HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Pul mu Para mı?

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Pul mu Para mı?

Mesajgönderen yatacikli » Pzt Oca 16, 2012 8:58 pm

Yakın bir zaman önce koleksiyonuma bu Osmanlı pullarını ekledim. Satıcı bunların 1917, Viyana baskısı olduğunu söylemişti. V.Mehmet Reşad dönemine ait 5 paralık pul parayla neredeyse (askerlerin yeri farklı ve renkleri) aynılar. Normalde 2 para değerinde ancak sürşarjlanarak 5 para haline getirilmiş. Ayrıca bazılarının üzerinde mühür de var. Bunlar yalnızca pul mudur yoksa pul para mıdır? (NOT= 2.fotoğrafta satıcıdan aldığım lotun tamamını ekledim. Diğer pullar hakkında da bilgi verebilecek arkadaşlar olursa sevinirim. En üstteki resim de V.Mehmet Reşad dönemi 5 paraya ait.)

Ölçüleri: 1.sıradaki pullar 2,6 cm x 3,4 cm
2.sıradaki (mavi) pullar 2,6 cm x 3,7 cm
3.sıradaki pullar 2,6 cm x 3,4 cm
Verdiğim ölçülerde bazı milimetrik sapmalar olabilir.

http://www.ottomancoins.com/phpBB3/viewtopic.php?f=27&t=3486 sn.pertahmet bu konuda yorum yaparsa ayrıca sevinirim.
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Pul mu Para mı?

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Oca 16, 2012 11:15 pm

Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen yatacikli » Sal Oca 17, 2012 5:43 pm

İlginiz için teşekkür ederim. Ancak benim merak ettiğim bunların dışında pul paralar olup olmadığı. Mesela ilk mesajımın sonundaki linke baktığınızda 2 para değerinde mor bir pul resmi var. Bu bir pul para mıdır? Bir pul para olup olmadığını anlamak için arkasında karton olup olmamasına mı dikkat etmemiz gerekir. :?:
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen Gilaay » Sal Oca 17, 2012 6:28 pm

ISFILA'cılar daha fazla bilgi verebilir. Kendileriyle temasa geçin isterseniz. Yerli filateli siteleri var çok sayıda... Oralardaki filatelistlere sorabilirsiniz. Neticede burası filateli sitesi, forumu değil; nümismati forumu. Oralardan alacağınız yanıtlar daha doyurucu olacaktır. Filateli ve nümismatinin kesiştiği bir konu gibi görünse de, aslında daha çok filateliyi ilgilendiren bir alan bence. Verdiğim bağlantı dışında Net üzerinde bu konuda ciddi bir bilgi yok.
ISFILA kataloğunuz yoksa ana siteden veya kendi sitelerinden alabilirsiniz.
Mantıken kartona yapıştırılanlar alma-verme esnasında daha az zarar göreceğinden para olarak kullanılmışlıkları daha bir garantidir... Fiziken para olarak kullanılmış bir pulun, aynısının para olarak kullanılmamış hali de kartonsuzu olabilir. Ben bunların koleksiyonunu yapsam kartonluları tercih ederdim. Sahteciliğe de kolayca kurban gidebilecek bir durum var... Dikkatli olunmalı.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen yatacikli » Pzr Oca 29, 2012 4:48 pm

Pul paralarla ilgisi olmasada aşağıdaki linkte, Osmanlı kağıt paralarıyla ilgili yaralı bilgiler var:

Osmanlı Bankası Müzesi
http://www.obmuze.com/
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen yatacikli » Prş May 24, 2012 1:14 pm

Yeni bir başlık açmadan burda bir şey sormak istiyorum. İnternette de yer alan bu efemera nedir? Banknot mu? Üzerinde ne yazıyor?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen proodos » Prş May 24, 2012 5:29 pm

Facebook'ta değerli bir koleksiyoner 10 kuruşluk makbuz olduğunu belirtmişti, ona katılıyorum; aferin belgesiyle uzaktan yakından alakası yok, Maliye Nezareti'ne ait 10 kuruşluk sanırım bir defalık alınan 10 kuruş için iane makbuzu.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen proodos » Prş May 24, 2012 5:30 pm

Eklemeyi unutmadan, ayını okuyamadım, 14 gözüküyor. 1292 yılı.
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen yatacikli » Cum May 25, 2012 5:08 pm

İane makbuzundan kast edilen vergi makbuzu mudur? Acaba ne vergisi olduğu da belirtilmiş mi? Ve son bir soru daha... Bunun için maddi bir değer söyleyebilir miyiz?
yatacikli
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen proodos » Cum May 25, 2012 9:44 pm

İkinci satırın ortasından itibaren yazayım: Bir defalık olmak üzere alınan ianeiumumiyenin on kuruşluk makbuz senedidir. Maliye Nezareti. İane de tdk.org.tr'den de bakabileceğiniz gibi yardım anlamında. Diğer konularda yardımcı olamayacağım...
proodos
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Gilaay » Cmt May 26, 2012 3:19 am

Efemera konusunda uzman sayılamam ama bana göre bir iane makbuzu, sıkça çıkması olasılık dahilinde olan bir efemeradır.

Sn. proodos'un açıklamaktan kaçındığını düşündüğüm şeyleri ifade etmeye çalışayım :

İmza, mühür, ianenin verildiği kişi gibi belirticiler, tarihi önem taşıyan bir zata ait olmadığı sürece, bu tür şeylerin çok fazla bir değeri yoktur bence.

Bir mezatta çıksaydı, 5-10 TL'dan başlamalı ve en fazla 40-50 TL eder bulmalıydı diye düşünüyorum.
------------
YANILIYOR OLABİLİRİM!
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir