HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Vahdeddin 10 Lira

Abdülmecid'den Vahdeddin'e kadar Osmanlı kağıtparaları ile ilgili mesajlar buraya.
Forum kuralları
:!: "Bu nedir" türünde sorularda mutlaka paranın ölçülerini ağırlığını yazın :!:

Vahdeddin 10 Lira

Mesajgönderen Saygı Soydan » Cum Eki 04, 2013 3:19 pm

Koleksiyonuma yeni eklediğim Vahdeddin 10 Lira 28 Mart 1334 Kondisyonu fena değil işlemsiz doğal oluşu çok hoş .
Saygı Soydan
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Re: Vahdeddin 10 Lira

Mesajgönderen fkeles » Cum Eki 04, 2013 8:33 pm

Hayırlı olsun Sn. Soydan,

Osmanlı banknotlarında ne zamandan itibaren latin harfleri kullanılmaya başlanmış bilginiz var mı? Latin harfleri kaimelerde de var mıdır? Forumu taradım ama bir bilgiye ulaşamadım.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen Saygı Soydan » Cum Eki 04, 2013 9:44 pm

fkeles yazdı:Hayırlı olsun Sn. Soydan,

Osmanlı banknotlarında ne zamandan itibaren latin harfleri kullanılmaya başlanmış bilginiz var mı? Latin harfleri kaimelerde de var mıdır? Forumu taradım ama bir bilgiye ulaşamadım.

Sn fkeles teşekür ederim alttaki linkte sanırım sorunuzun ayrıntılı cevabı var bir göz atın.
http://www.tcmb.gov.tr/yeni/egm/b001000.html
Saygı Soydan
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Mesajgönderen fkeles » Cum Eki 04, 2013 10:18 pm

Sn. Soydan,

Link için teşekkür ederim. Ancak yazıda sorumun cevabını bulamadım. Cumhuriyet döneminde 2. emisyon ile 1937 de latin harfleri kullanılmaya başlanmış, ama Osmanlı dönemi hakkında bilgi yok maalesef.

Sizin eklediğiniz fotografta paranın seri numarası ve değeri hem Arapça( :x1: :x0: ) hem de latin (10) alfabesindeki rakamlar ile basılmış. Diğer bütün yazılar arapça (üst resimdeki solda kalan beşgenin içinden emin değilim). Benim merak ettiğim Osmanlı döneminde bu uygulamanın ne zaman başladığı.

Bu linkte 1875'de basılan 1 Lira'nın üzerinde 5 farklı dilde para biriminin yazıldığından bahsediliyor.
fkeles
Forum Alışkanlık Yaptı
Forum Alışkanlık Yaptı

Mesajgönderen gürbüzgülnar » Sal Ara 02, 2014 12:59 pm

ingilizlerin bastığı sahte vahdettin on lirası hakkında bilgisi olan varmı ?
bu para alınabilirmi? bi değeri varmı? kaça alınır kaça satılır?
gürbüzgülnar
Isınma Turlarında
Isınma Turlarında

Dön Son 6 Padişah (Kağıt Paralar)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir