HABERLER

Resim


Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

OSMANLI BANKASI BANKNOTLARI

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

OSMANLI BANKASI BANKNOTLARI

Mesajgönderen zolata » Prş Haz 25, 2009 3:34 pm

1856 yılında faaliyete başlayan Bank-ı Osmani 1863 yılında Bank-ı Osmani-i Şahane adıyla devlet bankası niteliği kazanmış ve döneminde gayet itibar gören banknotlar çıkarmıştır.
Osmanlı Bankası banknotlarının yakın tarih diyebileceğimiz 1947 yılına kadar sarraflar arasında alınıp satılan değerli evrak olarak tedavülde kalması ve kullanılması nasıl mümkün olmuştur? Bunlar gayrıresmi olarak mı değerli evrak muamelesi görmüş yoksa devletin izni dahilinde mi bu şekilde kullanılmıştır?
Saygılarımla.

bkz:Prof.Dr.Ali Akyıldız Para Pul Oldu,Osmanlı'da Kağıt Para,Maliye ve Toplum.İletişim Yay.
İmparatorluktan Cumhuriyete kağıt Paranın Öyküsü (Prof.Dr.Ali Akyıldız'ın yazısı) Yapı Kredi Yay.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU

Re: OSMANLI BANKASI BANKNOTLARI

Mesajgönderen ertuğrul dinçer » Cmt Haz 27, 2009 1:38 am

Osmanlı bankasının , Osmanlı Devletiyle , ticari ilişki haricinde bir bağı yoktur , banknot ihraç etme imtiyazı almıştır , kendi adına banknot basmıştır ve tekeldir , 1. dünya savaşı sırasında , hükümet para talebinde bulunmuş , ingiliz bankası olan osmanlı bankası bunu redetmiştir , hükümet ve banka arasında varılan anlaşmayla , osmanlı bankası , devlete para basma izni vermiştir , hükümet , alman tahvillerini karşılık göstererek ,banknot ihraç etmiştir , doğru hatırlıyorsam , 167 milyon lira değerinde , ihraç yapılmıştır , Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman imtiyazlar kaldırılmıştır , 1. emisyon banknotlarımızın karşılığı , Osmanlı Devleti tarafından basılan 167 milyon liradır , 7 milyon tutarındaki miktar daha önce geri döndüğü için , TBMM 160 MİLYON LİRA CİVARINDA banknot ihracı planlanmıştır , 1. emisyon paralarımız 80.000 ingiliz lirası masrafla MECLİS tarafından bastırılıp , en yaygın bankalar olan ziraat ve osmanlı bankaları aracılığıyla değiştirilmiştir . 1930 yılında merkez bankasının kurulmasıyla , paralar DEVLETTEN , MERKEZ BANKASINA GEÇMİŞTİR.

OSMANLI BANKASI banknotlarına gelince , yalnız kendi bastığı paraların karşılığını ödemiştir . sakıt olacağı tarih çok uzun tutulmuştur , 25 sene gibi.
Bildiğini Paylaşmamak Öldüğünde Sönen Işığındır.
Bildiğini Paylaşmak Öldükten Sonra İsminin Işığıdır.

Ertuğrul Dinçer
ertuğrul dinçer
Kalıpçı
Kalıpçı
 
Mesajlar: 478
Kayıt: Cum Ağu 22, 2008 12:05 am
Konum: İstanbul Ataşehir

Re: OSMANLI BANKASI BANKNOTLARI

Mesajgönderen zolata » Cmt Haz 27, 2009 1:52 am

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
*ilyas Çamlı*
zolata
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner
 
Mesajlar: 378
Kayıt: Cum Ağu 11, 2006 3:24 am
Konum: KOCAELİ-BOLU


Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

cron