HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

varmı 65000 eurosu olan

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

varmı 65000 eurosu olan

Mesajgönderen aybar » Pzt Oca 03, 2011 11:39 am

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 4297/detay?

hele 2. ilanı iyi okuyun
300 bin eden parçayı dededen kalan o sanırım

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... 6186/detay?
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Re: varmı 65000 eurosu olan

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Oca 03, 2011 12:22 pm

Çok şükür başkası almadan yetiştim, aldım 2. ilandaki paraları, her zaman çıkmıyor bunlar, yatırımlık. Şimdi bu fiyata 1. emisyon 1.000 lirada alınabilir ama, o benim bildiğim son 2 senede 2 defa satışa çıktı yarın öbür gün yine çıkar...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 03, 2011 12:44 pm

Benim merak ettiğim şey, bu tarz ilanları verenler "ya tutarsa" hesabıyla "keriz" avına mı çıkıyor,
yoksa gerçekten kendileri de inanıyorlar mı ellerindeki paranın bu kadar değerli olabileceğine..?
Ya gerçekten koleksiyon konusunda bilinçsiz ve de parası bol bir akl-ı evvel bunları alırsa?
Bu tür işlemler fiilen gerçekleşiyorsa, maliyemizin kara para aklama ile ilgili bölümünün bunları incelemeye alması gerekir bence.
Vardır bir numaraları!
Şaka desek değil; nedir, tam olarak anlam veremiyorum!
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Oca 03, 2011 1:11 pm

Bence gerçekten inanıyorlar, yakın bir zamanda koleksiyon hakkında bir misafirimizle sohbetim oldu, koleksiyonumdan bir kaç parça gösterdim v.s. daha sonra 17 yaşlarındaki oğluna belki bi katkısı olur diye elimdeki fazla paralardan küçük bir poşet verdim, adam eline aldı inceledi bunlar para etmez gibisinden birşeyler söyleyip, bende taa 1941 yılından para var ortası delik, ama şimdi vermedim kaybolur falan diye, biraz daha büyüyünce vericem dedi. Bozmadım moralini 2-3 bin lira edeceğini düşünüyordu...
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafacihan92 » Pzt Oca 03, 2011 1:18 pm

Bu şekilde cin fikirli insanların bence ciddi rahatsızlıkları var, forumda da benzer olaylar yaşamıştık, herhalde 7-8 defa farklı isimle üyelik aldı, hala da almaya devam ediyor. Yine arasıra gülümsetiyorlar beni, birini kandırıp kazıklamadıkları sürece seviyorum onları :clapping:
mustafacihan92
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen ankh » Pzt Oca 03, 2011 1:22 pm

Bu siteyi ciddiye almayın. Canınız sıkılınca eğlenmek için bakarsınız. Çünkü 2010 1 lira koyup 1 trilyon isteseniz size kimse ne oluyor diye sormaz.
ankh
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 03, 2011 1:24 pm

Geçen sene bazı yerlerde tadilat yaptırmak durumundaydım; tadilat yapan firmanın patronu ile sohbet ederken,
konu para koleksiyonuna geldi. Elinde çok değerli Osmanlı altınları olduğunu, dedesinden kaldığını falan söyleyince,
meraktan görmek istedim. Bir hafta kadar sonra paraları getirebileceğini, uzak bir yerdeki kasasında sakladığını belirtti...
Bir hafta sonra, çıka çıka "sıra" diye niteleyebileceğimiz, hem de maalesef kulplu II.Abdülhamid'in en bol bulunan cülus
senelerine ait 5 adet100 Kuruş çıktı. Adama bir adet katalog hediye ettim ve satmak istiyorsa diye en yakın
sarrafın adresini verdim! Eh ne de olsa Cumhuriyet Ata Lira ile aynı gram ve ayardaki bu paralar, son çıkışlarla, tanesi
470 TL falan ediyor. O zamanlar galiba 390 küsürdü. Oysa lüks bir araba alabileceğinin hayallerini kuruyordu firma patronu.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 03, 2011 1:25 pm

Gilaay yazdı:Şaka desek değil; nedir, tam olarak anlam veremiyorum!

Aslında illa bir anlam vermeye kalksak, öyle de olsa, böyle de olsa "cehalet" dememiz gerekiyor.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Pzt Oca 03, 2011 2:03 pm

ben bir görev edindim
ciddiye al alma bu siteye gittigidiyora hatta intokoya binlerce insan giriyor sonuçta
ziyaretlerde bulunup bu tip ilan sahiplerine bu sitenin adresini verip bu yazdıklarının şehir efsanesi olduğunu bu rakamların hayal olduğunu anlatıyorum
3 kişiyide bu şekilde hiç tanımadığım halde foruma üye yaptım
bu görev ya
çünkü elinde delikli kuruşu olan araba istiyor
" Asıl yetimler anadan babadan değil ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır..." Hz. Ali (R.A)''
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Pzt Oca 03, 2011 2:15 pm

çok saçma evet ustamızın dediği gibi
siteye baktıkça sabahtan beri moralim bozuluyor
delikli kuruşa 4000 dolar isteyeni aydınlatsan ne olur ya benimki de iş
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen aybar » Pzt Oca 03, 2011 2:37 pm

bağışlayın dayanamadım ya
yaramazlığım tuttu
buda kayıtlara geçsin ne olur
sonra susuyorum

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... ayan/detay?
aybar
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 03, 2011 3:13 pm

Sn.aybar, son verdiğiniz bağlantıda 10.000 TL'ya satılan altın için şöyle denmiş :
Osmanlı'nın ilk parası: 1327

Bir Yuzu Osmanlı Tuğralı: ''Mehmed Han bin Abdülmecid, el Muzaffer daima''Yazılı

Diger yuzu Osmanlıca:''Azze Nasri, derebe fi Konstantiniye, 1327''Yazılı

Reşad, sene 5, 500 kuruş

Lütfen ciddi alıcılar arasın! Para elimdedir, dede yadigarıdır ve altındır.

Pazarlık payı vardır. Çok kısa süreliğine 10000 tl, ihtiyacım oldugundan dolayı, değerinin çok çok altına inemiyorum çünkü kıyamıyorum

alana şimdiden hayırlı olsun

İfadeler biraz çarpık, "Osmanlı'nın ilk parası" falan veya hem Reşad diyor hem de Abdülmecid vs. gibi...
Ama gerçekten Reşad sene 5 - 500 Kuruş ise, güncellenmemiş fiyatlardan 2500 US$ eder.
http://www.ottomancoins.com/35-resat-1327/35-resat-meskuk.htm
Altının artışını ve koleksiyon değerinin de artışını katsak bu rakama, 2500 + % 30 = 3250 US$ eder. Bu da "1,550 US$ = 1 TL" alsak 3250 x 1550 = 5037 TL ve de 50 Kuruş eder. Eh, adam en azından 2 misli fiyata satıyor sahiden Reşad /5 - Altın - meskuk 500 Krş. ise! Diğer örneklere göre daha insaflıymış!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen karabina » Pzt Oca 03, 2011 4:03 pm

ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 03, 2011 4:24 pm

Mümkündür karabina dostum!
Ben sadece yazılan ifadelere göre (çarpık - çurpuk ve çelişik olan kısımları ayıklayıp) yani Reşad sene 5 - 500 Kuruş Meskuk Altın olduğunu varsayarak "diğerlerine göre insaflı" demiştim. "İnsaflı" olan da iki misli cinsinden... Yerseniz! Yoksa, resimler zaten net değil. Anlaşılmıyor. Anlayan varsa bile ben anlamadım (penez olarak değerlendirdiğinize göre siz anlamışsınız). Penez de olur, altın kaplama hatta pirinç vs. başka bir haltta! Altına da pek benzemiyor hani! Rengi tuhaf en azından.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen E.KUŞCU » Pzt Oca 03, 2011 5:26 pm

Ben bu siteye gülmek için giriyorum fakat her seferinde sinir olup çıkıyorum..
Adamlar hayalperest..Bilgisizlik -40 derece..Kısa yoldan köşeyi dönme çabasındalar(tabi öyle bir enayi çıkarsa karşılarına)

Bu tiplere kibarca mesaj gönderip;ederi hakkında bilgi vermek isteseniz bu mesajınız size kaba bir dille geri dönüyor.
En iyisi kaale almamak...

:D Tabi bazen eğlenceli yönleride olmuyor değil..

20 gün kadar önce buna benzer bir ilan gördüm..Bi haber satıcı elindeki 2-3 lira değerindeki paraya 250.000 lira istiyordu.Mesaj göndererek dedim ki;sizin içinde uygunsa ben bu parayı 100.000 liraya alırım(alacağımdan değil tabi,bende ne gezer 100.000 :) )..Fazla zaman geçmeden cevap geldi.Diyor ki;sizden önce bir başkası 150.000 verdi.Ona vermedim,size vereyim :mrgreen:
Benim için fiyat fazla dediğimde;ikinci mesajında ''siz bilirsiniz''diyordu..Demek ki ümidi var :D
E.KUŞCU
resmi koleksiyoner
resmi koleksiyoner

Sonraki

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir