.(Han Şahin Giray bin Ahmet Giray Sultan gibi)
Bir de şu bilgi mevcut:
''...Kırım hanları da, tıpkı Altınordu hanları gibi “Essultan’al âzam” veya “Essultan’al âdil” unvanlarını kullanmışlar ve bu unvanlarını paralarına da yazdırtmışlardı, Kırım hanlığında Altınordu örneğinde para basılması ve yukarki unvanların Kırım paralarına yazılması, Mengli Giray I’in Osmanlılar tarafından iktidara getirilmesine değin sürmüştü
Fatih Sultan Mehmed Han, yüzünde “Mehmed bin Murad” ve tersinde “hallede milkehu durube Edirne” gibi çok sade ve mütevazı ifadeler taşıyan unvansız akçeler bastırırken, O’na bağlı durumda bulunan Kırım hanlarının paralarına, bu zamana kadar olduğu gibi, essultan’al âzam veya essutlan’al âdil tumturaklı unvanlar yazdırtmaları elbette ki yakışık almazdı. Bu yüzden olacak Mengli Giray Han, Kefe seferinden sonraki ikinci hanlığında 881 H (1476) tarihinde Kırkyer’de bastırttığı paralarını, “Mengli Giray bin Hacı Giray Han” biçiminde unvansız bastırtmış, 1478 den sonraki üçüncü hanlığında ise, babasının han unvanını da paralarından kaldırtmış, “Mengli Giray bin Hacı Giray” yazılı paralar bastırmakla yetinmişti''

Nurettin AĞAT-TNB
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Çrş Nis 08, 2009 1:34 am

evet sayın dostum zolata,
bundan sonraki bülten konunuz belli oldu herhalde :lol: :lol: :lol:

saka bir yana son bültendeki yazınızı cok begendim. :clapping: :clapping: :clapping:
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen kvaryeter » Cum Nis 10, 2009 8:50 pm

Cevap için sağolun Zolata bir de şöyle bir muhabbet geçti birkaç oldu Habertürk'ün tarih programında Osmanlı soyu tükenirse Kırım hanlığı yerini alır onda da sorun olursa Çelebi sülalesi(Mevlana'nın soyu) tahtı devralır..bunu diyen saygın bir tarihçi olunca paylaşayım bilgisi olan belki vardır dedim-diyorum:)saygılarımla
kvaryeter
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen msu » Cum Nis 10, 2009 9:59 pm

Osmanlı Devleti'nde altı asır boyunca padişah sülalesinin yani Osmanoğullarının padişahlık hakkı çok nadiren sorgulanmıştır. 4. Mustafa'nın tahtan indirilmesi sırasında, Arabistan'daki Vehhabi ayaklanması sırasında ve bildiğim son olarak da 1. Meşrutiyeti ilan eden kadronun önde gelenlerinden Midhat paşa tarafından bu durum sorgulanmıştır. Midhat Paşa'nın bunca zamandır al-i Osman olmuş, bundan sonrada al-i Midhat olsun dediğini devri anlatan bir hatıratta okumuştum. Birçok Osmanlı padişahı devrilmiş ve hatta öldürülmüştür. Ama hanedanın yönetim hakkı nadiren sorgulanmıştır. Padişah olarak yine o hanedandan birisi düşünülmüştür.
msu
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzr Nis 12, 2009 10:33 am

Roma imp. tarihinde imparatorların 4 te 3 ü askerleri tarafından öldürülmüş, yerlerine de o aileden olmayan genellikle asker kökenli kişiler geçmiştir. Osmanlılarda ise isyan sonucu indirilerek öldürülen sayısı dikkate alınmayacak kadar azdır ve bu durum devletin devamı için de önemlidir. Padişah soyunun kanının kutsal sayılması devletin dağılmasını zorlaştıran bir etkendir.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir