HABERLER

Resim

Forum tekrardan kullanıma açılmıştır. Özel mesajlaşma kapatılmıştır. Koleksiyon konusu haricinde, şahsi yorumlar içeren mesajlar, kimin haklı olup olmadığına bakılmaksızın DERHAL SİLİNECEKTİR ! Foruma gönderilen her mesaj anında kontrol edilememektedir. Silinmesini istediğiniz, sizce uygun olmayan mesajları yöneticiye bildirmek için her mesajın üstünde, sağ tarafta bulunan DİKKAT işaretini tıklamanız yeterlidir.

Anadolu Nümismatik Forumu, Osmanlı Nümismatik tarafından idare edilmektedir. Ana web adresimiz http://www.osmanliparalari.com 'dur

Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

Yerli ve yabancı kontrmarkla ile ilgili mesaj buraya.

Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 22, 2011 11:13 pm

4Kontrmarklı40Para.JPG
Tıklayınız büyüsün...
Koleksiyonunu Yaptığım Nümismatik Alanlar:
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Re: Bir "4 Üst Damgalı 40 Para"

Mesajgönderen karabina » Pzr May 22, 2011 11:37 pm

İlginç ve güzel bir kontrmark bence(Üst Damga veya) bunun içinde hayırlı olsun :D
ne mutlu türküm diyene
karabina
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr May 22, 2011 11:52 pm

Teşekkür ederim Sn.karabina.
Pekiyi, Wilski gibi mi düşünüyorsunuz benim gibi mi? İgrek/Y gibi olan Lamda mı Pi'nin ikiye bölünmüşü mü? Sayfa 53. "Countermarks on Ottoman Coins" olan kitap.
-T.C. Darphane Hatıra Paraları ile Tedavül Madeni Paraları Ve Bunların Hatalıları, Kalıp Farkları, Setleri
-Yasal Olan, Özel İzin Gerektirmeyen, Son Altı Padişah Meskuk Altınları İle Aynı Dönemin Üst Damgaları
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt May 23, 2011 1:06 am

Gilaay yazdı:Teşekkür ederim Sn.karabina.
Pekiyi, Wilski gibi mi düşünüyorsunuz benim gibi mi? İgrek/Y gibi olan Lamda mı Pi'nin ikiye bölünmüşü mü? Sayfa 53. "Countermarks on Ottoman Coins" olan kitap.
--PLOMARI-LAMBDA-PI-COUNTERMARKS-ON-OTTOMAN-COINS-P53.jpg
- foto minimize edildi kb. olarak- fakat okunabiliyor.
--PLOMARI-LAMBDA-PI-COUNTERMARKS-ON-OTTOMAN-COINS-P53.jpg (11.06 KiB) 8166 kere görüntülendi
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen arteoseos » Çrş Haz 08, 2011 9:30 pm

Wilski bu işin piri ama oda yanılmaz değil birde kitap eski malum yeni gelişmeleri kapsamıyor.Bu Lesbos adası L si bence yüksek ihtimal bu konuya değinmeniz güzel olmuş.Pi harfini neden ikiye yada yarıma bölmek gereksinki sonuçta amaç niyet denklemine ters..
OSMANLI VE TÜRK MARKA,JETONLAR
arteoseos
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Prş Haz 09, 2011 12:22 am

arteoseos yazdı:Wilski bu işin piri ama oda yanılmaz değil birde kitap eski malum yeni gelişmeleri kapsamıyor.Bu Lesbos adası L si bence yüksek ihtimal bu konuya değinmeniz güzel olmuş.Pi harfini neden ikiye yada yarıma bölmek gereksinki sonuçta amaç niyet denklemine ters..

Aynı düşüncede olduğumuza sevindim. Aklın yolu birdir. Elbette Wilski de haklı olabilir ama mantıksız geldi.
Saygılarımla...
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen mrtbdrm » Cmt Eki 19, 2013 4:27 pm

eski Türkçe yazı pilmar belediyesi (midilli adasında bir kaza/nahiye adı)
Δ(ημογεροντία) Π(λωμαρίου)
λ(ωμάριον)
Eklentiler
0594_Plomari_40_Pa_Abdul-Mezid_AE-vert.jpg
(alıntıdır!)
En son mrtbdrm tarafından Pzr Eki 20, 2013 4:31 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
'' Kötü para iyi parayı piyasadan kovar-Gresham kanunu''
mrtbdrm
(ÇA) Koleksiyoner
(ÇA) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzr Eki 20, 2013 4:55 am

Başlığı açtığımda koyduğum resimdeki, sağdaki "2" açıklamasında da geçiyor kısmen...
Plomarion, Plomari, Pilomar, Pilmar gibi değişik yazımları var. Hayırlı olsun.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen tete » Pzt Eki 21, 2013 9:29 pm

aynı parada birden fazla üstdamga var. bunlar ayrı bölgelere mi ait. yoksa beraber mi kullanılıyorlar.
tete
(ÇT) Koleksiyoner
(ÇT) Koleksiyoner

Mesajgönderen Gilaay » Pzt Eki 21, 2013 9:49 pm

@tete,
Başlığı açarken koyduğum resimde, sağdaki yazılı açıklamaları baz alırsam, farklı bölgeler için de olduğunu söyleyebilirim.
Aynı (birbirine yakın - aynı adanın değişik kasabaları-kentleri gibi) bölgelerde, aynı/farklı zamanlarda, farklı yönetimlerce ve/veya başka bölgelerde de (başka bir ada gibi) farklı ve/veya aynı zamanlarda!
Yani, her türlü kombinasyon mümkün. Bir tanesi eski harflerle Türkçe dikkat ederseniz. Daha evvel Rodos'ta da damgalanmış bir para üzerine, Midilli'de farklı yerel yönetimlerin ve belediyenin damgaları olabilir... Kesin bir cevabı yok denebilir; varsa bile her para ve dönem için farklı cevaplar vardır.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ali__mertturk » Çrş Eyl 09, 2015 11:53 am

Geçtiğimiz günlerde ben de 1255 ve 1277 tarihli 40 paralar üzerine 4 adet üst damgalı pilmar belediyesi paralardan 3 adet satın aldım.Tanesi yaklaşık 40 liraya geldi ve bu durum beni şaşırttı.Tanesi 40 lira ettiğine göre gayet bol bulunan paralar olması lazım.Sizce nadirlik durumu nasıldır ve aldığım fiyat normal midir? Saygılar..
ali__mertturk

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 09, 2015 12:28 pm

ali__mertturk yazdı:Geçtiğimiz günlerde ben de 1255 ve 1277 tarihli 40 paralar üzerine 4 adet üst damgalı pilmar belediyesi paralardan 3 adet satın aldım.Tanesi yaklaşık 40 liraya geldi ve bu durum beni şaşırttı.Tanesi 40 lira ettiğine göre gayet bol bulunan paralar olması lazım.Sizce nadirlik durumu nasıldır ve aldığım fiyat normal midir? Saygılar..

Gayet normal. Bundan 4-5 sene önce 100-150 TL'ye kadar çıkabiliyordu. Aradan geçen zamandaki enflasyonu da hesaplasak, şimdi 200 - 250 TL olmalıydı... O sıralar daha az görülüyordu çünkü. Yaklaşık 1.5- 2 senedir 35-60 TL arasında bulunuyor. Sebebi de piyasaya bolca düşmüş olmaları. Ya eski bir koleksiyoner stoklarını eritti, ya da bir yerlerden çokça bulundu veya birileri de talep olduğunu görünce hurda paralara kont. basıp, hileyle kont. eskitti vb. ... Belki de bunların tümü veya kombinasyonları geçerlidir. Kondisyonların da, az da olsa fiyatta bir etkisi var. Üst Damga (Kontrmark) olan paralarda aslında üst damganın nadiratı, kondisyondan daha fazla önem taşır ama yine de fiyata etki etmeli. Kont.'lu 40 paralarda çil, çil altı hatta çok temiz gibi kondisyonlar bulmak hayaldir denebilir. Cülus senesi görülebilen paralarda, cülusun da kendi nadiratı üzerinden toplam nadirata etki edeceğini unutmayalım; nisbeten nadir bir cülus senesindeki aynı tip kon. ile çokça basım yapılmış bir cülus senesindeki aynı tip kont. aynı değerde değildir mantıksal olarak. Sanırım aldığınız paralar üst damgaları olmasa hurda veya haliyle statüsünde değerlendirilebilecek paralar. Dikkat edilecek husus, bu tür paralarda çokça sahtekarlık örneğine rastlanması. Güvenilir satıcılardan edinmekte fayda var. Kont. konusunda, eğer zaten sizde yoksa, Hans Wilski'nin kitaplarını edinmenizde fayda var.
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ali__mertturk » Çrş Eyl 09, 2015 4:41 pm

Bilgiler için teşekkür ederim, gayet de iyi anladım yalnız küçücük bir kasabada kullanılmak üzere ne kadar Osmanlı parasına üst damga vurulmuş olabilir ve bunlardan ne kadarı günümüze ulaşabilir diye düşünmeden edemedim.Sonra da internetten kontrol ettiğimde bazı sitelerde benzer paraların 90 ila 110 € arası fiyatlardan satıldığını gördüm..Bu durumda dediğiniz gibi ya kaynağı belli olmayan bir şekilde bu paralardan bol miktarda piyasaya çıktı ya da yine dediğiniz gibi hurda paralara sahte üst damgalar basıldı..Bu durumda satın aldığım 3 adet para da sahte üst damgalı olabilir..Buraya foto yüklemeyi bilmiyorum, beceremiyorum.Teyit amaçlı bendeki paraların fotolarını size ulaştırabilmem için bana yardımcı olur musunuz?
ali__mertturk

Mesajgönderen Gilaay » Çrş Eyl 09, 2015 6:31 pm

Kusura bakmayın özel isteklere ayıracak zamanım yok; foruma bile eskisi gibi girmiyorum. Sadece geçerken uğramıştım. 500 kb.'ı geçmeyecek resimleri forumda mesaj yazdığınız kısımda, mesaj yazarken çıkarken "eklenti yüklemesi" / "gözat" / "dosya ekle" bölümünden yükleyebilir ve foruma giren herkesin görmesini sağlayabilirsiniz. Benim yapacağım yorumların bir kıymeti olmayacaktır zaten. Buraya yıllar önce, 4.5 yıl önce eklediğim üst damgalı para, o sıralarda edindiğim bu 4 üst damgalı paralardan ilkiydi. Görüleceği gibi kondisyonu oldukça kötü. Zaman içinde çok daha iyilerini buldum. Koleksiyon fazlalıklarımı da birilerine hediye etmiştim... Bu tür koleksiyon fazlalıkları da, öyle veya böyle yeniden alım-satım ortamlarına dönüyor... Belki bu kişilerden resimlerinizi görüp, engin bilgileriyle yorum yapacaklar da çıkabilir... Bağışlayınız. :wink:
Gilaay
(Çil) Koleksiyoner
(Çil) Koleksiyoner

Mesajgönderen ali__mertturk » Çrş Eyl 09, 2015 7:59 pm

Bahsettiğim paralar bunlar..Yalnız tuğra yüzlerini ekleyebildim..Sizce bu üst damgalar orijinal mi değil mi?Saygılar..
Eklentiler
IMG-20150830-WA0000.jpg
184950596_tn30_0.jpg
184950596_tn30_0.jpg (18.25 KiB) 6590 kere görüntülendi
180024603_tn24_0.jpg
180024603_tn24_0.jpg (13.3 KiB) 6590 kere görüntülendi
ali__mertturk

Dön Kontrmarklar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir