HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

osmanli bankasi parasi

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

osmanli bankasi parasi

Mesajgönderen mustafabademhan » Cum Şub 11, 2011 7:33 am

Merhabalar,

Ekte Osmanli Bankasi 1882, 5 lirasi var. Bu para hakkinda bilgisi olan arkadaslar biraz aciklama yaparlarsa sevinirim. Paranin ilginc tarafi uzerindeki iki seri numarasinin farkli olusu. Paranin uzerinde perfore edilmis halde SPECIMEN yazisi var. Iki satir daha perforeli yazi var ama tam cozemedim ne oldugunu. Paranin nadir oldugunu biliyorum ama ederi konusunda tahmini fikri olan varsa sevinirim.
mustafabademhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Re: osmanli bankasi parasi

Mesajgönderen yatacikli » Cmt Şub 12, 2011 1:37 pm

Bildiğim kadarıyla bu paraların geri ödemesi sadece İstanbul'da yapılıyordu. Fotoğraflarını koyduğunuz banknot specimen mi?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen sajberturken » Pzr Şub 13, 2011 12:17 pm

ayni parada iki degisik seri numarasi? :shock: :wall:
Saygilarimla SajberTurken
Konya/Kulu Köklü, isveç/Stockholm Doğma ve Büyüme.
sajberturken
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 13, 2011 1:33 pm

3.Emisyon / 15 Zilhice 1299 - 25 Ekim 1882
3rd Emission / 25 October 1882
5 Lira ("El-gazi"siz tuğra / Tugra without "el-gazi" script)
http://www.ottomancoins.com/obank/Obank-hamid1.htm
Sanırım buradaki paranın specimen'i. 3 alt türü var.
İki farklı seri numarasına gelince, muhtemelen düşünülen basım adedi aralığı.
Yani 430001 - 484000... Yaklaşık 54 Bin adet basım düşünülmüş olabilir!
Banknotlar hakkında pek bilgim yok. Sadece mantıksal çıkarım yaptım; yanılıyor olabilirim.
Bu paralara katalogda değer biçilmemiş. Nadirler ama ne derece nadirler bilemem.
Teorik olarak, nadir bir paranın specimen'i daha da nadirdir denebilir.
Fiyatlandırma için iki-üç farklı uzmanın reel olarak görüşünü alın derim.
Resim
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen pertahmet » Pzr Şub 13, 2011 3:55 pm

Gilay bey forumda bu paralara fiyat bicebilcek uyelerin sayisi 1 , 2 kisi , onlardanda cevap almak bir sans diyelim

giydir ahmet :think:
pertahmet
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen mustafabademhan » Pzr Şub 13, 2011 7:30 pm

Necdet Bey,

Cevabiniz icin tesekkurler. Dediginiz gibi bence de seri numaralari dusunulen basim adedi araligi ama baktigimizda gerceklesen basimlardaki seri numaralari boyle olmamis gibi verdiginiz linkten anladigim kadari ile. Perfore sekilde yazilanlarin ne oldugunu bilen var mi SPECIMEN'den baska?

Gilaay yazdı:3.Emisyon / 15 Zilhice 1299 - 25 Ekim 1882
3rd Emission / 25 October 1882
5 Lira ("El-gazi"siz tuğra / Tugra without "el-gazi" script)
http://www.ottomancoins.com/obank/Obank-hamid1.htm
Sanırım buradaki paranın specimen'i. 3 alt türü var.
İki farklı seri numarasına gelince, muhtemelen düşünülen basım adedi aralığı.
Yani 430001 - 484000... Yaklaşık 54 Bin adet basım düşünülmüş olabilir!
Banknotlar hakkında pek bilgim yok. Sadece mantıksal çıkarım yaptım; yanılıyor olabilirim.
Bu paralara katalogda değer biçilmemiş. Nadirler ama ne derece nadirler bilemem.
Teorik olarak, nadir bir paranın specimen'i daha da nadirdir denebilir.
Fiyatlandırma için iki-üç farklı uzmanın reel olarak görüşünü alın derim.
Resim
mustafabademhan
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen yatacikli » Pzr Şub 13, 2011 8:23 pm

Gilaay yazdı:Teorik olarak, nadir bir paranın specimen'i daha da nadirdir denebilir.

Bu cumle bana biraz garip geldi. Sonucta kisinin elinde bu nadir para varsa istedigi kadar specimen hazirlayamaz mi? Specimen orjinaldan nadir olabilir mi? :think:
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 13, 2011 8:27 pm

yatacikli yazdı:
Gilaay yazdı:Teorik olarak, nadir bir paranın specimen'i daha da nadirdir denebilir.

Bu cumle bana biraz garip geldi. Sonucta kisinin elinde bu nadir para varsa istedigi kadar specimen hazirlayamaz mi?

denebilir
demek, bir olasılık belirtir. "Denebilir"... ile "Dedim", "Denir" arasında çok fark var denebilir değil mi? :mrgreen:
Her neyse, "Sahtekarlığa Giriş - 1" dersi, bu okulda okutulmuyor diye biliyorum. "Diye biliyorum" diyebiliyorum. Bakın dedim bile! :mrgreen: :lol:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen yatacikli » Pzr Şub 13, 2011 8:34 pm

Cok guzel bir anlatim denebilir. :D :mrgreen:
En son yatacikli tarafından Pzr Şub 13, 2011 8:39 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 13, 2011 8:38 pm

yatacikli yazdı:Cok guzel bir anlatim denebilir. :D

Alıntı yaptığınız kısımdaki tümceye, "Teorik olarak" diye de başlamışım üstelik.
RR'li bir paranın specimen'inin de en azından RRR'li olması gerektiğini düşünüyorum.
Yanılıyor olabilirim. Konunun uzmanı değilim. Fikirlerimi paylaşıyorum yalnızca.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Şub 13, 2011 8:43 pm

Değerli koleksiyonerler olan ve kağıt paralarla aktif olarak ilgilenen, M.Gacıroğlu, T.Buyurgan gibi kişilerin ve Sn."patron" Kaan Uslu´nun, Sn.Fatih Bey'in bu parayı görmelerinde fayda var bence. Onların yorumları daha isabetli olacaktır. Gene forumdan bu tür paralarla ilgilenen Sn.Ahmet Bey'in (pertahmet) görüşleri de bence dikkate alınmalı.
Hürmetlerimle...
-Necdet-

Edit. : Yavuz Bey'i (Sn. knunty) yazmayı atlamışım! :wall: Başka unuttuklarım da varsa özür dilerim. :oops:
En son Gilaay tarafından Pzt Şub 14, 2011 2:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen knunty » Pzt Şub 14, 2011 1:23 pm

Sultan Abdülaziz dönemi, Osmanlı Bankası 5 Lira, specimen. Bildiğim kadarıyla bu paranın tedavül etmiş örneğine rastlanmadı. Specimen'leri ise zaman zaman piyasaya çıkıyor. Fiyatı aşağı yukarı 2500-3500$ civarı olmalı.
--------------------------------------------------
Forumun Çaylağı ve Emektar Moderatörü
--------------------------------------------------
knunty
Moderatör
Moderatör

Mesajgönderen ertug » Pzt Şub 14, 2011 5:08 pm

Sevgili Yavuz kardeşim, görüldüğü kadarıyla bu paranın tek yüzünün basılmış hali, bu şekilde tedavüle çıkma şansı var mı ?
ertug
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen yatacikli » Pzt Şub 14, 2011 6:03 pm

knunty yazdı:Sultan Abdülaziz dönemi, Osmanlı Bankası 5 Lira, specimen. Bildiğim kadarıyla bu paranın tedavül etmiş örneğine rastlanmadı. Specimen'leri ise zaman zaman piyasaya çıkıyor. Fiyatı aşağı yukarı 2500-3500$ civarı olmalı.

Bahsettiğiniz paranın specimeni varsa demek ki bir yerlerde orjinalide vardır. Öyle değil mi?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Şub 14, 2011 6:09 pm

yatacikli yazdı:
knunty yazdı:Sultan Abdülaziz dönemi, Osmanlı Bankası 5 Lira, specimen. Bildiğim kadarıyla bu paranın tedavül etmiş örneğine rastlanmadı. Specimen'leri ise zaman zaman piyasaya çıkıyor. Fiyatı aşağı yukarı 2500-3500$ civarı olmalı.

Bahsettiğiniz paranın specimeni varsa demek ki bir yerlerde orjinalide vardır. Öyle değil mi?

Mantığınız yanlış. Nice specimen / örnek baskı veya deneme paraları, deneme olarak kalmıştır. Madeni paralarda da bu böyledir.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Sonraki

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir